Připravené výrobce softwaru krize neohrozí

14. března 2009, 05:00 - Jan Němec
14. března 2009, 05:00

Softwarové vývojářské firmy prozatím nejsou postiženy krizí zdaleka tak tvrdě, jako například výrobci hardwaru. I přes probíhající krizi počítají analytické firmy s růstem prodejů počítačových programů.

Autor: Profit - Jakub Stadler

Softwarový průmysl je jedním z oborů, který ani v době ekonomického propadu nekolabuje. Firmy sice šetří i na investicích do softwaru, ovšem zdaleka ne všechny investice je možné jednoduše škrtnout. Příkladem jsou právě ekonomické či účetní podnikové programy. Čeští výrobci připouštějí, že jsou zákazníci při výběru ekonomického softwaru mnohem opatrnější než v „dobrých časech“. Přesto ale nepociťují výraznější pokles prodejů. „Analýzy společností, jako jsou Gartner či IDC, předpokládají pro rok 2009 celkový růst odvětví a naše obchodní výsledky ukazují, že tomu tak i bude,“ tvrdí Martin Cígler ze společnosti Cígler Software. „Nečekal bych nějaké katastrofické scénáře, spíše jen větší opatrnost zákazníků ohledně toho, co a od koho si kupují,“ dodává. Krize proto podle něj nezasáhne obor jako celek a odfiltruje pouze méně konkurenceschopné dodavatele s horšími produkty.

Pokles zájmu o ekonomické systémy nezaznamenala ani společnost ABRA Software. „Je ale pravdou, že některé firmy nákup nakonec odkládají. Důvodem je většinou nejistota, kterou dnešní doba přináší,“ přiznává obchodní ředitel společnosti Martin Bok. Podle obchodního manažera podnikového systému Helios Red Valdemara Střelky ekonomická krize ve výsledku trh podnikového softwaru nijak zásadně neovlivní. „Po „masáži“ médií jsme očekávali změny, ale navzdory očekávání se obchody stále navyšují a počet našich nových zákazníků roste,“ tvrdí Střelka. Firmy totiž podle něj právě v době krize potřebují šetřit. „Jenže kvalitní software jim pomůže identifikovat problémy a tím předejít dalším zbytečným nákladům a navíc i pomocí některých funkcionalit lépe analyzovat trh a hledat nové možnosti a zákazníky,“ dodává.

Podle generálního ředitele společnosti Stormware Petra Kličky jsou v současné době při nákupu ekonomického softwaru opatrné především nově vznikající firmy. „Společnosti s účetní historií nicméně stále obměňují své systémy a i v tomto období přecházejí na náš software,“ dodává.

Jiným důkazem toho, že firmy investují do softwaru i v nepříznivé době, může být oblast stavebnictví. To bylo postiženo krizí poměrně výrazně. Přesto společnost Callida, která se zabývá vývojem softwaru pro oceňování staveb, tvorbu rozpočtů a kalkulace nákladů, pozoruje rostoucí zájem o své produkty. „Oblast stavebnictví většinou reaguje na změny ekonomické situace jako jedno z prvních strategických odvětví. Pokud chtějí stavební firmy obstát v konkurenci i v době zásadních ekonomických změn, pak jsou výběr a nákup kvalitního informačního a oceňovacího systému nezbytností,“ vysvětluje obchodní ředitel firmy Callida Tomáš Svoboda. Podle jeho slov vyspělé informační systémy urychlují strategické rozhodování při vyhodnocování nabídek a šetří také peníze vydávané na lidské zdroje. „Zájem o systém euroCALC 3, který jsme na trh uvedli na sklonku loňského roku, je i na začátku roku mimořádný,“ dodává Svoboda.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít