Pro podnikatele spíše charita

28. května 2007, 00:00 - JAROSLAV SCHEJBAL
28. května 2007, 00:00

POTRAVINOVÁ BANKA V ČESKU Potravinová banka v Praze-Hostivaři, jejímž cílem je poskytovat zdarma jídlo lidem v nouzi, funguje právě rok. Úspěšný start projektu brzdí nedostatečná ekonomická motivace podnikatelů k darování potravin.

POTRAVINOVÁ BANKA V ČESKU Potravinová banka v Praze-Hostivaři, jejímž cílem je poskytovat zdarma jídlo lidem v nouzi, funguje právě rok. Úspěšný start projektu brzdí nedostatečná ekonomická motivace podnikatelů k darování potravin.

Loni v květnu se Česko stalo sedmnáctou zemí v Evropě, kde začala fungovat takzvaná potravinová banka.

„Tyto banky jsou neziskovým sdružením. Potraviny nenakupují, ale získávají je zdarma od výrobců, distributorů, obchodních řetězců a z veřejných sbírek. Jedná se zejména o zboží, jemuž brzy skončí doba trvanlivosti,“ osvětluje celý projekt Fabrice Martin Plichta, ředitel České federace potravinových bank, francouzský novinář žijící v Praze.

V ČESKU SE DPH NEVYHNEŠ

Nashromážděné potraviny jsou pak zdarma distribuovány různým organizacím, jako jsou azylové domy, dětské domovy a zařízení pro seniory či bezdomovce. Podnikatele v Česku motivuje k darování potravin to, že si tento věcný dar může odečíst od daňového základu. Pro některé firmy může být tato činnost také výhodná z důvodu úspory nákladů při likvidaci prošlých potravin. Ekonomická motivace darovat potraviny je však ve starých členských zemích daleko vyšší než v Česku.

„Problém je v tom, že když chce podnikatel v Česku darovat potraviny, tak musí zaplatit DPH. Staré členské země si v tomto vymohly výjimku a věcné dary jsou tam od DPH osvobozeny. Navíc likvidace potravin je v Česku na rozdíl od západní Evropy stále velice levnou záležitostí,“ uvádí překážky většího rozvoje Plichta. Podle něho jsou další brzdou také samotní spotřebitelé, kteří jsou ochotni kupovat potraviny i těsně před vypršením lhůty jejich trvanlivosti.

Týdeník Profit oslovil některé firmy s dotazem, co je pro ně hlavním motivem pro darování potravin. „Ekonomické důvody to rozhodně nejsou, je to čistě charitativní záležitost,“ říká například Jaroslav Pomp ze společnosti United Bakeries, která je jedničkou na pekárenském trhu ve střední Evropě.

STO TUN A OSTRAVSKÝ BRATŘÍČEK

Jiné firmy však přece jen hledí i na ekonomické hledisko. „Jedná se zatím teprve o pilotní projekt. Jaké to pro nás znamená náklady a úspory, teprve vyhodnocujeme,“ sděluje Markéta Světlíková, mluvčí společnosti Makro Cash & Carry ČR, která je doposud největším dodavatelem české potravinové banky. Ministerstvo financí však o osvobození věcných darů od DPH neuvažuje. „A ani uvažovat nemůže. Jedná se totiž o unijní nařízení,“ konstatuje tiskový mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Přes některé překážky distribuovala pražská potravinová banka za první rok svého fungování zhruba sto tun potravin za téměř osm milionů korun. Vedle pečiva putují k potřebným lidem základní potraviny, jako mouka, rýže, cukr, ale také čaj, káva, cukrovinky, sýry či uzeniny. Ještě letos v létě by navíc měla vzniknout potravinová banka také v Ostravě.

Vrásky na čele dělá Plichtovi také nepříliš vstříčný postoj státních úředníků. „Zatím nám stát nedal ani korunu. Teď se přece jenom nadějně rýsuje grant z prostředků Evropského sociálního fondu,“ říká Plichta. Velkou podporou se měl pro banku stát příděl potravin z Evropského programu potravinové pomoci. „Česká vláda však stanovila takové podmínky, že se nepřihlásil žádný producent, který by z dodaných zemědělských surovin, především obilí, cukru a mléka, vyráběl základní potraviny pro potřebné lidi,“ konstatuje nespokojeně Plichta.

PROČ V ČESKU (NE)DAROVAT POTRAVINY?

+ charitativní hledisko

+ možnost odečtu z daní

+ úspory při likvidaci potravin

- nutnost zaplatit DPH

- menší tlak ze strany spotřebitele, který je ochoten kupovat potraviny i těsně před koncem trvanlivosti

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít