Příští stanice: Indie

21. května 2009, 12:22 - Eva Jarešová
21. května 2009, 12:22

Současná finanční krize urychlí outsourcování právních služeb na Východ

Tenhle znáte? Klient, jemuž se zdál účet za právní služby příliš vysoký, požádal svého advokáta o popis jednotlivých položek. Jedna z nich zněla: „Šel jsem po ulici a viděl vás na druhém chodníku. Došel jsem k přechodu, přešel silnici a zrychlil, abych vás dostihl. Pak jsem zjistil, že to nejste vy – to dělá 50 dolarů.“ Tyto vtipy mohou časem ztratit něco ze své aktuálnosti. Outsourcování služeb, běžné v jiných oborech, už dolehlo i na západní právníky. Na jejich práci čekají v Asii a Africe statisíce kolegů, ochotných pracovat za polovinu londýnských nebo newyorských platů. Trend, existující zhruba od poloviny devadesátých let, urychlila současná finanční krize. Nejde přitom o zanedbatelný byznys. Deník Washington Post loni s odkazem na zprávu firmy ValueNotes uvedl, že příští rok celé odvětví v Indii zaměstná 24 tisíc lidí a příjmy budou činit 640 milionů dolarů. To je ale nejspíš jen začátek.

Vzdělaní, pracovití a skromnější Velké advokátní kanceláře a právní oddělení nadnárodních korporací směřují práci zejména do druhé nejlidnatější země světa. Platy indických právníků, kteří se často pyšní postgraduálními tituly z prestižních západních univerzit, tlačí dolů obrovská konkurence. Místní univerzity opustí každý rok zhruba dvě stě tisíc absolventů práv, z čehož asi osmdesát tisíc ovládá plynně angličtinu. Nahrává jim i to, že díky historickým souvislostem je indický právní systém blízký britskému i americkému právu.
Hlavně proto není představa, že by se podobný exodus na Východ mohl jednou týkat i České republiky, příliš reálná. Například advokátní kancelář Vladimíry Glatzové už ale nabídku od indických právníků, ochotných provést rešerši českých zákonů, dostala. „Přišlo mi to jako absurdní a tuto službu bych neobjednala,“ říká. Dodává ale, že třeba v oblasti due diligence neboli speciálních auditů o nemožné nejde.
Zatímco dříve museli právníci chodit přímo do firem, kde listovali v šanonech a hovořili se zaměstnanci, dnes jim stačí počítačový přístup do databáze s elektronickými dokumenty. „Pokud je vše v angličtině, pak je asi opravdu jedno, jestli tu činnost dělá někdo z Londýna nebo z Indie. Jde jen o to, jak si ta anglická kancelář dokáže zajistit potřebnou kvalitu,“ dodává.

My raději sami V uplynulých letech ve světě jako houby po dešti vznikly společnosti, které se outsourcováním právních služeb do levnějších jurisdikcí zabývají. Jednou z nich je i nadnárodní Integreon s pobočkami v USA, Velké Británii, Indii a na Filipínách, který zaměstnává asi dvě tisícovky právníků a projektových manažerů. Ti sami o sobě právní praxi nevykonávají. Soustředí se na pomocné činnosti, které západním advokátním kancelářím a společnostem uvolní ruce pro sofistikovanější aktivity.
Jak pro týdeník EURO konstatoval senior vicepresident pro marketing Ron Friedmann, v dnešní době stoupá zájem o středně odborné služby jako třeba shromažďování obchodních informací nebo řízení vztahů se zákazníky. Klienti chtějí podporu i u takzvaného e-discovery neboli zpracování elektronických informací pro soudní řízení.
„Až pomine období, kdy se velké americké a britské kanceláře soustředí hlavně na propouštění, čekáme, že se zájem ještě zvýší.“ Friedmann se také domnívá, že v budoucnu dojde k „rozvrstvení“ jednotlivých právních činností. Ty pak budou podle své nákladnosti vykonávány různými subjekty. „My vidíme, že tento trend už vzniká,“ konstatuje. Ne všem velkým advokátním kancelářím je ale představa asijské nebo africké výpomoci vlastní. Zejména ty, které se specializují na vysoce odborné mnohamiliardové operace, si svou práci raději udělají samy. „Všechny činnosti pokrýváme vlastními kapacitami z naší celosvětové sítě kanceláří, a poskytujeme tak našim klientům na všech místech stejně vysokou úroveň služeb,“ uvedl například Květoslav Krejčí, partner advokátní kanceláře White & Case. Jak dále konstatoval, o outsourcingu vzhledem k povaze transakcí, jimiž se zabývají, ani neuvažují.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít