Pro čerpání dovolené platí nová pravidla

18. října 2004, 00:00 - RICHARD W. FETTER autor je právník
18. října 2004, 00:00

NOVELA ZÁKONÍKU PRÁCE Od začátku října se změnila pravidla pro převádění a proplácení dovolené. Pokud mají vaši zaměstnanci nevyčerpanou dovolenou ještě za rok 2003, musí ji povinně nastoupit k 1. 11. 2004.

foto: čtk

NOVELA ZÁKONÍKU PRÁCE

Od začátku října se změnila pravidla pro převádění a proplácení dovolené. Pokud mají vaši zaměstnanci nevyčerpanou dovolenou ještě za rok 2003, musí ji povinně nastoupit k 1. 11. 2004.

Velkou změnu ohledně pravidel čerpání dovolené přinesla novela zákoníku práce (zákon č. 436/ 2004 Sb.), která nabyla účinnosti 1. října 2004. Profit se jí už podrobně a s předstihem věnoval (viz rámeček), aktuálně proto přinášíme jen základní shrnutí. Cílem zákonodárců bylo motivovat zaměstnance i zaměstnavatele ke skutečnému čerpání celého rozsahu volna na zotavenou a regeneraci sil. Jestliže zaměstnanec svou dovolenou nevyčerpá, tak mu nárok na ni zanikne. Náhradu mzdy za čtyři týdny nevyčerpané dovolené je zaměstnavatel povinen poskytnout (tedy tzv. proplatit) zaměstnanci pouze v případě skončení pracovního poměru. Pokud zaměstnanci zbyla ještě dovolená z roku 2003 a dosud si ji sám nebo na příkaz zaměstnavatele nevyčerpal do 31. 10. 2004, je „povinným“ dnem nástupu zaměstnance na tuto nevyčerpanou dovolenou hned první následující pracovní den, letos tedy 1. listopad. V nástupu takové dovolené mohou zaměstnanci bránit pouze zákonem stanovené překážky v práci. Automatickému nástupu dovolené k 1. 11. může zaměstnavatel zabránit také tím, že do 31. 10. 2004 určí nástup dovolené tak, aby si ji zaměstnanec mohl vyčerpat jindy (ale do konce roku 2004), tedy např. o V ánocích. Pravidlo o povinném nástupu dovolené 1. listopadu 2004 ze zákona (§ 109 odst. 2 věta třetí zákoníku práce) se týká jen zaměstnanců, jejichž pracovní poměr k témuž zaměstnavateli trval po celý rok 2003. Výjimka nastává v případě, že nevyčerpaná dovolená za rok 2003 přesahuje čtyři týdny - tuto přesahující část je možno převést až do roku 2005. Náhradu mzdy za tu část nevyčerpané dovolené, která přesahuje čtyři týdny, je zaměstnavatel povinen poskytnout nejen v případě skončení pracovního poměru, ale i v případě, že zaměstnanec nemohl tuto dovolenou vyčerpat ani do konce příštího kalendářního roku, případně ani do konce dalšího kalendářního roku. Pokud se tedy váš zaměstnanec rozhodne vyčerpat si zbylou dovolenou (za rok 2003) od 1. listopadu 2004, prakticky mu v tom nemůžete zabránit ani z toho vyvodit nějaké sankce. Platí to i opačně: Odmítne-li zaměstnanec váš příkaz vyčerpat si od 1. listopadu 2004 zbylou dovolenou, neměli byste mu umožnit (po dobu, kdy ji má čerpat) výkon práce. Přípustné pochopitelně nejsou ani žádné vzájemné dohody o nerespektování těchto nových ustanovení zákoníku práce.

DOVOLENÁ

Aktuální právní úpravě jsme se podrobně věnovali v sérii článků:

* Prioritou je odpočinek - č. 31/2004

* Nástup dovolené určuje zaměstnavatel - č. 32-33/2004

* Zaměstnavatel může dovolenou krátit - č. 34/2004

Archiv najdete na www.profit.cz

Profit na vlastní uši

Chcete slyšet Profit na vlastní uši? Ekonomický magazín Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu ve spolupráci s Profitem přináší zprávy z podnikatelského prostředí. Každé pondělí a pátek vysílají jeho redaktoři od 9.15.

Záznam ve formátu mp3 si můžete stáhnout zde.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít