Problém jménem Prouza

15. srpna 2008, 11:43 - Petra Pelantová
15. srpna 2008, 11:43

Souboj pojišťováků pokračuje trestním oznámením

Společnost EuroFinancial vytáhla do boje. Cíl? Média i konkurence. Před několika dny totiž podala firma trestní oznámení na redaktorku deníku MF Dnes za sérii článků o EuroFinancial, která se zabývá zprostředkováním produktů finančního trhu. „Texty obsahují zkreslené skutečnosti a poskytují obchodní výhodu naší konkurenci. Chápeme je jako návodné, záměrné a manipulativní,“ tvrdí jeden z šéfů EuroFinancial Lukáš Hinterbuchner. Terčem kritiky se stalo mimo jiné to, že EuroFinancial se zaměřuje na mladé studenty, které přesvědčí ke spolupráci pod slibem tučných odměn. Pokud si to ale tito lidé rozmyslí, účtuje jim vysoké pokuty. „Popsali jsme praktiky firmy, které jsou přinejmenším podivné,“ sdělil týdeníku Euro šéfredaktor MF Dnes Robert Čásenský.
EuroFinancial tvrdí, že za mediální kritikou stojí konkurence. „Z některých indicií se nám podařilo vystopovat možné neetické důvody pro takové jednání,“ prohlásil Hinterbuchner a ukazuje krom jiného na společnost Partners for Life Planning. Tomáš Prouza, jeden ze čtyř spolumajitelů Partners, totiž v médiích obvinil EuroFinancial, že vybíráním vstupního poplatku za možnost získávat další lidi za provizi naplňuje některé znaky pyramidové hry. Zda bude EuroFinancial podávat trestní oznámení také na Partners, zatím není jasné. „Proti pomluvám a lžím se vždy budeme hájit všemi dostupnými prostředky,“ uvedl Hinterbuchner.

Kde jsou etické hranice?

Partners nyní spolupracuje s několika pojišťovnami a jedna z nich by podle informací týdeníku Euro mohla přejít pod EuroFinancial. Právě to by prý mohl být důvod Prouzových negativních výroků na adresu konkurenční EuroFinancial. Prouza to odmítá, ale pravdou je, že vzhledem ke svým kontaktům má coby bývalý náměstek ministra financí o situaci na trhu skvělý přehled. Pokud by nějaká pojišťovna ze stáje Partners chystala exkluzivní spolupráci s EuroFinancial, věděl by o tom Prouza jako jeden z prvních. Takové úvahy ovšem Prouza považuje za nesmysl. „Jediný důvod, proč na jednání firmy EuroFinancial upozorňujeme, je fakt, že nefér praktiky nemají na trhu co dělat,“ tvrdí Prouza. Do kritiky EuroFinancial se ale pustila také Česká národní banka (ČNB), která firmu začala před několika měsíci vyšetřovat. Podnět přišel od Sdružení obrany spotřebitelů (SOS), a to na základě necelých padesáti stížností na jednání firmy EuroFinancial. Některé stížnosti přitom dorazily i na centrální banku. Pavel Palivec z tiskového odboru ČNB uvedl, že se většinou jedná o rodiče dětí, které se upsaly ke spolupráci s EuroFinancial a později si to rozmyslely. Na zaplacení pokut za odstoupení od smlouvy ale nemají peníze. EuroFinancial tvrdí, že ČNB nemá k šetření důvod. Za pravdu dává EuroFinancial také několik oslovených právníků. Ti se shodli, že smlouva o spolupráci s EuroFinancial je naprosto precizní a nelze ji absolutně nic vytknout. Jediný problém tak může být s etikou, nikoli se zákonem. Přesně to přitom naznačil i Pavel Palivec z ČNB a rovněž Tomáš Prouza. Podle něj je řešením, aby ČNB dostala větší pravomoci. Tedy možnost zasáhnout, i když nedojde k porušení zákona, ale jen etických hranic. Kdo by ale měl stanovit, co je ve finančních službách etické a co už nikoli, Prouza neupřesnil.

Rozporuplné názory

Za EuroFinancial se postavily i některé pojišťovny, se kterými EuroFinancial spolupracuje. Například AXA nebo Kooperativa prohlásily, že žádné problémy ani stížnosti na EuroFinancial nemají. Mluvčí pojišťovny AXA dokonce připomněl, že některé pojišťovny mají podobné sankce jako EuroFinancial, a nikdo se nad tím nepozastavuje. ING naopak ukončila s EuroFinancial spolupráci. Jenže vzhledem k minimálnímu objemu obchodů, který společnost EuroFinancial s ING uskutečnila, je podle Hinterbuchnera logické, že pojišťovna nechce, aby její jméno v kauze jakkoli figurovalo. Kvůli kritice tak EuroFinancial slibuje, že připomínky SOS zapracuje do zcela nové smlouvy o spolupráci, na které nyní pracuje. „Dokonce jsme udělali to, že jsme smlouvu dali přečíst laickým čtenářům a požádali jsme je o vyjádření. Jejich připomínky tam budou také zahrnuty,“ slibuje Hinterbuchner. Mluvčí SOS Ivana Picková ale uvedla, že ani po několika urgencích zatím upravenou verzi neviděla. „Chceme, aby svou deklarovanou vstřícnost převedli do praxe. Jejich přístup začíná zavánět tím, že chtějí využít naše sdružení k tomu, aby si vylepšili svoji reputaci,“ prohlásila Picková.

Praporek:
Terčem kritiky je i přesvědčování studentů ke spolupráci pod slibem tučných odměn

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Technologie
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít