Pro zvyšování daní ruku nezvednu

16. června 2003, 00:00 - Dušan Šrámek
16. června 2003, 00:00

Den daňové svobody začíná inspirovat i politikyProstějovský senátor Robert Kolář (US-DEU) je prvním politikem, který se oficiálně rozhodl podpořit Den daňové svobody i ve svém volebním regionu. Nevěří však, že se v dohledné době období, kdy vyděláváme na stát, výrazně zkrátí.

Den daňové svobody začíná inspirovat i politiky

Prostějovský senátor Robert Kolář (US-DEU) je prvním politikem, který se oficiálně rozhodl podpořit Den daňové svobody i ve svém volebním regionu. Nevěří však, že se v dohledné době období, kdy vyděláváme na stát, výrazně zkrátí.

* Veřejně jste se přihlásil k myšlence Dne daňové svobody. Co vás k tomu vedlo?

Líbí se mi samotná myšlenka zprostředkovat lidem něco podobného, aby si uvědomili, jak dlouho musí dělat na to, aby uživili státní aparát. Šlo mi rovněž o to, aby si to uvědomil každý člověk, protože většina lidí má pocit, že se jich to jaksi netýká, že je to pouze věc podnikatelů. Všichni odvádíme na daních příliš mnoho. Doposud to byla pražská záležitost, kterou pořádal Liberální institut a Mladí konzervativci a já si myslím, že by bylo dobře, aby se k tomu připojili i politici ve svých volebních obvodech. Díky tomu se to téma dostane i do povědomí více než televizními diskuzemi.

* Udělal jste vy sám pro snížení daní něco konkrétního?

Na můj návrh byl novelizován v roce 1998 zákon o dani dědické, s tím že byla od daně osvobozena I. kategorie dědiců, to znamená v pokolení přímém. Přestože se objevily v rámci současné diskuze o reformě veřejných financí snahy o její znovuzavedení, podařilo se tuto změnu nakonec uhájit. Jsem totiž zcela zásadně proti tomu, aby byli občané zdaňováni za to, co z již zdaněných peněz vytvořily předchozí generace. Vždyť oni se v rámci rodiny sami často na vzniku rodinného bohatství podíleli.

* Ve svém prohlášení jste uvedl, že nezvednete ruku pro zvyšování přímých daní. Zvyšování nepřímých daní vám nevadí? U přímých a majetkových daní je to zcela transparentní, a tam mohu něco takového slíbit. U nepřímých daní by to bylo nekorektní, protože budeme postupně donuceni okolním světem, abychom například sblížili sazby daně z přidané hodnoty. To znamená na jedné straně snižování základní sazby, na straně druhé zvyšování té snížené.

Budu ale zvedat ruku pouze pro ucelené návrhy, kdy výsledkem bude zachování daňové neutrality. Nebudu hlasovat pro návrhy, které budou znamenat jednorázové zvýšení daňové zátěže, tak jak to učinil nedávno návrh poslance Michala Krause na přeřazení některých služeb a zboží do základní sazby. Jsem rád, že hospodářský výbor Senátu vrátil tento návrh do hry tím, že jej zamítl. Bude záviset na rozhodnutí celého Senátu a na tom, zda v případě nesouhlasu jej Sněmovna přehlasuje sto jedna hlasy. Osobně jsem pro to, aby se sazby sbližovaly, a ne aby se zdražovalo přeřazováním zboží a služeb do vyšší sazby.

* Hana Marvanová, ještě coby předsedkyně US-DEU, loni prohlásila, že by si představovala Den daňové svobody někdy v květnu. Je to do konce volebního období reálné?

To je bohužel hodně nereálný termín. Byť se současnou verzí reformy nesouhlasím, protože si myslím, že by měla být daleko tvrdší, tak je potřeba korektně říci, že současná vláda je první vládou, která se snaží situaci s narůstajícím deficitem řešit, a to i šetřením státních výdajů. Každá jiná vládní varianta, která se v tuto chvíli nabízí, by stejně neměla silnější mandát, takže by těžko prosadila radikálnější opatření. Radikální řez by mohlo uskutečnit pouze takové uskupení politických sil, které by mělo vůli skutečně razantně snížit daňové zatížení, a které by zároveň mělo výraznou podporu v Poslanecké sněmovně.

* Za čtyři roky, co se Den daňové svobody koná, dáváme státu peníze o týden déle, aniž by nějakým nápadným způsobem daně rostly. Kde je příčina?

I když to tak nevypadá, tak k určitému růstu dochází. I když mírně, přece jenom rostly spotřební daně na alkohol, tabákové výrobky či na benzin. Den daňové svobody se posouvá i z toho důvodu, že rostou mandatorní výdaje státního rozpočtu, a stát tuto svou spotřebu nekryje jenom zvyšováním daní, ale i rostoucím deficitem. To je další, i když méně viditelný důvod každoročního posunu Dne daňové svobody.

Je vůbe nějaká š a nce na to, aby se začal tento trend vracet?

Já myslím, že šance existuje. Když se dnes podíváme na Slovensko, tak zjišťujeme, že zde se zavádí rovná, devatenáctiprocentní daň. Nevidím proto jediný důvod, proč by rovná daň neměla být zavedena i u nás. Vždyť dnes máme, a také po snížení budeme nadále mít, jednu z nejvyšších sazeb daně z právnických osob v rámci postkomunistických států. Pokud máme být skutečně konkurenceschopní, nic jiného než snižování daní nám nezbývá.

FOTO: ČTK

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít