Pro podnikatele spíše charita

28. května 2007, 00:00 - JAROSLAV SCHEJBAL
28. května 2007, 00:00

POTRAVINOVÁ BANKA V ČESKU Potravinová banka v Praze-Hostivaři, jejímž cílem je poskytovat zdarma jídlo lidem v nouzi, funguje právě rok. Úspěšný start projektu brzdí nedostatečná ekonomická motivace podnikatelů k darování potravin.

POTRAVINOVÁ BANKA V ČESKU Potravinová banka v Praze-Hostivaři, jejímž cílem je poskytovat zdarma jídlo lidem v nouzi, funguje právě rok. Úspěšný start projektu brzdí nedostatečná ekonomická motivace podnikatelů k darování potravin.

Loni v květnu se Česko stalo sedmnáctou zemí v Evropě, kde začala fungovat takzvaná potravinová banka.

„Tyto banky jsou neziskovým sdružením. Potraviny nenakupují, ale získávají je zdarma od výrobců, distributorů, obchodních řetězců a z veřejných sbírek. Jedná se zejména o zboží, jemuž brzy skončí doba trvanlivosti,“ osvětluje celý projekt Fabrice Martin Plichta, ředitel České federace potravinových bank, francouzský novinář žijící v Praze.

V ČESKU SE DPH NEVYHNEŠ

Nashromážděné potraviny jsou pak zdarma distribuovány různým organizacím, jako jsou azylové domy, dětské domovy a zařízení pro seniory či bezdomovce. Podnikatele v Česku motivuje k darování potravin to, že si tento věcný dar může odečíst od daňového základu. Pro některé firmy může být tato činnost také výhodná z důvodu úspory nákladů při likvidaci prošlých potravin. Ekonomická motivace darovat potraviny je však ve starých členských zemích daleko vyšší než v Česku.

„Problém je v tom, že když chce podnikatel v Česku darovat potraviny, tak musí zaplatit DPH. Staré členské země si v tomto vymohly výjimku a věcné dary jsou tam od DPH osvobozeny. Navíc likvidace potravin je v Česku na rozdíl od západní Evropy stále velice levnou záležitostí,“ uvádí překážky většího rozvoje Plichta. Podle něho jsou další brzdou také samotní spotřebitelé, kteří jsou ochotni kupovat potraviny i těsně před vypršením lhůty jejich trvanlivosti.

Týdeník Profit oslovil některé firmy s dotazem, co je pro ně hlavním motivem pro darování potravin. „Ekonomické důvody to rozhodně nejsou, je to čistě charitativní záležitost,“ říká například Jaroslav Pomp ze společnosti United Bakeries, která je jedničkou na pekárenském trhu ve střední Evropě.

STO TUN A OSTRAVSKÝ BRATŘÍČEK

Jiné firmy však přece jen hledí i na ekonomické hledisko. „Jedná se zatím teprve o pilotní projekt. Jaké to pro nás znamená náklady a úspory, teprve vyhodnocujeme,“ sděluje Markéta Světlíková, mluvčí společnosti Makro Cash & Carry ČR, která je doposud největším dodavatelem české potravinové banky. Ministerstvo financí však o osvobození věcných darů od DPH neuvažuje. „A ani uvažovat nemůže. Jedná se totiž o unijní nařízení,“ konstatuje tiskový mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Přes některé překážky distribuovala pražská potravinová banka za první rok svého fungování zhruba sto tun potravin za téměř osm milionů korun. Vedle pečiva putují k potřebným lidem základní potraviny, jako mouka, rýže, cukr, ale také čaj, káva, cukrovinky, sýry či uzeniny. Ještě letos v létě by navíc měla vzniknout potravinová banka také v Ostravě.

Vrásky na čele dělá Plichtovi také nepříliš vstříčný postoj státních úředníků. „Zatím nám stát nedal ani korunu. Teď se přece jenom nadějně rýsuje grant z prostředků Evropského sociálního fondu,“ říká Plichta. Velkou podporou se měl pro banku stát příděl potravin z Evropského programu potravinové pomoci. „Česká vláda však stanovila takové podmínky, že se nepřihlásil žádný producent, který by z dodaných zemědělských surovin, především obilí, cukru a mléka, vyráběl základní potraviny pro potřebné lidi,“ konstatuje nespokojeně Plichta.

PROČ V ČESKU (NE)DAROVAT POTRAVINY?

+ charitativní hledisko

+ možnost odečtu z daní

+ úspory při likvidaci potravin

- nutnost zaplatit DPH

- menší tlak ze strany spotřebitele, který je ochoten kupovat potraviny i těsně před koncem trvanlivosti

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít