Příplata dostal definitivně osm let

06. června 2005, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
06. června 2005, 00:00

VERDIKT RUMUNSKÉ JUSTICE V Rumunsku skončil vleklý soudní proces s českým podnikatelem Františkem Příplatou. Nejvyšší soud ho poslal na osm let do vězení za osnování vraždy odborového předáka. Nejvyšší rumunský soud minulý týden potvrdil verdikt nižších instancí.

VERDIKT RUMUNSKÉ JUSTICE V Rumunsku skončil vleklý soudní proces s českým podnikatelem Františkem Příplatou. Nejvyšší soud ho poslal na osm let do vězení za osnování vraždy odborového předáka.

Nejvyšší rumunský soud minulý týden potvrdil verdikt nižších instancí. Uznal tak Příplatu vinným z toho, že osnoval vraždu odborového předáka Virgila Sahleanuho. Ten vedl odbory v železárnách ve městě Jasy, na jejichž privatizaci českým kapitálem se Příplata podílel. (Celé kauze jsme se podrobně věnovali v Protitu č. 3/2005).

„Verdikt je konečný, už proti němu není žádné odvolání,“ sdělila vedoucí konzulárního oddělení české ambasády v Bukurešti Olga Chojnacká. „Rumunské úřady nám ale zatím nesdělily žádné odůvodnění rozsudku. Předpokládám, že ho ještě v následujících dnech dostaneme,“ dodala.

Sám Příplata byl verdiktem zdrcen. Ihned se ale rozhodl učinit ještě jeden krok, který ho může před vězením zachránit. „Požádám o milost rumunského prezidenta,“ sdělil Profitu.

Pokud Příplata se svou žádostí o milost neuspěje, chce okamžitě požádat, aby mohl trest odpykat v českém vězení. „Jde o život. Jednak jsou podmínky v rumunských věznicích velmi tvrdé. Také se ale bojím, aby se mě nepokusili zabít. Už když jsem byl ve vazbě, byla na mou hlavu vypsána mezi vězni odměna,“ tvrdí podnikatel. Příplata nyní čeká ve svém bytě ve městě Oradea na to, jak rychlé budou rumunské úřady. „Nástup výkonu trestu je možný prakticky ihned. Záleží jen na tom, jak rychle si rumunské orgány vymění informace,“ dodává k tomu česká konzulka.

Nástup do věznice však chce Příplata oddálit. „Sepsali jsme s mým právníkem žádost o odložení výkonu trestu kvůli mému vážnému zdravotnímu stavu. Bolí mě oči, mám šedý zákal a chtěl bych s ním jít na operaci,“ vysvětlil.

Příplata, který tvrdošíjně odmítá jakoukoliv vinu, se zároveň zlobí na české politiky, že se ho nezastali. „Ublížil mi pan ministr Svoboda, když při své návštěvě v Rumunsku řekl, že věří v rumunskou spravedlnost. Celá Evropa přitom ví, že tady žádná spravedlnost není,“ tvrdí Příplata.

„Odvolám se proto k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Dal jsem již pro jednání plnou moc mému advokátovi v Česku,“ dodává podnikatel. Evropský tribunál ale stejně nemůže verdikt rumunské justice změnit. Může pouze posoudit, zda byl proces v souladu s evropskými standardy pro lidská práva.

Nejvyšší rumunský soud sice potvrdil, že Příplata nabádal k vraždě odboráře, zrušil ale obvinění z druhého zločinu. Tím bylo údajné ošizení rumunského státu, kterého se měl Příplata dopustit při privatizaci železáren pro českého ocelářského magnáta Zdeňka Zemka. Kdyby byl uznán vinným i v druhém bodě obžaloby, nešel by totiž do vězení na osm, ale rovnou na

čtrnáct let.

* VLEKLÁ KAUZA

Ke vraždě odboráře Virgila Sahleanuho došlo při násilných nepokojích v roce 2000. Ubodali ho k smrti dva příslušníci bezpečnostní služby, která měla zajišťovat objekt železáren. Příkaz jim dal majitel agentury Catalin Cuiburtariu. Ten uvedl, že ho k tomu nabádal Příplata. Odborář prý byl pro české investory nepohodlný, protože zpochybňoval privatizaci železáren.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla…
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Technologie
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Malý iPhone SE nebyl nikdy takhle levný. Operátoři šli s cenou výrazně níž než Apple
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Shigeru Kumekawa: nová Bravia A1 je nabitá tou nejlepší technologií, říká prezident Sony Europe (rozhovor)
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít