Menu Zavřít

Private equity zlevňují

23. 2. 2009
Autor: Euro.cz

Tento měsíc přibylo spekulací, ...

[perex]
Tento měsíc přibylo spekulací, že se Royal Bank of Scotland a Lloyds Banking Group pokusí zbavit svých portfolií private equity. Tyto dvě banky by se tím připojily k dalším finančním společnostem, nadacím a penzijním fondům, jež jsou nuceny odprodávat pozice v soukromých obchodních společnostech kvůli finančním tlakům. Vzhledem k množství prodávajících mohou investoři kupovat podíly v takových společnostech za pouhých 50 procent hodnoty jejich aktiv. „Ve vodě je cítit krev,“ říká Dan Deighan z firmy Deighan Financial Advisors. Avšak private equity fondy nejsou likvidní a investoři musejí souhlasit s tím, že v budoucnosti vloží víc hotovosti – tedy peněz, které nemusejí mít. Jen to, že fondy jsou levné, neznamená, že nemohou být ještě levnější, zvláště ty z let 2006–2007. Investoři by si měli najít poradce, který se specializuje na private equity (bankovní divize správy majetku často spojují lidi), a hovořit s generálními partnery nějakého fondu. „Dá se hodně vydělat,“ tvrdí Deighan, „ale o hodně se dá přijít, když nerozumíte tomu, co děláte.“

Obligace
Obliba obecních dluhopisů Návrh stimulačního zákona schválený Senátem 10. února sice odebral čtyřicet miliard dolarů pomoci státním vládám a místním správám oproti verzi Sněmovny reprezentantů, to však neochromilo nedávné zotavení obecních dluhopisů. Po měsících obchodování za stlačené ceny dávají teď obecní dluhopisy podle agentury Bloomberg zhruba stejné výnosy jako státní bondy – kolem tří procent počítaných podle výnosu nejlepšího desetiletého dluhopisu oproti víc než čtyřem procentům v říjnu. „Vysoce kvalitní obecní dluhopisy se vyznačují obrovským převisem poptávky,“ říká Matt Fabian, ředitel firmy Municipal Market Advisors. A tyto dluhopisy by mohly spadnout stejně rychle, jak se zvedly. Výnosy ze státních dluhopisů stoupají, a pokud strýček Sam nepodá pomocnou ruku, investoři by mohli při prvním náznaku poklesu cen prchnout. „Pořád ještě jsou atraktivní (v porovnání s jinými cennými papíry s fixním výnosem),“ prohlašuje Benjamin Thompson, šéf firmy Samson Capital Advisors. „Už ale nejsou mimořádně levné.“

Indexy
Znamení těžkého jara Weekly Leading Index (WLI), ukazatel, který přesně předpovídal změny směru ekonomického růstu po dobu 60 let, poklesl 6. února na -25 procent po sedmi souvislých týdnech meziročního zlepšení. Index WLI, vytvořený Výzkumným ústavem ekonomického cyklu (ECRI), spadl v roce 2008 až na -30 procent, což je nejhorší zaznamenaná hodnota, třikrát horší než při technologickém propadu v roce 2002. „Zatím nemůžeme tvrdit, že je v dohledu zotavení,“ říká ředitel ECRI Lakshman Achuthan. Index WLI by však musel prudce spadnout na -40 až -50 procent, aby naznačil depresi.

BRAND24

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

PŘEKLAD: Jiří Kasl

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).