Article, show

Problematické řízení

07. dubna 2009, 16:18 - Adam Černý
07. dubna 2009, 16:18

Insolvenční zákon

Víc než rok účinnosti insolvenčního zákona dokázal nejen prověřit jeho kvality, ale i odhalit mnoho úskalí a obtíží, se kterými se účastníci řízení potýkají. Nová úprava měla poskytnout rychlejší a účinnější možnost vymáhání pohledávek věřitelů a kvalitnější ochranu podnikatelů před šikanozními insolvenčními návrhy od obchodních konkurentů. V poslední době však vyvstávají pochybnosti, nakolik se tohoto cíle podařilo dosáhnout.

Zásah do práv dlužníka

Pokud se dlužník nachází v úpadku, tedy má-li více věřitelů a své splatné závazky není schopný plnit, respektive je-li předlužen, nabízí se jim možnost podat insolvenční návrh. Po jeho podání je soud do dvou hodin povinen oznámit zahájení insolvenčního řízení na internetu. Taková oznámení provádějí asistenti soudců a stanovená lhůta jim nedává téměř možnost se s insolvenčním návrhem blíže seznámit. Přesto však již zveřejnění vyhlášky o zahájení insolvenčního řízení znamená významný zásah do práv dlužníka.
Od tohoto zveřejnění je totiž dlužník omezen v nakládání se svým majetkem a při plnění peněžitých závazků. Zahájení insolvenčního řízení je neprodleně oznámeno zejména příslušnému finančnímu úřadu, úřadu práce či orgánu sociálního zabezpečení. A může být také důvodem vzniku různých nároků či práva na odstoupení od smluv uzavřených dlužníkem. Nehledě na oprávněnost insolvenčního návrhu negativně vnímají řízení i obchodní partneři dlužníka a banky.

Vymahatelnost

Vzhledem k závažnosti následků spojených s tímto „technickým“ úkonem byla zakotvena odpovědnost za takzvaný šikanozní insolvenční návrh. Pokud bude insolvenční řízení zastaveno, respektive návrh odmítnut vinou navrhovatele anebo zamítnut nikoli z důvodu úhrady označených pohledávek, nese odpovědnost za veškerou škodu a další újmu, které v důsledku neoprávněného návrhu dlužníku či jinému jeho věřiteli vznikly. Za splnění povinnosti k náhradě této škody navrhovatelem pak ručí členové jeho statutárního orgánu. U šikanozních návrhů je však problematická vymahatelnost této náhrady škody.
Přísná úprava vládne rovněž u přihlášení pohledávek. Každý věřitel dlužníka je po zahájení insolvenčního řízení oprávněn vymáhat své pohledávky pouze na základě přihlášky. Pokud by však věřitel uvedl v přihlášce částku více než o 50 procent vyšší než tu, kterou by insolvenční správce, respektive soud považoval za zjištěnou, hrozí mu závažné sankce. V takovém případě nebude k jeho pohledávce vůbec přihlíženo. A navíc bude povinen doplatit rozdíl mezi přihlášenou a zjištěnou hodnotou pohledávky do podstaty. Za splnění této povinnosti pak ručí osoba, která přihlášku podepsala. To s sebou nese mnoho nejen výkladových problémů.

Nevhodná úprava

Takovou represivní úpravu přihlášení pohledávek nelze považovat za vhodnou. Nevýhody se zejména projevují, pokud přesná výše pohledávky není a ve lhůtě pro podání přihlášek ani nemůže být známá. Pokud například soud využije možnosti a výši přihlášené smluvní pokuty pro její nepřiměřenost sníží na méně než polovinu, ocitá se věřitel nikoli vlastní vinou či neopatrností v nepříznivé situaci, přestože pohledávku přihlásil v dobré víře. Současně s věřitelem se pak v nezáviděníhodné situaci ocitne i osoba, která přihlášku pohledávky v dobré víře podepsala.
Namísto této represe by však bylo mnohem vhodnější stanovit propracovanější podmínky pro podání návrhu, respektive doložení přihlašovaných pohledávek – například prokázáním jejich vykonatelnosti aspoň u dvou věřitelů. Věřitelé a osoby podepisující přihlášky by se pak nemuseli obávat, že namísto uhrazení pohledávek budou muset ještě platit, a dlužníci by zároveň byli lépe chráněni před šikanozními návrhy.
Hrozba vzniku odpovědnosti se totiž v případě šikanozních návrhů zcela míjí účinkem. Seriozní věřitelé se naopak důvodně obávají, že nebude vymoženo nic, a navíc budou muset zaplatit rozdíl mezi zjištěnou a přihlášenou pohledávkou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít