Příští stanice: Indie

21. května 2009, 12:22 - Eva Jarešová
21. května 2009, 12:22

Současná finanční krize urychlí outsourcování právních služeb na Východ

Tenhle znáte? Klient, jemuž se zdál účet za právní služby příliš vysoký, požádal svého advokáta o popis jednotlivých položek. Jedna z nich zněla: „Šel jsem po ulici a viděl vás na druhém chodníku. Došel jsem k přechodu, přešel silnici a zrychlil, abych vás dostihl. Pak jsem zjistil, že to nejste vy – to dělá 50 dolarů.“ Tyto vtipy mohou časem ztratit něco ze své aktuálnosti. Outsourcování služeb, běžné v jiných oborech, už dolehlo i na západní právníky. Na jejich práci čekají v Asii a Africe statisíce kolegů, ochotných pracovat za polovinu londýnských nebo newyorských platů. Trend, existující zhruba od poloviny devadesátých let, urychlila současná finanční krize. Nejde přitom o zanedbatelný byznys. Deník Washington Post loni s odkazem na zprávu firmy ValueNotes uvedl, že příští rok celé odvětví v Indii zaměstná 24 tisíc lidí a příjmy budou činit 640 milionů dolarů. To je ale nejspíš jen začátek.

Vzdělaní, pracovití a skromnější Velké advokátní kanceláře a právní oddělení nadnárodních korporací směřují práci zejména do druhé nejlidnatější země světa. Platy indických právníků, kteří se často pyšní postgraduálními tituly z prestižních západních univerzit, tlačí dolů obrovská konkurence. Místní univerzity opustí každý rok zhruba dvě stě tisíc absolventů práv, z čehož asi osmdesát tisíc ovládá plynně angličtinu. Nahrává jim i to, že díky historickým souvislostem je indický právní systém blízký britskému i americkému právu.
Hlavně proto není představa, že by se podobný exodus na Východ mohl jednou týkat i České republiky, příliš reálná. Například advokátní kancelář Vladimíry Glatzové už ale nabídku od indických právníků, ochotných provést rešerši českých zákonů, dostala. „Přišlo mi to jako absurdní a tuto službu bych neobjednala,“ říká. Dodává ale, že třeba v oblasti due diligence neboli speciálních auditů o nemožné nejde.
Zatímco dříve museli právníci chodit přímo do firem, kde listovali v šanonech a hovořili se zaměstnanci, dnes jim stačí počítačový přístup do databáze s elektronickými dokumenty. „Pokud je vše v angličtině, pak je asi opravdu jedno, jestli tu činnost dělá někdo z Londýna nebo z Indie. Jde jen o to, jak si ta anglická kancelář dokáže zajistit potřebnou kvalitu,“ dodává.

My raději sami V uplynulých letech ve světě jako houby po dešti vznikly společnosti, které se outsourcováním právních služeb do levnějších jurisdikcí zabývají. Jednou z nich je i nadnárodní Integreon s pobočkami v USA, Velké Británii, Indii a na Filipínách, který zaměstnává asi dvě tisícovky právníků a projektových manažerů. Ti sami o sobě právní praxi nevykonávají. Soustředí se na pomocné činnosti, které západním advokátním kancelářím a společnostem uvolní ruce pro sofistikovanější aktivity.
Jak pro týdeník EURO konstatoval senior vicepresident pro marketing Ron Friedmann, v dnešní době stoupá zájem o středně odborné služby jako třeba shromažďování obchodních informací nebo řízení vztahů se zákazníky. Klienti chtějí podporu i u takzvaného e-discovery neboli zpracování elektronických informací pro soudní řízení.
„Až pomine období, kdy se velké americké a britské kanceláře soustředí hlavně na propouštění, čekáme, že se zájem ještě zvýší.“ Friedmann se také domnívá, že v budoucnu dojde k „rozvrstvení“ jednotlivých právních činností. Ty pak budou podle své nákladnosti vykonávány různými subjekty. „My vidíme, že tento trend už vzniká,“ konstatuje. Ne všem velkým advokátním kancelářím je ale představa asijské nebo africké výpomoci vlastní. Zejména ty, které se specializují na vysoce odborné mnohamiliardové operace, si svou práci raději udělají samy. „Všechny činnosti pokrýváme vlastními kapacitami z naší celosvětové sítě kanceláří, a poskytujeme tak našim klientům na všech místech stejně vysokou úroveň služeb,“ uvedl například Květoslav Krejčí, partner advokátní kanceláře White & Case. Jak dále konstatoval, o outsourcingu vzhledem k povaze transakcí, jimiž se zabývají, ani neuvažují.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít