Příští rok bez novinek

28. listopadu 2008, 15:21 - Kateřina Menzelová
28. listopadu 2008, 15:21

ECM

Developerská společnost ECM Real Estate Investments (ECM REI) se kvůli finanční krizi a neklidu na trhu s nemovitostmi stáhla pro příští rok z většiny z dosud neoznámených nových projektů mimo jiné v Česku a Rusku. Kromě jedné stavby v Číně tak ECM příští rok nezahájí žádnou novou stavbu. „Nové projekty jsme zamrazili, neuvažujeme pro rok 2009 o žádném novém s výjimkou jednoho v Číně,“ upřesnil Kamil Ziegler, viceprezident společnosti ECM REI. „Některé projekty, na něž jsme měli opci a jež původně byly v plánu, jsme zrušili a vystoupili z nich,“ dodal. Úplné stáhnutí z nějakého trhu však prý firma v současnosti neplánuje. Vedle Česka působí ECM REI v Rusku, Polsku a Číně. I bez krize by však, jak tvrdí Ziegler, nebylo jisté, že by se uskutečnil každý z plánovaných projektů. Podobně jako ECM postupují i další developerské firmy, například Orco či ProLogis. ECM REI je v současnosti připravena prodat dvě výškové budovy v Praze na Pankráci, pražské sídlo společnosti CCS a ostravský kancelářský komplex Varenská. Podle Jiřího Kaška, který má v ECM na starosti vztahy s investory, by se transakce s některým z těchto projektů mohla uskutečnit do půlky příštího roku. Vše se ale bude prý odvíjet především od výše nabídky. „Nejsme v situaci, kdy bychom potřebovali zoufale prodávat,“ dodává viceprezident firmy pro korporátní záležitosti Antonín Jakubše. V případě dobré nabídky je však firma připravená jednat také o prodeji dalších nemovitostí, a to včetně těch, které jsou teprve ve fázi přípravy. Stejně tak se prý ECM nebrání vstupu dalších partnerů do účasti na jednotlivých projektech.
ECM REI minulý týden oznámila za letošní tři čtvrtletí ztrátu 22,15 milionu eur, tedy přibližně 555 milionů korun. V roce 2007 měla za stejné období čistý zisk 4,43 milionu eur. Podle Zieglera ztrátu způsobily především kurzové výkyvy koruny vůči euru. Ani příští rok prý pro ECM nebude ziskový, provozní ztrátu pravděpodobně vykáže i v roce 2009, řekl finanční viceprezident. „Z hlediska provozních výsledků bychom se chtěli dostat na nulu v roce 2010,“ řekl Ziegler. Skutečný výsledek se bude odvíjet také od množství prodaných projektů a jejich ceny.
Představenstvo ECM REI doporučilo svým akcionářům přijmout nabídku na odkup akcií firmy, kterou podala mateřská ECM Group. Vlastník zhruba 30procentního podílu nabízí cenu 303 korun za akcii, aktuální cena akcie ECM REI na pražské burze se pohybuje těsně pod 300 korunami. Uveřejnění nabídky na převzetí akcií již schválila Česká národní banka. Pokud se převzetí uskuteční, transakci bude financovat J&T Banka.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít