Pro řadu firem je REACH novinkou

06. srpna 2007, 00:00 - (fil)
06. srpna 2007, 00:00

LADISLAV NOVÁK, ŘEDITEL SVAZU CHEMICKÉHO PRŮMYSLU ČR: „Jeden člověk seznámený s celou problematikou je schopen zpracovat potřebnou dokumentaci jen pro jednu až dvě látky ročně. Při práci na plný úvazek,“ střízlivě odhaduje náročnost nové chemické legislativy Ladislav Novák.

LADISLAV NOVÁK, ŘEDITEL SVAZU CHEMICKÉHO PRŮMYSLU ČR: „Jeden člověk seznámený s celou problematikou je schopen zpracovat potřebnou dokumentaci jen pro jednu až dvě látky ročně. Při práci na plný úvazek,“ střízlivě odhaduje náročnost nové chemické legislativy Ladislav Novák. REACH sice už platí, ale předregistrace startují až za rok. Není proto předčasné bubnovat na poplach? Půjde o velmi administrativně i finančně náročný proces a na přípravu je už nejvyšší čas. Je třeba zařadit se do správné skupiny, ať už mezi výrobce, dovozce nebo následné uživatele a podrobně inventarizovat látky, které jsou pro firmu z hlediska této legislativy důležité. Navíc třeba pasáž o bezpečnostních listech už vešla v platnost. Ještě před půl rokem byl REACH chápán jako čistě teoretický problém, dnes už podnikatelé musí plnit jeho reálné požadavky. Jak se tomu přizpůsobily odpovědné orgány? Ten posun je dramatický, například ministerstvo životního prostředí konečně spustilo národní informační portál provozovaný jeho agenturou Cenia. A třeba náš svaz už delší dobu pořádá školení v rámci projektu Adaptabilita a posílení konkurenceschopnosti chemického průmyslu České republiky. Během první série, kterou uzavřeme v září, zdarma seznamujeme podnikatelskou veřejnost jak se základními otázkami ohledně REACH, tak i s problematikou vědy a výzkumu a přenosu jejich výsledků do oblasti průmyslu. Zájem je velký, zúčastnilo se zhruba 500 zájemců z 200 firem. Na podzim navíc na tato školení hodláme navázat podstatně konkrétnějším pokračováním. Jak jsou podnikatelé na fungování nové normy připraveni? Z praxe víme, že naši členové, kteří dostávali informace průběžně, mají alespoň na teoretické úrovni o celé legislativě slušné povědomí. Hlavně pro velké firmy je typické, že už jmenovaly speciálního člověka, který tuhle problematiku řeší s námi, s ministerstvy, který se tím zabývá a je za to zodpovědný. Naopak pro řadu hlavně menších firem mimo svaz je REACH novinkou, o které se teprve teď dozvídají. Přípravy také komplikuje fakt, že celá řada podstatných informací a údajů teprve čeká na své doladění, hlavně výše poplatků a sankcí. Uvedení normy do praxe znamená rozsáhlé personální náklady dotčených firem, očekávat lze i vznik různých poradenských společností specializujících se na pomoc jednotlivým podnikatelům.

Jistě. Například testování látek může dělat jakákoliv společnost splňující určitá kritéria, kapacitou počínaje a takzvanou „správnou laboratorní praxí“ konče. Firmu pomáhající s přípravou potřebných dokumentů založil dokonce i samotný náš svaz, nicméně ta pouze radí, vypracování dokumentové složky - dossieru - už nezajišťuje. Obecně je možné hlavně u menších firem čekat, že se obrátí s žádostí o pomoc na odborníky. K té personální náročnosti jsme si nechali udělat odhad a podle něj je jeden člověk seznámený s problematikou schopen zpracovat potřebnou dokumentaci pro jednu až dvě látky ročně. Při práci na plný úvazek. 

S REACH souvisí i nutnost změny označení výrobků, což si vyžádá nákladnou výměnu etiket, doprovodných listů a dalších dokladů. Tuto oblast bude řešit teprve projednávaná celounijní legislativa známá pod zkratkou GHS, tedy Globální harmonizační systém, o níž se teď diskutuje v Evropském parlamentu. Půjde v zásadě o jednotná pravidla pro balení a označování chemických výrobků. Původně to mělo být s REACH spojeno do jedné normy, ale kvůli urychlení se nakonec rozhodlo o samostatném postupu. Na co by se tedy podnikatelé měli aktuálně zaměřit?**

Řadu bodů jsem už zmiňoval, velmi důležité bude ještě seznámit se s registračním počítačovým systémem IUCLID 5, jehož manuál má mimochodem 2200 stran. Pro fungování REACH a pro výši nákladů, hlavně pro menší firmy, bude zásadní hlavně to, jakým způsobem se začnou zavádět jednotlivá konsorcia, podle jakých pravidel, jak se tam budou dělit náklady, jak v nich bude fungovat mezinárodní kooperace a tak dále. A my jako svaz se pochopitelně zaměříme na další a další informování a zdůrazňování vážnosti REACH, hodně energie hodláme věnovat i oblasti vědy a výzkumu. Pokud totiž považujeme REACH za aktivitu pro chemický průmysl spíše smrtonosnou, tak právě výzkum a přenášení jeho výsledků do praxe, různé inovace a modernizace jsou určitou cestou ven. A tohle světýlko na konci tunelu je třeba hledat a rozvíjet, třeba s pomocí evropských peněz.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít