Připomínkujte územní plán Plzeňského kraje!

19. března 2007, 00:00 - (pk)
19. března 2007, 00:00

Také druhé z letošních regionálních podnikatelských setkání týdeníku Profit se vydařilo skvěle. Na akci v plzeňském Parkhotelu přišlo téměř sto hostů, včetně zástupců kraje, měst a Hospodářské komory. První část setkání patřila tradičně zástupcům skupiny UniCredit Group a informacím, jak efektivně financovat rozvoj firmy.

Také druhé z letošních regionálních podnikatelských setkání týdeníku Profit se vydařilo skvěle. Na akci v plzeňském Parkhotelu přišlo téměř sto hostů, včetně zástupců kraje, měst a Hospodářské komory.

První část setkání patřila tradičně zástupcům skupiny UniCredit Group a informacím, jak efektivně financovat rozvoj firmy. Zástupci Živnostenské banky a CAC Leasing mluvili hlavně o různých možnostech úvěrů, představitelé fondu Pioneer Investments představili možnosti investování „volných peněz“. Prezentace HVB Bank se pak zaměřila na rady, jak uspět v boji o dotace z unijních fondů. Právě tato banka se totiž - společně s Českou pojišťovnou - stala vítězem tendru na finančního manažera státu a od letošního ledna tak zprostředkovává vyplácení schválených dotací z unijních fondů.

Po přestávce následovala diskuze se zástupci samosprávy a Krajské hospodářské komory. Náměstek hejtmana Jiří Kalista připomněl, že ještě do konce volebního období současného krajského zastupitelstva, tedy nejpozději v roce 2008, by měl být hotov územní plán celého Plzeňského kraje. „Právě teď mají podnikatelé poslední možnost jej ovlivnit. Čas je maximálně do poloviny letošního roku,“ upozornil Kalista.

Zástupci firem by podle náměstka měli dohlédnout, aby jejich obec v podkladech pro územní plán nezapomněla na místo k podnikání. „Jinak by se mohlo stát, že by sice firma připravila dobrý projekt a získala na něj třeba evropské dotace, ale zjistila by, že v obci nemůže prakticky nic nového postavit,“ vysvětlil Kalista. Územní plán bude podle něj základním dokumentem, určujícím využití konkrétních území na mnoho let dopředu.

Samotné krajské město patřilo k prvním, které po roce 1989 představilo moderní územní plán. „Od jeho vzniku v roce 1995 jej pravidelně aktualizujeme,“ uvedl Milan Svoboda, ředitel Útvaru koncepce a rozvoje magistrátu města Plzně. Po nedávném zaplnění zóny Borská pole nyní město připravuje oživení areálu bývalého pivovaru a kasáren ve čtvrti Světovar.

Obrovskou rozvojovou oblastí Plzně se pak má stát plánované Jižní město. Žít by v něm mělo asi 10 tisíc obyvatel. Na 650 hektarech polí a luk na okraji města směrem na Klatovy mají vedle bytů vyrůst obchody, haly s lehkou výrobou, kongresové centrum, velký sportovní areál a akvapark. Velmi brzy vzniknou na jižní části plochy při dálnici D5 logistická centra, po nichž je v regionu velká poptávka. Ve střednědobém horizontu má být zahájena příprava území pro průmysl, vědu a výzkum, zejména u dálnice.

Podnikatelé z kraje se také hodně zajímali o zlepšení dopravy. I po dlouho očekávaném dokončení dálničního obchvatu Plzně totiž zůstává mnoho problémů. Dopravu v krajském městě v severojižním směru by měl během pár let zlepšit průtah, rovnoběžný s Klatovskou třídou a procházející mimo jiné i nevyužívaným areálem Škodovky. Plánuje se také západní obchvat města, stavbu ale pravděpodobně zbrzdí nedostatek peněz. „Ty jsou potřeba i na jiné projekty v kraji,“ upozornil náměstek hejtmana. Například podnikatele z jihu Plzeňska zajímaly plány na pokračování čtyřproudové silnice od dálnice směrem na Přeštice a Klatovy.

Čím dál, tím častějším tématem podnikatelských setkání je také rostoucí nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců v technických oborech. „Náš kraj má strojírenskou tradici a i nyní sem přicházejí investoři z oboru. Nemají ale dostatek zaměstnanců,“ řekl Kalista. Kraj proto založil Centrum praktické výchovy, určené právě na přípravu pracovníků. Závěr akce patřil tradičně neformálním rozhovorům během rautu. Jeho součástí byla i degustace vín.

Na další regionální setkání nepojedeme z naší redakce daleko. Na viděnou se totiž s vámi těšíme v Praze. Akce se uskuteční ve středu 28. března, podrobnosti a přihlášky najdete na stránce www.podnikatelskesetkani.cz.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi…
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Technologie
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít