Pro studenty Open Gate je dosažitelná i Cambridge

06. května 2009, 00:00 - Marcela Honsová
06. května 2009, 00:00

Sedmihektarový areál v Babicích u Prahy ohromí svojí rozlehlostí a přes ostražitého vrátného i vstřícností. Na současné poměry investor evidentně nešetřil místem. Už i z této zdánlivé maličkosti je patrné, že zakladatel chtěl, aby tu žily šťastné děti. Kdo by čekal, že v Open Gate potká zadumané šprty hlásící se k elitě národa, bude zklamán.

Autor: Martin Siebert

Sedmnáctiletou Báru Adlerovou z Vyškova přivedla do internátního gymnázia manželů Kellnerových četba Harry Pottera a v Česku dosud neznámý styl školního života. „Fakt se mi tu líbí, i když ze začátku se stýskalo mně i našim, jsem totiž jedináček,“ usmívá se studentka, která se stará i o školní kavárnu. Odborně vám naservíruje nealkoholický nápoj a diškreci schová třeba na nákup nových hrnků.

Jako mnozí ze 123 současných studentů Open Gate pokukuje oprávněně po vysoké škole v zahraničí. Její třída bude totiž první, jejíž žáci získají diplom IB, tedy mezinárodní maturitu International Baccalaureate. Pro českou školu je to v podstatě unikátní.

„Certifikát jsme obdrželi přede dvěma měsíci. Protože jde o dvouletý projekt, první studenti budou mezinárodní maturitu ze šesti předmětů včetně eseje a bakalářské práce skládat v roce 2011. Diplom od nás uznávají všechny zahraniční univerzity. Kdo získá 41 bodů z možných 45, ten se dostane naCambridge,“ vysvětluje zástupce ředitele Petr Chára.

Dosažitelná je i Cambridge a bez peněz

Cambridge ovšem nezavírá své brány ani letošním maturantům Open Gate. Mimochodem jsou první, kteří babické gymnázium po čtyřletém studiu opouštějí. Z jednadvaceti maturantů už polovina ví, že má reálnou šanci studovat v zahraničí. „Předběžně jsem přijata na čtyři vysoké školy ve Velké Británii. Jednou z nich je i Cambridge,“ vypráví devatenáctiletá Kamila Hrušková ze severní Moravy. Má měsíc na to, aby se rozhodla, jaké škole dá přednost. „Každá je jiná, nabízejí mi různé podmínky. V Cambridge by mě čtyřleté studium stálo 44 tisíc liber, v Londýně okolo 77 tisíc. Nadace Educa slíbila, že mi studium uhradí,“ vysvětluje drobná blondýnka, která přiznává, že ani školné v Open Gate jí nemohla maminka platit. Stojí totiž ročně 470 tisíc korun.

JAK SE PLATÍ ELITA

Sám výběr vysoké školy má ve světě dramatický dopad na výši výdělku jak při nástupu, tak i v průběhu další kariéry. Vyplývá to z velké studie společnosti PayScale mezi absolventy amerických univerzit. Například střední nástupní plat bakaláře jedné z osmi nejprestižnějších škol je o 32 procent vyšší než u srovnatelného absolventa jiné soukromé vysoké školy. Zajímavým zjištěním z rok trvajícího průzkumu mezi 1,2 milionu absolventů amerických univerzit je i fakt, že tento rozdíl přetrvává i v další kariéře. Po deseti letech praxe je střední výdělek bakaláře z Princetonu, Harvardu či Yale o 34 procent vyšší než z jiné soukromé školy.

„Jedenáct procent studentů si hradí plné školné, zbytek nějakým způsobem podporuje nadace, přibližně 45 procent žáků úplně. Ostatní přispívají částečně od deseti do jednoho sta tisíce korun ročně. Nadace Educa, kterou řídí Renáta Kellnerová, posuzuje finanční pomoc individuálně,“ uvádí zástupce ředitele.

Iqáči jsou fajn

Před příchodem do Babic se Bára obávala, že její spolužáci budou mít hodně vysoké IQ a že nezapadne. „Čekala jsem samé iqáče z Mensy, ale příjemně mě překvapilo, jak dobrá parta tu je. Od každého trochu,“ míní studentka, která evidentně patří k lídrům kolektivu.

Jsou a nejsou to obyčejní kluci a děvčata ve věku od jedenácti do devatenácti let. Vychovatelku na kolejích v Open Gate nepřekvapí, když procházející šestnáctiletá studentka upřímně pochválí, jak jí to dnes sluší. Z reakce je patrné, že tohle příjemné gesto tu není výjimkou, stejně jako splašené stádo slonů, které připomíná dvojice mladých mužů utíkajících za sportem. Na výzvu, aby byli opatrní, reagují jako všichni puberťáci…

Studenti soukromého osmiletého gymnázia v Babicích, které založil a dál financuje miliardář Petr Kellner, ovládají perfektně angličtinu, ve třídě sedí po šestnácti, s pedagogy partnersky diskutují. Na rozdíl od svých vrstevníků na jiných školách mají mnohem větší šanci studovat prestižní vysoké školy. Z přísně nekuřáckého a nealkoholického areálu vybíhají na cigaretu do vsi. Ani na puritány si tu nehrají. Těm, kteří si ve škole našli svoji první lásku, nikdo nebrání, aby se procházeli ruku v ruce.

Nepořádek v pokojíku rodiče nevidí

Maturant Petr Bulka z Klatov si vybírá mezi vysokou školou v Londýně a v Birminghamu. Z běžného gymnázia by prý na taková studia nemohl ani pomyslet. Aby trochu odlehčil superlativy, které vrší k Open Gate, přidává i přednosti, o nichž se běžně nemluví. „Co se týče vztahu s rodiči, odloučení nám jen prospělo. V Babicích jsem si vybil pubertu na profesionálech, a tak mám s rodiči mnohem lepší vztah než moji vrstevníci doma,“ tvrdí student.

Šanci jít podobnou cestou dostane letos v září mnohem víc studentů, soukromé gymnázium bude totiž otevírat primu, sekundu, tercii, a chce tak počet studentů zvýšit na 192. „Navíc chystáme projekt, s nímž reagujeme na nedostatek míst v okolních školách. Od příštího roku bychom chtěli rozjet i první stupeň základní školy přibližně pro stovku dětí, které by tu nebyly ubytované, ale měly by stejné učební podmínky. Je jisté, že zájem mezi rodiči bude velký,“ prozrazuje plány školy Chára.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující…
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Technologie
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Google nakonec koupí jen část HTC. Na Tchaj-wan za to pošle 1,1 miliardy dolarů
Další den, nové sestavení. Microsoft vydal Windows 10 Insider Preview build 16294
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít