Pro čerpání dovolené platí nová pravidla

18. října 2004, 00:00 - RICHARD W. FETTER autor je právník
18. října 2004, 00:00

NOVELA ZÁKONÍKU PRÁCE Od začátku října se změnila pravidla pro převádění a proplácení dovolené. Pokud mají vaši zaměstnanci nevyčerpanou dovolenou ještě za rok 2003, musí ji povinně nastoupit k 1. 11. 2004.

foto: čtk

NOVELA ZÁKONÍKU PRÁCE

Od začátku října se změnila pravidla pro převádění a proplácení dovolené. Pokud mají vaši zaměstnanci nevyčerpanou dovolenou ještě za rok 2003, musí ji povinně nastoupit k 1. 11. 2004.

Velkou změnu ohledně pravidel čerpání dovolené přinesla novela zákoníku práce (zákon č. 436/ 2004 Sb.), která nabyla účinnosti 1. října 2004. Profit se jí už podrobně a s předstihem věnoval (viz rámeček), aktuálně proto přinášíme jen základní shrnutí. Cílem zákonodárců bylo motivovat zaměstnance i zaměstnavatele ke skutečnému čerpání celého rozsahu volna na zotavenou a regeneraci sil. Jestliže zaměstnanec svou dovolenou nevyčerpá, tak mu nárok na ni zanikne. Náhradu mzdy za čtyři týdny nevyčerpané dovolené je zaměstnavatel povinen poskytnout (tedy tzv. proplatit) zaměstnanci pouze v případě skončení pracovního poměru. Pokud zaměstnanci zbyla ještě dovolená z roku 2003 a dosud si ji sám nebo na příkaz zaměstnavatele nevyčerpal do 31. 10. 2004, je „povinným“ dnem nástupu zaměstnance na tuto nevyčerpanou dovolenou hned první následující pracovní den, letos tedy 1. listopad. V nástupu takové dovolené mohou zaměstnanci bránit pouze zákonem stanovené překážky v práci. Automatickému nástupu dovolené k 1. 11. může zaměstnavatel zabránit také tím, že do 31. 10. 2004 určí nástup dovolené tak, aby si ji zaměstnanec mohl vyčerpat jindy (ale do konce roku 2004), tedy např. o V ánocích. Pravidlo o povinném nástupu dovolené 1. listopadu 2004 ze zákona (§ 109 odst. 2 věta třetí zákoníku práce) se týká jen zaměstnanců, jejichž pracovní poměr k témuž zaměstnavateli trval po celý rok 2003. Výjimka nastává v případě, že nevyčerpaná dovolená za rok 2003 přesahuje čtyři týdny - tuto přesahující část je možno převést až do roku 2005. Náhradu mzdy za tu část nevyčerpané dovolené, která přesahuje čtyři týdny, je zaměstnavatel povinen poskytnout nejen v případě skončení pracovního poměru, ale i v případě, že zaměstnanec nemohl tuto dovolenou vyčerpat ani do konce příštího kalendářního roku, případně ani do konce dalšího kalendářního roku. Pokud se tedy váš zaměstnanec rozhodne vyčerpat si zbylou dovolenou (za rok 2003) od 1. listopadu 2004, prakticky mu v tom nemůžete zabránit ani z toho vyvodit nějaké sankce. Platí to i opačně: Odmítne-li zaměstnanec váš příkaz vyčerpat si od 1. listopadu 2004 zbylou dovolenou, neměli byste mu umožnit (po dobu, kdy ji má čerpat) výkon práce. Přípustné pochopitelně nejsou ani žádné vzájemné dohody o nerespektování těchto nových ustanovení zákoníku práce.

DOVOLENÁ

Aktuální právní úpravě jsme se podrobně věnovali v sérii článků:

* Prioritou je odpočinek - č. 31/2004

* Nástup dovolené určuje zaměstnavatel - č. 32-33/2004

* Zaměstnavatel může dovolenou krátit - č. 34/2004

Archiv najdete na www.profit.cz

Profit na vlastní uši

Chcete slyšet Profit na vlastní uši? Ekonomický magazín Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu ve spolupráci s Profitem přináší zprávy z podnikatelského prostředí. Každé pondělí a pátek vysílají jeho redaktoři od 9.15.

Záznam ve formátu mp3 si můžete stáhnout zde.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít