Připravte se na změny

07. března 2008, 13:59 - Jan Ingeduld
07. března 2008, 13:59

Zákon o přeměnách obchodních společností

Nový zákon o přeměnách, který je v závěrečné fázi legislativního procesu, má za cíl významným způsobem zjednodušit restrukturalizaci společností, které působí v mezinárodním měřítku. Přitom platí, že dosud bylo nutné při přeshraničních restrukturalizacích a přeměnách využívat poměrně nový subjekt obchodního práva, Evropskou společnost (Societas Europea), případně jiná, často zbytečně komplikovaná řešení. Jiné přeměny přitom nebylo možné mezi subjekty se sídlem v různých členských státech EU uskutečnit.
K uvedenému zákonu bude současně přijat doprovodný zákon. Tím se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o přeměnách obchodních společností a družstev (sněmovní tisk 360). Navrhované změny se přitom týkají poměrně širokého spektra právních předpisů. A určité dopady budou mít i v oblasti daňové. Veřejnost se tedy v krátké době po změnách vyvolaných zákonem o stabilizaci veřejných rozpočtů dočká další - v oblasti daňových předpisů.

Předběhnutí vývoje

Přitom jak samo ministerstvo v důvodové zprávě k doprovodnému zákonu o přeměnách uvádí, zákon o daních z příjmů v podstatě předběhl vývoj v oblasti obchodněprávní. Daňovou regulaci přeshraničních přeměn totiž nebylo možné aplikovat do doby přijetí změn v oblasti obchodního práva - v návaznosti na začlenění příslušných směrnic EU (s výjimkou Evropské společnosti). Od té doby se ovšem ukázalo, že regulace přeměn v zákoně o daních z příjmů vyvolává určité otázky, protože část sporných momentů byla řešená nedostatečně a právní úprava jiných naopak zcela chyběla. Jde tedy o změny, které upřesňují dosavadní zákon a odstraňují sporné momenty v jeho aplikaci.

Sjednocení podmínek

Cílem změn je především sjednotit podmínky tuzemských a přeshraničních přeměn. Jedním z problémů případné aplikace zákona o daních z příjmů v dosavadním znění na přeshraniční přeměnu je otázka použití správného kurzu pro přepočet zahraniční daňové ztráty, opravných položek a rezerv odpisovaného majetku. S ohledem na absenci výslovné právní úpravy zákon o daních z příjmů doplní obecné pravidlo, dle kterého se k uvedeným účelům použije kurz devizového trhu vyhlašovaný Českou národní bankou - a to ke dni nabytí majetku vkladem, převodem podniku nebo k rozhodnému dni fúze společností, popřípadě jejímu rozdělení či ke dni přemístění majetku a závazků. Pro takto stanovenou hodnotu bude v novelizovaném zákoně o daních z příjmů používán pojem přepočtená zahraniční cena. Přitom na tento přepočet nebude mít vliv případný oceňovací rozdíl. Změny se týkají i případné možnosti převodu zahraniční daňové ztráty do tuzemska. Výslovně bude v zákoně uvedeno, že převést je možné výlučně daňovou ztrátu, která nebyla již zohledněna při výpočtu základu daně a daně. Rovněž nebude možné uplatnit daňovou ztrátu, která již byla kompenzovaná se zisky společností ve stejné skupině ve státech, jež umožňují skupinové zdanění. Zahraniční ztráta bude současně podléhat testu ve vazbě na případnou změnu předmětu podnikání.

Odepisování majetku

Největší změny ovšem novela zákona přinese v oblasti odepisování majetku. Z toho důvodu se navrhuje řešit odepisování majetku nabytého vkladem ze zahraničí u tuzemského nabyvatele ve zcela novém ustanovení zákona o daních z příjmů s tím, že nová pravidla budou platit i při převodu podniku, fúzi nebo rozdělení. Nově bude definovaná zahraniční vstupní cena, z níž bude poplatník oprávněn pokračovat v odepisování. Zákon bude umožňovat u takového majetku pouze rovnoměrný daňový odpis. Pokud půjde o majetek, který již byl odepisován v zahraničí déle, než je minimální doba odepisování stanovená zákonem o daních z příjmů, bude jej možné jednorázově zahrnout do daňových nákladů. Tato nová pravidla se budou nadále aplikovat i ve vztahu k majetku, který bude ze zahraničí přemístěn do stálé provozovny zahraničního subjektu umístěné na území České republiky. Pro převzetí rezerv a opravných položek nadále platí, že je možné za podmínek a do výše stanovené českým právním předpisem. Změny v oblasti daně z příjmů jsou současně doplněné novelizací zákona o rezervách.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít