Privatizace železáren skončila vraždou

03. května 2012, 17:53 - Tomáš Stingl
03. května 2012, 17:53

Divoké doby rumunského byznysu symbolizuje drsný příběh privatizace železáren Tepro ve městě Jaš. Ty koupil český investor Zdeněk Zemek. Pak byl ale zavražděn odborový předák podniku a strhnul se uragán. Rumunským vězením prošel i český podnikatel František Příplata, který nakonec ze země ilegálně uprchl. Kauza dlouho zatěžovala vztahy obou zemí a dodnes není úplně objasněna.

 

Foto: Profimedia

Být podnikatel z České republiky, to nebyla ještě zhruba před deseti lety v Rumunsku ta nejlepší vizitka. Rumunskou veřejností totiž tehdy cloumaly vášně kvůli případu vraždy odborového předáka v železárnách Tepro. Podnik zprivatizovali čeští investoři a podle jedné vyšetřovací verze pak prý nechali nepohodlného odboráře odstranit.

Čeští podnikatelé zase tvrdili, že jde o zmanipulovaný případ, který měl posloužit tehdejší levicové vládě jako ukázka „zlých západních investorů“. Spor byl dlouhou dobu kaňkou na vzájemných vztazích. Co se tehdy vlastně odehrálo?

Odboráře ubodali u jeho bytu

Český magnát Zdeněk Zemek koupil už v roce 1998 železárny Tepro ve městě Jaš. S privatizací mu za provizi pomohl jiný český podnikatel František Příplata. Ten měl s rumunským prostředím už předtím bohaté zkušenosti a vlastnil v Rumunsku výrobnu nábytku.

Zprivatizované železárny ovšem byly v žalostném stavu – jednalo se o klasický moloch přežívající ještě ve starých socialistických pořádcích. Z podniku mizely celé vagony materiálu neznámo kam, panovala v něm přezaměstnanost a chaos. Propouštění i privatizaci jako takové ovšem bránily silné odbory v čele s předákem Virgilem Sahleanem. A právě tento muž byl v roce 2000 náhle zavražděn. K smrti ho ubodali u jeho bytu dva pracovníci bezpečnostní agentury Protect, která vykonávala v Tepru ostrahu.

Český podnikatel šel do vězení

Z případu byl rázem skandál a do vězení putoval mimo jiné i František Příplata, který byl obviněn z toho, že likvidaci odboráře objednal. Takto proti němu vypověděl šéf Protectu. Příplata byl rok ve vězení a pak přebýval v domácím vezění ve městě Oradea. Jeho podnikatelské aktivity v Rumunsku byly zmařeny, sám později vyčíslil škodu na devět milionů dolarů.

Příplatova část příběhu měla dramatické rozuzlení. Jeho soud se v Rumunsku vlekl, podnikatel se rozhodl uprchnout. V roce 2005 přešel ilegálně hranice a bleskově se dopravil do České republiky. Ta podle litery Ústavy odmítla svého občana vydat zpátky do Rumunska, kde si měl odsedět osm let natvrdo. Příplata se mohl usadit v Uherském Hradišti, kde se začal věnovat podnikání v prodeji nábytku. Mezinárodní zatykač na něj nicméně znamenal, že se podnikatel nemůže vydat mimo hranice České republiky.

Prodej byl stornován,

Zemek zpátky peníze nedostal

Privatizace železáren Tepro byla po aféře stornována. Kupní cenu, která byla přes tři miliony dolarů, však Zdeněk Zemek zpátky nikdy nedostal. Celá aféra několik let jitřila emoce na obou stranách. Po vstupu Rumunska do Evropské unie se však na ni už zapomnělo a novější úspěšné investice českých firem překryly hořký dojem z kauzy, která nebyla nikdy zcela uspokojivě objasněna. I politická orientace země je teď opačná – investoři ze Západu jsou vítáni a Rumunsko naopak nervózně hledá příčinu, pokud dojde k náhlému výpadku investic, tak jako tomu bylo loni.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem…
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Technologie
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít