Příplata dostal definitivně osm let

06. června 2005, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
06. června 2005, 00:00

VERDIKT RUMUNSKÉ JUSTICE V Rumunsku skončil vleklý soudní proces s českým podnikatelem Františkem Příplatou. Nejvyšší soud ho poslal na osm let do vězení za osnování vraždy odborového předáka. Nejvyšší rumunský soud minulý týden potvrdil verdikt nižších instancí.

VERDIKT RUMUNSKÉ JUSTICE V Rumunsku skončil vleklý soudní proces s českým podnikatelem Františkem Příplatou. Nejvyšší soud ho poslal na osm let do vězení za osnování vraždy odborového předáka.

Nejvyšší rumunský soud minulý týden potvrdil verdikt nižších instancí. Uznal tak Příplatu vinným z toho, že osnoval vraždu odborového předáka Virgila Sahleanuho. Ten vedl odbory v železárnách ve městě Jasy, na jejichž privatizaci českým kapitálem se Příplata podílel. (Celé kauze jsme se podrobně věnovali v Protitu č. 3/2005).

„Verdikt je konečný, už proti němu není žádné odvolání,“ sdělila vedoucí konzulárního oddělení české ambasády v Bukurešti Olga Chojnacká. „Rumunské úřady nám ale zatím nesdělily žádné odůvodnění rozsudku. Předpokládám, že ho ještě v následujících dnech dostaneme,“ dodala.

Sám Příplata byl verdiktem zdrcen. Ihned se ale rozhodl učinit ještě jeden krok, který ho může před vězením zachránit. „Požádám o milost rumunského prezidenta,“ sdělil Profitu.

Pokud Příplata se svou žádostí o milost neuspěje, chce okamžitě požádat, aby mohl trest odpykat v českém vězení. „Jde o život. Jednak jsou podmínky v rumunských věznicích velmi tvrdé. Také se ale bojím, aby se mě nepokusili zabít. Už když jsem byl ve vazbě, byla na mou hlavu vypsána mezi vězni odměna,“ tvrdí podnikatel. Příplata nyní čeká ve svém bytě ve městě Oradea na to, jak rychlé budou rumunské úřady. „Nástup výkonu trestu je možný prakticky ihned. Záleží jen na tom, jak rychle si rumunské orgány vymění informace,“ dodává k tomu česká konzulka.

Nástup do věznice však chce Příplata oddálit. „Sepsali jsme s mým právníkem žádost o odložení výkonu trestu kvůli mému vážnému zdravotnímu stavu. Bolí mě oči, mám šedý zákal a chtěl bych s ním jít na operaci,“ vysvětlil.

Příplata, který tvrdošíjně odmítá jakoukoliv vinu, se zároveň zlobí na české politiky, že se ho nezastali. „Ublížil mi pan ministr Svoboda, když při své návštěvě v Rumunsku řekl, že věří v rumunskou spravedlnost. Celá Evropa přitom ví, že tady žádná spravedlnost není,“ tvrdí Příplata.

„Odvolám se proto k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Dal jsem již pro jednání plnou moc mému advokátovi v Česku,“ dodává podnikatel. Evropský tribunál ale stejně nemůže verdikt rumunské justice změnit. Může pouze posoudit, zda byl proces v souladu s evropskými standardy pro lidská práva.

Nejvyšší rumunský soud sice potvrdil, že Příplata nabádal k vraždě odboráře, zrušil ale obvinění z druhého zločinu. Tím bylo údajné ošizení rumunského státu, kterého se měl Příplata dopustit při privatizaci železáren pro českého ocelářského magnáta Zdeňka Zemka. Kdyby byl uznán vinným i v druhém bodě obžaloby, nešel by totiž do vězení na osm, ale rovnou na

čtrnáct let.

* VLEKLÁ KAUZA

Ke vraždě odboráře Virgila Sahleanuho došlo při násilných nepokojích v roce 2000. Ubodali ho k smrti dva příslušníci bezpečnostní služby, která měla zajišťovat objekt železáren. Příkaz jim dal majitel agentury Catalin Cuiburtariu. Ten uvedl, že ho k tomu nabádal Příplata. Odborář prý byl pro české investory nepohodlný, protože zpochybňoval privatizaci železáren.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít