Pro čerpání dovolené platí nová pravidla

18. října 2004, 00:00 - RICHARD W. FETTER autor je právník
18. října 2004, 00:00

NOVELA ZÁKONÍKU PRÁCE Od začátku října se změnila pravidla pro převádění a proplácení dovolené. Pokud mají vaši zaměstnanci nevyčerpanou dovolenou ještě za rok 2003, musí ji povinně nastoupit k 1. 11. 2004.

foto: čtk

NOVELA ZÁKONÍKU PRÁCE

Od začátku října se změnila pravidla pro převádění a proplácení dovolené. Pokud mají vaši zaměstnanci nevyčerpanou dovolenou ještě za rok 2003, musí ji povinně nastoupit k 1. 11. 2004.

Velkou změnu ohledně pravidel čerpání dovolené přinesla novela zákoníku práce (zákon č. 436/ 2004 Sb.), která nabyla účinnosti 1. října 2004. Profit se jí už podrobně a s předstihem věnoval (viz rámeček), aktuálně proto přinášíme jen základní shrnutí. Cílem zákonodárců bylo motivovat zaměstnance i zaměstnavatele ke skutečnému čerpání celého rozsahu volna na zotavenou a regeneraci sil. Jestliže zaměstnanec svou dovolenou nevyčerpá, tak mu nárok na ni zanikne. Náhradu mzdy za čtyři týdny nevyčerpané dovolené je zaměstnavatel povinen poskytnout (tedy tzv. proplatit) zaměstnanci pouze v případě skončení pracovního poměru. Pokud zaměstnanci zbyla ještě dovolená z roku 2003 a dosud si ji sám nebo na příkaz zaměstnavatele nevyčerpal do 31. 10. 2004, je „povinným“ dnem nástupu zaměstnance na tuto nevyčerpanou dovolenou hned první následující pracovní den, letos tedy 1. listopad. V nástupu takové dovolené mohou zaměstnanci bránit pouze zákonem stanovené překážky v práci. Automatickému nástupu dovolené k 1. 11. může zaměstnavatel zabránit také tím, že do 31. 10. 2004 určí nástup dovolené tak, aby si ji zaměstnanec mohl vyčerpat jindy (ale do konce roku 2004), tedy např. o V ánocích. Pravidlo o povinném nástupu dovolené 1. listopadu 2004 ze zákona (§ 109 odst. 2 věta třetí zákoníku práce) se týká jen zaměstnanců, jejichž pracovní poměr k témuž zaměstnavateli trval po celý rok 2003. Výjimka nastává v případě, že nevyčerpaná dovolená za rok 2003 přesahuje čtyři týdny - tuto přesahující část je možno převést až do roku 2005. Náhradu mzdy za tu část nevyčerpané dovolené, která přesahuje čtyři týdny, je zaměstnavatel povinen poskytnout nejen v případě skončení pracovního poměru, ale i v případě, že zaměstnanec nemohl tuto dovolenou vyčerpat ani do konce příštího kalendářního roku, případně ani do konce dalšího kalendářního roku. Pokud se tedy váš zaměstnanec rozhodne vyčerpat si zbylou dovolenou (za rok 2003) od 1. listopadu 2004, prakticky mu v tom nemůžete zabránit ani z toho vyvodit nějaké sankce. Platí to i opačně: Odmítne-li zaměstnanec váš příkaz vyčerpat si od 1. listopadu 2004 zbylou dovolenou, neměli byste mu umožnit (po dobu, kdy ji má čerpat) výkon práce. Přípustné pochopitelně nejsou ani žádné vzájemné dohody o nerespektování těchto nových ustanovení zákoníku práce.

DOVOLENÁ

Aktuální právní úpravě jsme se podrobně věnovali v sérii článků:

* Prioritou je odpočinek - č. 31/2004

* Nástup dovolené určuje zaměstnavatel - č. 32-33/2004

* Zaměstnavatel může dovolenou krátit - č. 34/2004

Archiv najdete na www.profit.cz

Profit na vlastní uši

Chcete slyšet Profit na vlastní uši? Ekonomický magazín Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu ve spolupráci s Profitem přináší zprávy z podnikatelského prostředí. Každé pondělí a pátek vysílají jeho redaktoři od 9.15.

Záznam ve formátu mp3 si můžete stáhnout zde.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít