Příspěvek na životní pojištění jako bonus

07. března 2010, 01:00 - Jiří Král, ředitel odboru, korporátních klientů České pojišťovny
07. března 2010, 01:00

Jsme středně velká firma. A přemýšlíme o tom, jaké bonusy bychom mohli nabídnout svým zaměstnancům. Oni sami projevili zájem o poskytnutí příspěvku na životní pojištění. My si ale nejsme jisti, zda by to pro naši firmu nebylo (s ohledem na její velikost) ekonomicky nevýhodné. Vyplatí se nám takový krok?

Autor: Profit

Ludmila Z., Havlíčkův Brod

Určitě, zaměstnavatelé stále častěji hledají možnosti, jak efektivně odměňovat své pracovníky a přitom ušetřit. Kromě toho, že poskytnete zaměstnancům cenný benefit, dosáhnete rovněž zajímavé finanční úspory. Vámi zaplacené pojistné na takzvané soukromé životní pojištění i příspěvky na penzijní připojištění jsou totiž pro zaměstnavatele daňově uznatelným nákladem bez ohledu na jejich výši. Kromě toho je tento příjem (na straně zaměstnance) osvobozen až do výše 24 000 korun ročně od daně z příjmů i odvodů na sociální a zdravotní pojištění.

Životní pojištění rovněž standardně umožňují samotným zaměstnancům využít na stejné smlouvě snížení jejich daňového základu o jimi zaplacené pojistné, a to až do výše 12 000 korun ročně. Pro všechny výše uvedené výhody stačí splnit pouze následující dvě podmínky. Toto „spořicí“ životní pojištění musí trvat nejméně pět let a současně být uzavřeno zaměstnancem minimálně do šedesáti let jeho věku.

Z našich zkušeností vyplývá, že výše celkových nákladů firmy na zaměstnanecké výhody je obecně vyšší u velkých firem. Co se ale týče příspěvků na životní a penzijní připojištění, kde máme bohaté zkušenosti, opak je pravdou a nejvíce přispívají klientům firmy o třiceti až padesáti zaměstnancích. Příspěvky se blíží až k daňově nejvýhodnější hranici – tedy ke dvěma tisícům korun měsíčně.

Jako zaměstnavatel si zpravidla můžete vybrat ze široké škály pojištění – od jednoduchých kapitálových pojištění až po flexibilní investiční produkty. V České republice se zvolna objevuje nový trend, který je však v zahraničí již zcela běžný. Jde o kolektivní riziková pojištění. Ta mohou být vhodným doplňkem právě ke „spořicím“ zaměstnaneckým programům. I ryze české firmy hledají pojištění, které by kvalitně krylo nahodilé události. Takové události se zaměstnancům mohou stát jak v práci, tak i mimo ni, ale z jejich pracovní činnosti by je vyřadily. Většinou tato pojištění kryjí smrt, trvalé následky úrazu, invaliditu a pracovní neschopnost.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít