Připravuje se zákon o vyvlastnění

31. května 2004, 00:00 - Stranu připravil DAVID HAVLÍK
31. května 2004, 00:00

CENY VYVLASTNĚNÝCH POZEMKŮ PRAVDĚPODOBNĚ VZROSTOU Nový zákon by měl pomoci nejen majitelům pozemků, ale také rychlejšímu průběhu plánovaných staveb.

CENY VYVLASTNĚNÝCH POZEMKŮ PRAVDĚPODOBNĚ VZROSTOU

Nový zákon by měl pomoci nejen majitelům pozemků, ale také rychlejšímu průběhu plánovaných staveb.

Ludmila Krejčová má poblíž Znojma zahradu. Její rodiče na pozemcích hospodařili od roku 1959. Původní pole zvelebili, osázeli stromy a vinnou révou. „Přenechali mi krásnou zahradu v atraktivní lokalitě blízko centra města. Trávíme na ní většinu volného času. Je to místo, které spojuje celou naši rodinu po smrti rodičů,“ říká donedávna spokojená majitelka zahrady. Rodina Krejčových zvažovala, že si na zahradě postaví malý domek. Plány ovšem v roce 1992 pohřbila nečekaná zpráva. Stavbaři tehdy oprášili třicet let starý projekt obchvatu Znojma a ministerstvo životního prostředí ho o dva roky později odsouhlasilo. Naplánovaná silnice vede přes soukromé zahrady, včetně pozemku Krejčové. „Většina z asi čtyř set majitelů podlehla nátlaku a své pozemky prodala. Zůstalo nás osm a začalo se s vyvlastňováním,“ popisuje aktuální situaci Krejčová. Paní Krejčová má od začátku května v ruce rozhodnutí o vyvlastnění svých pozemků. Podle něj obdrží náhradu za odebraný stavební pozemek podle cenového výměru ministerstva financí. Je nespokojená a stěžuje si: „Za pozemek o rozloze 386 m 2 byla určena cena 105 750 Kč včetně porostů. Na vyvlastňovaném pozemku je 13 vzrostlých stromů a 21 hlav vinné révy.“ Investor jí nabízí nižší cenu než za stavební pozemky.

CENU URČÍ ZNALEC

Podobné spory, jako vedou znojemští zahrádkáři se státem, by měl odstranit připravovaný zákon o vyvlastňování. Vláda by jeho návrh měla dostat na stůl 30. června. Majitel vyvlastňovaných pozemků by měl mít podle návrhu nového zákona nárok na náhradu podle jiných pravidel, než je dosud běžné. „Vlastník vyvlastňovaného pozemku či nemovitosti dostane místně obvyklou cenu, stanovenou soudním znalcem. V současné době je to cena stanovená vyhláškou ministerstva financí, tudíž cena plošná, nerespektující čas ani místní poměry,“ přibližuje hlavní změny v návrhu zákona o vyvlastnění mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Petr Dimun. „Součástí náhrady ze strany vyvlastňovatele bude i náhrada za omezení užívacího práva. Odškodné dostane i ten, kdo vlastní zahrádku, pěstuje na ní rostliny a kvůli tomu, že v sousedství povede třeba dálnice, mu bude znemožněno, aby na pozemcích dále hospodařil. Odstraní se tím případy, kdy zemědělec, kterému byla věc vyvlastněna, nestačil sklidit úrodu. I úroda by nyní měla být předmětem náhrady,“ vysvětluje Dimun. Stát má vlastníkovi poskytnout i náhradu za náklady, které mu vzniknou v souvislosti s vyvlastněním. Podle návrhu ministerstva pro místní rozvoj bude muset být do budoucna před vyvlastněním veřejný zájem vždy prokázán. „Vyvlastnitel musí v řízení prokázat, že veřejný zájem na dosažení účelu, pro který je vyvlastnění navrhováno, převažuje nad ochranou dosavadního práva,“ píše se v návrhu novely zákona.

**KONEC PRŮTAHŮ

Zástupci stavbařů předlohu zákona zatím detailně nestudovali. Doufají ale, že urychlí průběh stavebních řízení, která se leckdy protahují kvůli majetkoprávním sporům. „V podstatě by to mohlo usnadnit proces jednání s vlastníky, což je to pozitivní, ale naopak dojde ke zdržení při zadávání velkého počtu znaleckých posudků a samozřejmě i tyto posudky stojí peníze. Rovněž cena pozemků bude asi v průměru vyšší, takže to bude znamenat nárůst výdajů za pozemky,“ myslí si generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Petr Laušman.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít