Pro studenty Open Gate je dosažitelná i Cambridge

06. května 2009, 00:00 - Marcela Honsová
06. května 2009, 00:00

Sedmihektarový areál v Babicích u Prahy ohromí svojí rozlehlostí a přes ostražitého vrátného i vstřícností. Na současné poměry investor evidentně nešetřil místem. Už i z této zdánlivé maličkosti je patrné, že zakladatel chtěl, aby tu žily šťastné děti. Kdo by čekal, že v Open Gate potká zadumané šprty hlásící se k elitě národa, bude zklamán.

Autor: Martin Siebert

Sedmnáctiletou Báru Adlerovou z Vyškova přivedla do internátního gymnázia manželů Kellnerových četba Harry Pottera a v Česku dosud neznámý styl školního života. „Fakt se mi tu líbí, i když ze začátku se stýskalo mně i našim, jsem totiž jedináček,“ usmívá se studentka, která se stará i o školní kavárnu. Odborně vám naservíruje nealkoholický nápoj a diškreci schová třeba na nákup nových hrnků.

Jako mnozí ze 123 současných studentů Open Gate pokukuje oprávněně po vysoké škole v zahraničí. Její třída bude totiž první, jejíž žáci získají diplom IB, tedy mezinárodní maturitu International Baccalaureate. Pro českou školu je to v podstatě unikátní.

„Certifikát jsme obdrželi přede dvěma měsíci. Protože jde o dvouletý projekt, první studenti budou mezinárodní maturitu ze šesti předmětů včetně eseje a bakalářské práce skládat v roce 2011. Diplom od nás uznávají všechny zahraniční univerzity. Kdo získá 41 bodů z možných 45, ten se dostane naCambridge,“ vysvětluje zástupce ředitele Petr Chára.

Dosažitelná je i Cambridge a bez peněz

Cambridge ovšem nezavírá své brány ani letošním maturantům Open Gate. Mimochodem jsou první, kteří babické gymnázium po čtyřletém studiu opouštějí. Z jednadvaceti maturantů už polovina ví, že má reálnou šanci studovat v zahraničí. „Předběžně jsem přijata na čtyři vysoké školy ve Velké Británii. Jednou z nich je i Cambridge,“ vypráví devatenáctiletá Kamila Hrušková ze severní Moravy. Má měsíc na to, aby se rozhodla, jaké škole dá přednost. „Každá je jiná, nabízejí mi různé podmínky. V Cambridge by mě čtyřleté studium stálo 44 tisíc liber, v Londýně okolo 77 tisíc. Nadace Educa slíbila, že mi studium uhradí,“ vysvětluje drobná blondýnka, která přiznává, že ani školné v Open Gate jí nemohla maminka platit. Stojí totiž ročně 470 tisíc korun.

JAK SE PLATÍ ELITA

Sám výběr vysoké školy má ve světě dramatický dopad na výši výdělku jak při nástupu, tak i v průběhu další kariéry. Vyplývá to z velké studie společnosti PayScale mezi absolventy amerických univerzit. Například střední nástupní plat bakaláře jedné z osmi nejprestižnějších škol je o 32 procent vyšší než u srovnatelného absolventa jiné soukromé vysoké školy. Zajímavým zjištěním z rok trvajícího průzkumu mezi 1,2 milionu absolventů amerických univerzit je i fakt, že tento rozdíl přetrvává i v další kariéře. Po deseti letech praxe je střední výdělek bakaláře z Princetonu, Harvardu či Yale o 34 procent vyšší než z jiné soukromé školy.

„Jedenáct procent studentů si hradí plné školné, zbytek nějakým způsobem podporuje nadace, přibližně 45 procent žáků úplně. Ostatní přispívají částečně od deseti do jednoho sta tisíce korun ročně. Nadace Educa, kterou řídí Renáta Kellnerová, posuzuje finanční pomoc individuálně,“ uvádí zástupce ředitele.

Iqáči jsou fajn

Před příchodem do Babic se Bára obávala, že její spolužáci budou mít hodně vysoké IQ a že nezapadne. „Čekala jsem samé iqáče z Mensy, ale příjemně mě překvapilo, jak dobrá parta tu je. Od každého trochu,“ míní studentka, která evidentně patří k lídrům kolektivu.

Jsou a nejsou to obyčejní kluci a děvčata ve věku od jedenácti do devatenácti let. Vychovatelku na kolejích v Open Gate nepřekvapí, když procházející šestnáctiletá studentka upřímně pochválí, jak jí to dnes sluší. Z reakce je patrné, že tohle příjemné gesto tu není výjimkou, stejně jako splašené stádo slonů, které připomíná dvojice mladých mužů utíkajících za sportem. Na výzvu, aby byli opatrní, reagují jako všichni puberťáci…

Studenti soukromého osmiletého gymnázia v Babicích, které založil a dál financuje miliardář Petr Kellner, ovládají perfektně angličtinu, ve třídě sedí po šestnácti, s pedagogy partnersky diskutují. Na rozdíl od svých vrstevníků na jiných školách mají mnohem větší šanci studovat prestižní vysoké školy. Z přísně nekuřáckého a nealkoholického areálu vybíhají na cigaretu do vsi. Ani na puritány si tu nehrají. Těm, kteří si ve škole našli svoji první lásku, nikdo nebrání, aby se procházeli ruku v ruce.

Nepořádek v pokojíku rodiče nevidí

Maturant Petr Bulka z Klatov si vybírá mezi vysokou školou v Londýně a v Birminghamu. Z běžného gymnázia by prý na taková studia nemohl ani pomyslet. Aby trochu odlehčil superlativy, které vrší k Open Gate, přidává i přednosti, o nichž se běžně nemluví. „Co se týče vztahu s rodiči, odloučení nám jen prospělo. V Babicích jsem si vybil pubertu na profesionálech, a tak mám s rodiči mnohem lepší vztah než moji vrstevníci doma,“ tvrdí student.

Šanci jít podobnou cestou dostane letos v září mnohem víc studentů, soukromé gymnázium bude totiž otevírat primu, sekundu, tercii, a chce tak počet studentů zvýšit na 192. „Navíc chystáme projekt, s nímž reagujeme na nedostatek míst v okolních školách. Od příštího roku bychom chtěli rozjet i první stupeň základní školy přibližně pro stovku dětí, které by tu nebyly ubytované, ale měly by stejné učební podmínky. Je jisté, že zájem mezi rodiči bude velký,“ prozrazuje plány školy Chára.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít