Příští rok bez novinek

28. listopadu 2008, 15:21 - Kateřina Menzelová
28. listopadu 2008, 15:21

ECM

Developerská společnost ECM Real Estate Investments (ECM REI) se kvůli finanční krizi a neklidu na trhu s nemovitostmi stáhla pro příští rok z většiny z dosud neoznámených nových projektů mimo jiné v Česku a Rusku. Kromě jedné stavby v Číně tak ECM příští rok nezahájí žádnou novou stavbu. „Nové projekty jsme zamrazili, neuvažujeme pro rok 2009 o žádném novém s výjimkou jednoho v Číně,“ upřesnil Kamil Ziegler, viceprezident společnosti ECM REI. „Některé projekty, na něž jsme měli opci a jež původně byly v plánu, jsme zrušili a vystoupili z nich,“ dodal. Úplné stáhnutí z nějakého trhu však prý firma v současnosti neplánuje. Vedle Česka působí ECM REI v Rusku, Polsku a Číně. I bez krize by však, jak tvrdí Ziegler, nebylo jisté, že by se uskutečnil každý z plánovaných projektů. Podobně jako ECM postupují i další developerské firmy, například Orco či ProLogis. ECM REI je v současnosti připravena prodat dvě výškové budovy v Praze na Pankráci, pražské sídlo společnosti CCS a ostravský kancelářský komplex Varenská. Podle Jiřího Kaška, který má v ECM na starosti vztahy s investory, by se transakce s některým z těchto projektů mohla uskutečnit do půlky příštího roku. Vše se ale bude prý odvíjet především od výše nabídky. „Nejsme v situaci, kdy bychom potřebovali zoufale prodávat,“ dodává viceprezident firmy pro korporátní záležitosti Antonín Jakubše. V případě dobré nabídky je však firma připravená jednat také o prodeji dalších nemovitostí, a to včetně těch, které jsou teprve ve fázi přípravy. Stejně tak se prý ECM nebrání vstupu dalších partnerů do účasti na jednotlivých projektech.
ECM REI minulý týden oznámila za letošní tři čtvrtletí ztrátu 22,15 milionu eur, tedy přibližně 555 milionů korun. V roce 2007 měla za stejné období čistý zisk 4,43 milionu eur. Podle Zieglera ztrátu způsobily především kurzové výkyvy koruny vůči euru. Ani příští rok prý pro ECM nebude ziskový, provozní ztrátu pravděpodobně vykáže i v roce 2009, řekl finanční viceprezident. „Z hlediska provozních výsledků bychom se chtěli dostat na nulu v roce 2010,“ řekl Ziegler. Skutečný výsledek se bude odvíjet také od množství prodaných projektů a jejich ceny.
Představenstvo ECM REI doporučilo svým akcionářům přijmout nabídku na odkup akcií firmy, kterou podala mateřská ECM Group. Vlastník zhruba 30procentního podílu nabízí cenu 303 korun za akcii, aktuální cena akcie ECM REI na pražské burze se pohybuje těsně pod 300 korunami. Uveřejnění nabídky na převzetí akcií již schválila Česká národní banka. Pokud se převzetí uskuteční, transakci bude financovat J&T Banka.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít