Přísnější nařízení za velkou louží

30. června 2009, 14:45 - Theo Francis
30. června 2009, 14:45

Kvůli novým evropským opatřením v oblasti finanční regulace...

Celý podtitul: Kvůli novým evropským opatřením v oblasti regulace se mohou americké finanční instituce ocitnout v konkurenční nevýhodě

Plán prezidenta Baracka Obamy na kompletní restrukturalizaci systému finanční regulace zahrnuje vše od hypoték až po hedgeové fondy. Evropské reformní kroky by však mohly pro americké firmy sehrát významnější roli. Regulační orgány v Evropě projednávají pro banky, pojišťovny a investiční manažery nové směrnice, kvůli nimž se mohou americké firmy ocitnout v nevýhodě.
Proč vliv Evropy dosahuje na druhou stranu Atlantiku? Evropští politici se stejně jako jejich americké protějšky snaží přijít s přesvědčivým postupem při řešení finanční krize a zabránit jejímu opakování. Nová nařízení a návrhy se zaměřují na americké finanční firmy jakožto původce nespolehlivých cenných papírů jištěných hypotékami a dalších investic. Americké firmy budou muset hrát podle nových pravidel – nebo se je naučit obejít. V opačném případě riskují, že přijdou o velkou skupinu zákazníků zahrnující mimo jiné evropské penzijní fondy, pojišťovny a další významné investory.
Agresivní přístup Evropy může pomoci vyvolat debatu v Kongresu. Elliot Posner, profesor politologie na Case Western Reserve University, říká: „Je známo, že ten, kdo vybruslí z obtížné situace mezi prvními, bývá ve výhodě.“
Evropské regulační orgány bedlivě sledují cenné papíry jištěné hypotékami. Evropský parlament v květnu schválil plán, který pravděpodobně přinutí banky a další instituce, aby si ponechaly pětiprocentní podíl v emitovaných cenných papírech krytých aktivy a nerozprodávaly je kompletně. Zákonodárci předpokládají, že firmy, které půjdou s vlastní kůží na trh, budou dodržovat striktní požadavky na záruky; právě laxní přístup k této otázce urychlil katarzi mnoha potíží v současné krizi. „Evropské regulační orgány se chtějí pojistit, že se instituce podléhající dohledu nebudou zbavovat rizikových cenných papírů,“ říká Rick Watson, úřadující ředitel European Securitisation Forum, obchodní skupiny se sídlem v Londýně.
Amerika zvažuje přijetí obdobného zákona a bez ohledu na to, zda jej federální zákonodárci schválí, či nikoli, by se americké firmy měly rozhodnout podržet si pořádnou porci investic. Pokud tak neučiní, nebudou se v Evropě jejich cenné papíry prodávat. Přitom právě zde investoři vlastnili v nejlepších dobách americké cenné papíry kryté aktivy v objemu přesahujícím 500 miliard dolarů. V souladu s novou úpravou nesmějí evropské banky a další instituce podléhající dohledu vlastnit cenné papíry, jejichž část si neponechal emitent.

SPLŇUJE AMERIKA POŽADAVKY? V podobné smyčce se mohou ocitnout i americké pojišťovny. EU nedávno stanovila nové kapitálové požadavky a další nároky na mezinárodní pojišťovací společnosti působící v Evropě. Záměrem změn, které byly navrženy tak, aby pojišťovny zůstaly solventní, bylo uklidnit dohady o hrozícím pádu americké obří pojišťovny American International Group (AIG). Tyto spekulace měly na evropské firmy citelný dopad.
Změny se netýkají společností sídlících mimo EU, pokud je v jejich zemi srovnatelné regulační prostředí předpokládající jediný dozorčí orgán, který vykonává dohled nad konglomeráty pojišťoven. Americké pojišťovny se obávají, že současný regulační systém se ukáže jako nevyhovující, jelikož toto odvětví spravuje každý stát USA samostatně. Je možné, že Evropskou unii neobměkčí ani Obamův plán na vytvoření federálního úřadu pro monitoring tohoto odvětví. „Myslím, že USA budou mít problém,“ říká Marike K. Bradyová, odpovědná vedoucí obchodní skupiny American Council of Life Insurers. Pokud EU nedá americkému systému zelenou, budou moci evropské regulační orgány znevýhodňovat pojišťovny tím, že je budou nutit držet na svých účtech dodatečný kapitál.
Evropské regulační orgány se podívaly na zoubek také manažerům hedgeových fondů. Jeden návrh počítá s tím, že se americké firmy budou muset zaregistrovat u evropského regulačního orgánu, pokud chtějí prodávat finanční produkty evropským investorům. Richard Frase, partner londýnské právnické kanceláře Dechert, říká: „ Mělo by to velký dopad na americké investiční manažery, kteří se věnují podnikání v Evropě.“

BOX:
Vylepšený postup EU si bere na mušku řadu amerických investic

Oblast; Směrnice*
Úvěrové investice
Emitent si musí ponechat pětiprocentní podíl v emitovaných cenných papírech krytých aktivy.

Hedgeové fondy
Investiční manažeři se musejí v EU registrovat, pokud chtějí prodávat místním investorům.

Pojištění
Požadavky na solventnost jsou uplatňovány k mateřským firmám sídlícím v USA, jež operují v rámci EU.

Pramen: BusinessWeek *Směrnice pro hedgeové fondy jsou navrženy.

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Edita Jiráková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít