Problém s registry

23. října 2009, 18:50 - Vadim Fojtík
23. října 2009, 18:50

Ministr Pecina nechal prověřit tendry u antimonopolního úřadu

Spuštění základního registru veřejné správy se patrně o několik měsíců odkládá. Především kvůli těžkostem, které provázejí tendry na jednotlivé části systému. Jde například o výběrové řízení na dodávku takzvaného Informačního systému základních registrů, jehož hodnota činí 450 milionů korun. Minulý týden se měly na ministerstvu vnitra otevírat obálky s nabídkami zájemců, kteří se do výběrového řízení přihlásili. Ti měli za uvedenou částku krom jiného dodat hardware, systém zprovoznit a vyškolit státní zaměstnance. Jenže šéf resortu Martin Pecina otevírání obálek odložil, minimálně do 3. listopadu. Nelíbí se mu totiž, jakým stylem byl tendr za jeho předchůdce Ivana Langera vypsán. „Ano vidím v tom velký problém, nechal jsem výběrové řízení prošetřit na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže,“ tvrdí Pecina. Správnost vypsání výběrového řízení bude posuzovat úřad, kterému před několika měsíci šéfoval. Část problémů svádí Pecina na bývalého náměstka ministra vnitra Zdeňka Zajíčka, který měl rozjezd základních registrů na starost. „Připomínky, které jsem k výběrovému řízení dával Zajíčkovi nebo jeho podřízeným, nebyly akceptovány,“ upozornil ministr. Nelíbí se mu například to, že má cena v celkovém vyhodnocení nabídek váhu dvaceti procent. „Ohrazoval jsem se proti této podmínce, ale nakonec zůstala. Není to sice protizákonné, ale je to zvláštní,“ konstatoval Pecina. Informační systém základních registrů měl začít fungovat na přelomu června a července příštího roku. Již teď je patrné, že se tak nestane. Pecina předpokládá dva možné scénáře. V prvním by antimonopolní úřad schválil podmínky, za nichž byl tendr vypsán. V tom případě by byl skluz tři až čtyři měsíce. Pokud bude výběrové řízení zcela zrušeno a bude nutno vypsat nové, spuštění systému se přesune na přelom let 2010 až 2011.
Informační systém základních registrů je klíčový pro spuštění takzvaného základního registru. Ten by měl sjednotit do jednoho celku další čtyři registry: obyvatel, všech osob s právní subjektivitou, registr územní identifikace, adres a nemovitostí a registr práv a povinností. Jenže i spuštění dalších registrů bude patrně ve skluzu. Dle informací týdeníku EURO prověřuje ÚOHS i to, zda byly správně vypsány tendry na dodávku systému pro registr práv a povinností a registr obyvatel. Rovněž v těchto případech již měly být otevřeny obálky s nabídkami, termín byl ale odložen na 3. listopad.

BOX
Systém za tři giga Vybudování celého systému základního registru veřejné správy by mělo přijít na tři miliardy korun. Část investic by se měla hradit z peněz Evropské unie. Systém počítá především s propojením informačních systémů státní správy, počínaje obecními úřady a policií konče. S tím, že každý z účastníků bude mít jasně definováno, ke kterým informacím bude mít přístup, a ke kterým ne. Firmy, ale i fyzické osoby pak budou jednou ročně do svých datových schránek – pokud je budou mít aktivovány – dostávat údaje, kdo si o nich vyžádal jaké informace.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Technologie
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít