Přísnější tresty za dopravní přestupky

24. července 2006, 00:00 - admin
24. července 2006, 00:00

HLASY ČTENÁŘŮ(reakce na sérii článků) Zaujalo mne, jak na přísnější kontroly dodržování rychlosti zareagovali někteří autobusoví přepravci. Uvedli, že budou muset změnit jízdní řády, protože některé spoje nemohou stíhat plánované časy.

HLASY ČTENÁŘŮ

(reakce na sérii článků) Zaujalo mne, jak na přísnější kontroly dodržování rychlosti zareagovali někteří autobusoví přepravci. Uvedli, že budou muset změnit jízdní řády, protože některé spoje nemohou stíhat plánované časy. Připomeňme si, že „nová pravidla“ nepřinesla žádnou změnu rychlostních limitů - ve městě se muselo jezdit padesátkou i před 1. červencem, jinde devadesátkou, na dálnici maximálně 130 kilometrů za hodinu. Jak to, že přepravci tedy najednou nestíhají? Že by nám tím veřejně přiznávali, že až dosud porušovali předpisy a vědomě hazardovali se životy cestujících? Hana Zábranová

Vždycky mne pobaví, když na různá práva a svobody upozorňují ti největší lumpové, kteří jich zneužívají. Vzpomněla jsem si na to teď, když piráti silnic upozorňovali, že za přestupek přece nelze trestat současně pokutou a ztrátou bodů. Právní řád prý zakazuje dvojí trest za stejný přestupek. Jak je to tedy ve skutečnosti: Obecné právní principy, dodržované samozřejmě i v České republice, zakazují dvojí trestání, nikoliv dvojí trest. Lépe to vysvětlí příklad: Člověk nemůže být v budoucnu (tj. později) znovu trestán za čin, za který už byl potrestán. Takže, když se třeba dopustí trestného činu a soud mu za něj uloží trest, nemůže pak za pět let přijít další soud, který by mu za stejný čin uložil další trest. Nic však nebrání rozdělení jednoho trestu do dvou částí (forem). Dokonce je takový postup běžný třeba v trestním právu - často je sankce rozdělena jednak na peněžitý trest, jednak na povinnost veřejně prospěšných prací. Nebo na trest odnětí svobody a současně na povinnost nahradit způsobenou škodu. Jde o dvě části jednoho trestu, uložené současně - nikoliv tedy dvojí trestání. Podobně je tomu nyní v silničním zákoně. Na sankci, která se skládá jednak z pokuty, a jednak z odnětí bodů, tedy není nic protiprávního. Mgr. Eva Králová, firemní právnička

Jsem pro větší toleranci, hlavně co se týče prvního provinění. Typicky třeba u nerozsvícených světel by řidiči měli přinejmenším poprvé dostat jen napomenutí (s výjimkou případů, kdy je jasně šero a svítit by napadlo i blbce). To napomenutí by se někam zapsalo, ale netrestalo by se za něj. Až kdyby se ukázalo, že u konkrétního řidiče jde o opakovaný přestupek, přišly by ke slovu tresty. Podobně u překročení rychlosti o pouhých pár kilometrů. Ani tady by ale nemělo jít o opakované přestupky. To by pak místo padesátky mohla rovnou platit šedesátka. Já také, když musím odevzdat žádost o dotaci nebo cokoliv na úřad, nemůžu si dovolit „mírně překročit“ termín. Když je někde uvedené DO 20. ČERVENCE, tak nemůžu přijít 22. července a říkat, že je to přece nepatrný rozdíl. Janák, podnikatel v cestovním ruchu Chtěl bych varovat před panem Vašíčkem, provozovatelem stránek www.chcetezmenu.cz, zaměřených na mírnější postihy za silniční přestupky. Kromě toho, že tato iniciativa je hlavně reklamou na jeho projekt Politikon, se jedná o nechvalně proslulého „poradce“ ministra kultury. Myslím, že právě v Profitu jsem se dočetl, že během svého krátkého působení na ministerstvu si tenhle člověk („spin doctor“, spíše všeuměl všeho druhu) zaregistroval - pro sebe, ne pro úřad! - internetovou doménu www.jandak.cz a pak na ní provozoval vlastní stránky.

Tak takový člověk teď bojuje za férová pravidla na silnici. (A chceme vůbec, aby automobiloví závodníci určovali pravidla i mimo jim vyhrazené okruhy?)

čtenář Pavel

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít