Příprava na čerpání z fondů EU postoupila

05. dubna 2004, 00:00 - (šr)
05. dubna 2004, 00:00

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) učinilo zásadní krok potřebný k čerpání peněz z EU. Schválilo totiž programový dodatek Společného regionálního operačního programu (SROP), což je jeden z programů nabízejících využití unijních dotací. Podle mluvčího MMR Petra Dimuna se vyhlášení prvních výzev k předkládání projektů očekává 1.

května. SROP je tak prvním z pěti operačních programů, které mají schválen tento základní dokument. Dodatek obsahuje zcela konkrétní informace pro předkladatele projektů, jako jsou například zaměření finanční podpory na konkrétní typy projektů, výčet možných předkladatelů projektů, typy nákladů, které bude možno financovat či kritéria hodnocení projektů.

INFORMACE NA WEBU I NA ÚŘADECH

Pokyny pro žadatele a řada dalších informací budou zveřejněny na stránkách www.strukturalni-fondy.cz zatím v pracovní verzi, v plné verzi pak do 15. dubna 2004. Ministerstvo i všechny kraje jsou podle Dimuna připraveny poskytnout kvalitní konzultační a poradenskou službu předkladatelům projektů zejména v úvodní fázi jejich přípravy. Slibují i pomoc při zmapování možnosti čerpání i z jiných finančních zdrojů, než nabízí SROP (další operační programy či národní dotační tituly). Specializovaná pracoviště krajských úřadů mohou poradit především ve fázi finálního zpracování projektů. „Jsou to zároveň ti pracovníci, kteří projekty přijímají a hodnotí dle kritérií schválených v dodatku SROP. Pro projekty cestovního ruchu nadregionálního dosahu plní tuto službu odbor rozvojových programů v cestovním ruchu MMR,“ doplnil mluvčí MMR.

SEMINÁŘE VE VŠECH KRAJÍCH

Pro zájemce o informace připravilo MMR ve spolupráci s kraji sérii seminářů, kde se účastníci dozví již ve velmi konkrétní podobě, jak připravit projekt pro podání do programu SROP. První ze seminářů již proběhl v Ústí nad Labem, další budou během dubna následovat v sídlech krajských úřadů ve všech krajích (viz rámeček vpravo nahoře). Výběr účastníků a pozvánky zajišťuje krajský úřad příslušného kraje. Zde se tedy mohou zájemci přihlásit. Účast na seminářích je bezplatná, omezená pouze kapacitou sálu. Kontakty na jednotlivé pracovníky zodpovědné za přípravu seminářů lze najít na již zmíněných webových stránkách. SROP nabízí podporu rozvojovým projektům, které v regionech ČR napomohou k dosažení trvalého hospodářského růstu i růstu kvality života obyvatel regionů. Příjemci dotací z programu SROP budou kraje, obce, mikroregiony (resp. svazky obcí), ale i podnikatelé a neziskové organizace. V rámci SROP má být poskytnuto 31,24 procenta všech prostředků ze strukturálních fondů, které k nám v období 2004-2006 mohou plynout. Zbylé prostředky budou financovány prostřednictvím dalších operačních programů zaměřených na průmysl, zemědělství, životní prostředí, dopravu a lidské zdroje.

DATA SEMINÁŘŮ

Brno 6. 4. Jihlava 7. 4. Olomouc 13. 4. Ostrava 14. 4. Liberec 19. 4. Pardubice 20. 4. Zlín 20. 4. Hradec Králové 21. 4. Praha - Střední Čechy 22. 4. České Budějovice 26. 4. Plzeň 28. 4. Karlovy Vary 29. 4

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít