Příspěvky na sociální služby postaru?

16. září 2002, 00:00 - Dušan Šrámek
16. září 2002, 00:00

Ministerstvo práce a sociálních věcí hodlá prosadit ve sněmovně změnu zákona, podle níž by organizace provozující sociální služby nedostávaly státní příspěvek na své služby automaticky, ale na základě rozhodnutí úředníků. V rámci legislativního "povodňového balíčku" má být oddáleno datum účinnosti nového zákona o poskytování sociální péče.

Ministerstvo práce a sociálních věcí hodlá prosadit ve sněmovně změnu zákona, podle níž by organizace provozující sociální služby nedostávaly státní příspěvek na své služby automaticky, ale na základě rozhodnutí úředníků.

V rámci legislativního „povodňového balíčku“ má být oddáleno datum účinnosti nového zákona o poskytování sociální péče. Podle stávající legislativy doposud platí, že na příspěvek od státu nevzniká nárok automaticky, ale organizace zajišťující sociální služby o něj musí žádat ministerstvo práce a sociálních věcí. Tuto praxi minulá sněmovna odmítla. Podle novely zákona, která měla začít platit od začátku příštího roku, měl mít na příspěvek každý zajištovatel sociální péče nárok automaticky. Jedinou podmínkou pro vyplacení příspěvku by se stalo splnění určitých kritérií, která měli stanovit úředníci ministerstva práce a sociálních věcí. Ti však do dnešního dne nepřipravili nic. Kabinet proto na popud ministra Zdeňka Škromacha odsunul účinnost zákona o rok. Nárokové dávky by totiž podle ministra vedly k neefektivnímu nárůstu příspěvků, protože by neexistovala objektivní kritéria pro jejich vyplácení. I když není možné určit přesnou částku, o kolik by nárokové dávky zatížily státní rozpočet, ministerstvo ji odhaduje na dvě až tři miliardy korun. Celková výše příspěvků vyčleněných na provoz sociálních zařízení by se však v návrhu rozpočtu snižovat neměla. „Výdaje na sociální péči zůstanou na úrovni letošního roku,“ tvrdí mluvčí ministerstva Vladimír Hrubý. Přestože se záměrem vlády odsunout platnost novely vyslovila souhlas i Odborová organizace svazu zdravotnictví a sociální péče, vzbudil ostrou kritiku u nestátních organizací zabývajících se poskytováním sociálních služeb. Proti jsou představitelé nižších územně správních celků krajů a obcí. Pod ně totiž většina ústavů sociální péče a další sociální zařízení přejdou v rámci II. fáze reformy veřejné správy. Především představitelé municipality vidí v postupu ministerstva snahu o další pokračování direktivního řízení z centra. Postup vlády kritizuje i opoziční ODS. Podle předsedy poslaneckého klubu Vlastimila Tlustého jde o jasný útok proti iniciativě nestátních sociálních zařízení. Nárokový příspěvek je podle něj spravedlivější. Krok zpět, kdy opět budou rozhodovat úředníci, podle Tlustého pouze prohloubí prostor pro korupci. O osudu zákona by poslanci měli rozhodnout ve zkráceném řízení.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan…
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít