Připravuje se zákon o vyvlastnění

31. května 2004, 00:00 - Stranu připravil DAVID HAVLÍK
31. května 2004, 00:00

CENY VYVLASTNĚNÝCH POZEMKŮ PRAVDĚPODOBNĚ VZROSTOU Nový zákon by měl pomoci nejen majitelům pozemků, ale také rychlejšímu průběhu plánovaných staveb.

CENY VYVLASTNĚNÝCH POZEMKŮ PRAVDĚPODOBNĚ VZROSTOU

Nový zákon by měl pomoci nejen majitelům pozemků, ale také rychlejšímu průběhu plánovaných staveb.

Ludmila Krejčová má poblíž Znojma zahradu. Její rodiče na pozemcích hospodařili od roku 1959. Původní pole zvelebili, osázeli stromy a vinnou révou. „Přenechali mi krásnou zahradu v atraktivní lokalitě blízko centra města. Trávíme na ní většinu volného času. Je to místo, které spojuje celou naši rodinu po smrti rodičů,“ říká donedávna spokojená majitelka zahrady. Rodina Krejčových zvažovala, že si na zahradě postaví malý domek. Plány ovšem v roce 1992 pohřbila nečekaná zpráva. Stavbaři tehdy oprášili třicet let starý projekt obchvatu Znojma a ministerstvo životního prostředí ho o dva roky později odsouhlasilo. Naplánovaná silnice vede přes soukromé zahrady, včetně pozemku Krejčové. „Většina z asi čtyř set majitelů podlehla nátlaku a své pozemky prodala. Zůstalo nás osm a začalo se s vyvlastňováním,“ popisuje aktuální situaci Krejčová. Paní Krejčová má od začátku května v ruce rozhodnutí o vyvlastnění svých pozemků. Podle něj obdrží náhradu za odebraný stavební pozemek podle cenového výměru ministerstva financí. Je nespokojená a stěžuje si: „Za pozemek o rozloze 386 m 2 byla určena cena 105 750 Kč včetně porostů. Na vyvlastňovaném pozemku je 13 vzrostlých stromů a 21 hlav vinné révy.“ Investor jí nabízí nižší cenu než za stavební pozemky.

CENU URČÍ ZNALEC

Podobné spory, jako vedou znojemští zahrádkáři se státem, by měl odstranit připravovaný zákon o vyvlastňování. Vláda by jeho návrh měla dostat na stůl 30. června. Majitel vyvlastňovaných pozemků by měl mít podle návrhu nového zákona nárok na náhradu podle jiných pravidel, než je dosud běžné. „Vlastník vyvlastňovaného pozemku či nemovitosti dostane místně obvyklou cenu, stanovenou soudním znalcem. V současné době je to cena stanovená vyhláškou ministerstva financí, tudíž cena plošná, nerespektující čas ani místní poměry,“ přibližuje hlavní změny v návrhu zákona o vyvlastnění mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Petr Dimun. „Součástí náhrady ze strany vyvlastňovatele bude i náhrada za omezení užívacího práva. Odškodné dostane i ten, kdo vlastní zahrádku, pěstuje na ní rostliny a kvůli tomu, že v sousedství povede třeba dálnice, mu bude znemožněno, aby na pozemcích dále hospodařil. Odstraní se tím případy, kdy zemědělec, kterému byla věc vyvlastněna, nestačil sklidit úrodu. I úroda by nyní měla být předmětem náhrady,“ vysvětluje Dimun. Stát má vlastníkovi poskytnout i náhradu za náklady, které mu vzniknou v souvislosti s vyvlastněním. Podle návrhu ministerstva pro místní rozvoj bude muset být do budoucna před vyvlastněním veřejný zájem vždy prokázán. „Vyvlastnitel musí v řízení prokázat, že veřejný zájem na dosažení účelu, pro který je vyvlastnění navrhováno, převažuje nad ochranou dosavadního práva,“ píše se v návrhu novely zákona.

**KONEC PRŮTAHŮ

Zástupci stavbařů předlohu zákona zatím detailně nestudovali. Doufají ale, že urychlí průběh stavebních řízení, která se leckdy protahují kvůli majetkoprávním sporům. „V podstatě by to mohlo usnadnit proces jednání s vlastníky, což je to pozitivní, ale naopak dojde ke zdržení při zadávání velkého počtu znaleckých posudků a samozřejmě i tyto posudky stojí peníze. Rovněž cena pozemků bude asi v průměru vyšší, takže to bude znamenat nárůst výdajů za pozemky,“ myslí si generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Petr Laušman.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle…
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
Technologie
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Malování zastřeleno nebude. Microsoft ho „uklidí“ do Windows Storu
Intel nový ovladač pro SoC Cloverview nevydá. Jak to bude s podporou Windows 10?
Vodní chlazení pro M.2 SSD. PCIe karty Alphacool chladí pasivem nebo vodním blokem
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít