Pro a proti různých možností

26. června 2006, 00:00 - Ing. PAVEL HOLÍK
26. června 2006, 00:00

DRUHY LEASINGU Financování z cizích zdrojů je standardní možností jak zabezpečit ekonomické zdraví podniku. Zvláště pro malé a střední firmy je součástí každodenního života. Vpřípadě potřeby financovat své investice do budoucnosti nebo zajistit běžný provoz firmy není nutné spoléhat jen na tu nejznámější službu - úvěr.

DRUHY LEASINGU Financování z cizích zdrojů je standardní možností jak zabezpečit ekonomické zdraví podniku. Zvláště pro malé a střední firmy je součástí každodenního života.

Vpřípadě potřeby financovat své investice do budoucnosti nebo zajistit běžný provoz firmy není nutné spoléhat jen na tu nejznámější službu - úvěr. Je dobré znát přínosy i rizika ostatních forem financování z cizích zdrojů, zejména leasingových služeb, které patří k těm nejrozšířenějším. Nejznámější formou financování využívanou při koupi majetku je hned po úvěrech finanční leasing. Ačkoli leasovat lze téměř jakýkoli majetek, který se může odepisovat, vládnou tomuto segmentu jednoznačně automobily. Na konci doby pronájmu, která obvykle trvá 36 až 72 měsíců, je vůz za symbolickou zůstatkovou cenu odprodán nájemci. V současné době je v Česku finanční leasing velmi atraktivním finančním produktem, neboť nabízí historicky nejnižší sazby. Díky různým daňovým výhodám je zajímavý zejména pro podnikatelské subjekty. Ačkoli vlastníkem auta je až do úplného splacení pronajímatel, tedy leasingová společnost, auto figuruje v rozvaze nájemce. Klient má většinou možnost si vybrat, u koho bude majetek pojištěn, a to z široké nabídky pojišťoven, s kterými leasingové společnosti spolupracují.

Toto spojení je pro klienta velmi výhodné, protože leasingová společnost je schopna pojištění dojednat finančně výhodněji. Česko je zajímavé tím, že zde finanční leasing doposud využívají i běžní spotřebitelé ve větší míře než na západ od nás. Jejich poptávka se ale pomalu přesouvá ke spotřebitelským úvěrům.

LEASING PRO NÁROČNĚJŠÍ Předměty používané v rámci operativního leasingu nefigurují v rozvaze nájemce. Vlastníkem majetku je po celou dobu trvání smlouvy leasingová společnost. Předmět leasingu obvykle po ukončení smlouvy není odprodáván klientovi. Splátky za pronájem jsou podstatně nižší než v případě leasingu finančního a většinou se neplatí navýšená splátka, tedy akontace. Touto formou leasingu se nejčastěji financuje vozový park - firemní flotily. Klient má možnost využít varianty zvané full-service leasing a svěřit kompletní péči o svá vozidla leasingové společnosti. Mezi hlavní přednosti operativního leasingu patří skutečnost, že riziko možných ztrát ze zastarání majetku nese leasingová společnost. Méně tradiční formou financování je pak zpětný leasing, který se v angličtině výstižně nazývá „sale and lease back“. Jeho cílem je poskytnout klientovi hotové finanční prostředky, které má „blokovány“ ve vlastním majetku. Klient prodá leasingové společnosti nějaký svůj dlouhodobý majetek, například budovu, stroj, technologii nebo vozidlo, znovu si je od leasingové společnosti pronajme a platí za ně splátky jako při klasickém finančním leasingu. ÚSPORY A SERVIS

Český leasingový trh je nejrozvinutější ze všech zemí střední a východní Evropy. Leasing je oblíbený, protože umožňuje opatřit nebo zachovat disponibilní hotovost, a přitom nemá charakter zadlužení. Leasingové splátky a poplatky jsou daňově uznatelným nákladem. Obecně lze říci, že rentabilita všech zmíněných alternativních finančních produktů spočívá v tom, že často nejde o prosté financování, ale také řadu příjemných prémií a doplňkových služeb. Většinou je za nimi marketingový záměr, nicméně různé dárky navíc, akční slevy a také různé služby, jimiž finanční společnost klientovi usnadní práci, bývají doceněny. Má-li leasing formu outsourcingu - a zdá se, že trh k tomu směřuje - klient se může věnovat činnostem, které jsou pro něj zdrojem zisku. To je komfort, který v rámci úvěrových produktů, i když bývají nákladově srovnatelné, zatím není možné získat. FLEXIBILNĚJŠÍ ALTERNATIVA**

Klíčovým krokem každého zájemce o nějakou formu financování koupě majetku je rozhodování o poskytovateli finančních služeb, respektive jeho typu. Banka nebo nebankovní společnost? Obojí má klady i zápory. Bankovní domy mají obecně silnější pozici na trhu, což může asociovat důvěryhodnost a stabilitu. Jejich rozhodovací procedury jsou však svázány bankovními směrnicemi, což může vyústit v delší schvalovací lhůty, komplikovanější byrokracii a strnulost poskytovaných služeb.

Pro malé a střední podniky tak bývá bankovní financování stěží dosažitelné. Nebankovní finanční instituce se naproti tomu mohou jevit jako rizikovější obchodní partner, ale zkušenosti klientů s jejich službami bývají mnohdy lepší, neboť tyto společnosti přistupují k potřebám klientů individuálněji a jejich vnitřní svoboda jim umožňuje operativnější tržní chování. Tyto vlastnosti se projevují jak v nastavení finančních produktů, tak v rychlosti jejich poskytování. Finančně dobře zajištěná a informačně otevřená nebankovní společnost je poskytovatelem zcela rovnocenným.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít