Pro zelenou elektřinu nemáme laciné řešení

08. listopadu 2004, 00:00 - admin
08. listopadu 2004, 00:00

JIŘÍ JEŽ, ŘEDITEL SEKCE ROZVOJE ELEKTRIZAČNÍ SOUSTAVY EGÚ BRNOInženýrská a konzultační společnost EGÚ Brno radí soukromým investorům i české vládě. Jiří Jež očekává boom u využívání větrné energie a u spalování biomasy.

JIŘÍ JEŽ, ŘEDITEL SEKCE ROZVOJE ELEKTRIZAČNÍ SOUSTAVY EGÚ BRNO Inženýrská a konzultační společnost EGÚ Brno radí soukromým investorům i české vládě. Jiří Jež očekává boom u využívání větrné energie a u spalování biomasy. * Splní Česko závazek, že do roku 2010 bude téměř deset procent elektřiny vyrábět z obnovitelných zdrojů? Otázkou je, zda to bude deset procent a co se do této výroby bude zahrnovat. Vzhledem k vyčerpanému potenciálu vodních zdrojů pro výrobu elektřiny a výkonově zanedbatelným možnostem uplatnění solární energie zde může jít o výrobu elektřiny z biomasy a o větrnou energetiku, a to nebude laciné ani snadné řešení. * Mohou se při budování těchto zdrojů vedle velkých výrobců uplatnit i malé soukromé firmy?

Zcela jistě, avšak pole své působnosti budou muset pečlivě volit. Velké elektrárenské společnosti pravděpodobně obsadí pozici hlavního výrobce elektrické energie a konkurence malých výrobců zde bude velmi obtížná. Například potenciál výstavby malých vodních elektráren je již téměř vyčerpán a možný prostor pro jejich rozvoj bude spočívat pravděpodobně jen v jejich modernizaci a zvyšování výkonu.

* Jakou šanci mají u větrných elektráren? Přestože se v minulosti v sousedních zemích budovaly jako menší zdroje, tedy s nižším počtem věží na jednoho provozovatele, vývoj v současné době pravděpodobně půjde jiným směrem. Nové podnikatelské záměry už většinou počítají s výstavbou tzv. větrných farem, tedy velkého počtu věží, budovaných jedním investorem. Ani velcí investoři přitom nemají lehkou pozici, protože elektřina z větrných elektráren se při prodeji musí dotovat, a to na základě společenského konsenzu. Nejistota ohledně budoucích dotací nevytváří optimální podnikatelské klima. * Už jste zmínil, že ani solární energie není příliš vhodná pro nové podnikatelské záměry.

Výroba elektřiny na bázi solárních panelů bude objemem vždy stát na okraji energetického spektra. S výjimkou jejich uplatnění v síťově nedostupných oblastech pro ni platí totéž, co bylo řečeno o větrných elektrárnách.

* Mají tedy podnikatelé v této branži vůbec nějaký prostor? Další pole uplatnění ve výrobě elektřiny se pravděpodobně nabídne v oblasti produkce malých výrobních jednotek, tzv. „balených“ centrál o výkonu v řádu desítek až stovek kWh. Tyto jednotky by mohly zásobovat elektrickou a tepelnou energií větší obytné komplexy. * Je v oboru elektroenergetiky nějaká jiná oblast, kde by se mohly uplatnit malé firmy? Značné pole uplatnění malých firem může vyplývat ze stále se rozšiřujícího principu outsourcingu, kdy velké energetické společnosti přenechávají činnosti, které bezprostředně nesouvisí s jejich produkcí (v daném případě s výrobou, přenosem, distribucí a prodejem elektřiny) malým firmám. Ty mohou v těchto oblastech působit podstatně ekonomičtěji a z tržního hlediska pružněji. Jedná se zde o řadu oblastí od údržby, modernizace dílčích výrobních zařízení včetně zavádění nových IT a softwarových produktů, až po tzv. činnosti bílých límečků, poskytujících potřebný servis. Například v oblastech účetnictví, marketingu, ekonomického poradenství a dalších obdobných činností. * Energetici tvrdí, že by se měly začít stavět nové elektrárny.**

Je skutečností, že v časovém intervalu 10-15 let dožije významné množství klasických elektráren a česká energetika by se při neřešení tohoto problému, který kulminuje vzhledem k době potřebné na výstavbu nových zdrojů již nyní, mohla dostat do velmi komplikované situace a energetické závislosti na svých sousedech.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny volání v České republice, Německu, Polsku a u dalších sousedů
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Vodní chlazení pro M.2 SSD. PCIe karty Alphacool chladí pasivem nebo vodním blokem
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít