Pro diskuzi nemáme partnera

13. listopadu 2006, 00:00 - PETR BÝM
13. listopadu 2006, 00:00

IVO FOLTÝN, PENZIJNÍ FOND ČESKÉ POJIŠŤOVNY: Jednání o důchodové reformě trvají roky. Vy sám jste jejich aktérem. Jaký je váš odhad termínu dohody o obsahu reformy?

IVO FOLTÝN, PENZIJNÍ FOND ČESKÉ POJIŠŤOVNY: Vůle k realizaci důchodové reformy je napříč politickým spektrem velmi slabá. Tvrdí to ředitel a předseda představenstva Penzijního fondu České pojišťovny Ivo Foltýn.

Jednání o důchodové reformě trvají roky. Vy sám jste jejich aktérem. Jaký je váš odhad termínu dohody o obsahu reformy?

S ohledem na dlouholetou znalost jednotlivých aktérů těchto diskuzí, ale také s ohledem na aktuální politickou situaci, kdy vládne vláda v demisi, se domnívám, že pro diskuzi nad tak závažným tématem nenalezneme - mám na mysli penzijní fondy - odpovídajícího partnera. Je zřejmé, že politická vůle činit nepopulární kroky (a důchodová reforma pro současné generace nepopulární bezesporu je) bude nulová, a to napříč celým politickým spektrem. Bude tedy nejspíše nutné počkat na státní bankrot, tak jak se stalo v Argentině - po 2. světové válce jedné z nejbohatších zemí světa. Ta se kvůli populistické politice generála Peróna a jeho ženy Evity, založené na naprostém „projedení“ národního bohatství, stala doslova spálenou zemí v chaosu. Uvidíme, jak dopadne návrh současného ministra práce a sociálních věcí na další postupné mírné navýšení věku odchodu do penze a jiných drobných parametrických úprav stávajícího státního systému důchodového zabezpečení.

Penetrace trhu, jinak řečeno počet účastníků systému, je vysoká, ale příspěvky jsou nízké. Změnilo se na tom letos něco?

Bohužel nikoli, na druhé straně se ovšem ve stále větší míře zapojují zaměstnavatelé, kteří svým pracovníkům na penzijní připojištění přispívají. To splnilo naše očekávání.

Hlavně investičně orientovaní lidé namítají, že výnosy penzijních fondů jsou v porovnání s fondy podílovými nízké či maximálně srovnatelné, přičemž jejich likvidita je vyšší. Co byste namítl?

Výnos je přímo úměrný riziku a likviditě spojené s daným investičním instrumentem. Investoři jistě zaznamenali dramatický pád akciového trhu a s ním spojené hodnoty podílových listů u akciových fondů a prakticky nulového zhodnocení investic do fondů peněžního trhu. Také bych si dovolil upozornit na vstupní a výstupní poplatky u podílových fondů a rovněž poplatky za jejich správu, jež značně snižují reálnou hodnotu zhodnocení vkladů do podílových fondů. Nic takového u penzijních fondů není. Nicméně nemám nic proti investicím do podílových fondů. Každý je strůjcem svého osudu.

Jiným problémem jsou inflace a implementace eura, která nás dříve nebo později očekává. Toto reálné i potenciální krácení výnosů i vkladů leckoho od penzijního připojištění odrazuje.

Inflace je jev, jenž je penzijními fondy neovlivnitelný. Pro fondy může být nepříjemná kombinace zvyšujících se úrokových sazeb a vysokého zainvestování do obligací, jež při růstu výnosové křivky snižují svou hodnotu. Je na manažerech jednotlivých fondů, aby této hrozbě čelili vhodnou skladbou investic. Zavedení eura nijak neovlivní hodnotu úspor klientů penzijních fondů.

Jak pokračuje diskuze o výši státního příspěvku? Lze v dobách napjatých rozpočtů očekávat jeho zvýšení?

Ano. Jsem přesvědčen, že změna struktury a výše poskytovaného státního příspěvku je reálná. Vyšší státní příspěvek by měl vést ke spoření vyšších částek, než je tomu dnes.

Některé politické strany ale navrhují státní podporu vůbec zrušit a takto vzniklou úsporou posílit systém průběžného financování důchodů. Jaký je váš postoj k takovým návrhům?

Zaznamenal jsem, že komunisté navrhují zrušení státního příspěvku. To ovšem u strany, opírající se o ideologii prosazující kolektivní vlastnictví výrobních prostředků, není nic nového ani překvapivého. Reálnost prosazení těchto názorů je přímo úměrná reálnosti návratu k politickému systému vlády jedné strany s ústavně zakotvenou vedoucí úlohou komunistické strany, spolupracující na věčné časy s blokem spřátelených socialistických zemí.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít