Případ „ztraceného“ dopisu

12. září 2008, 18:40 - Mgr. Rudolf Marek
12. září 2008, 18:40

Glosa Mgr.

Není tajemstvím, že dopravní letadla CASA C-295, která se vojákům rozhodli pořídit civilní zaměstnanci ministerstva obrany, jsou až poslední v seznamu těch, o něž generální štáb armády stojí. O svých odborných výhradách vojáci úředníky interní cestou opakovaně informovali v několika dokumentech, jejichž kopie má týdeník EURO k dispozici. Přesto korespondence mezi týdeníkem EURO a generálním štábem české armády uvízla 31. července 2008 na mělčině. Přesně v tento den požádala redakce generální štáb o potvrzení nebo vyvrácení existence jednoho ze zmíněných dokumentů, informační zprávy generála Vlastimila Picka ministryni obrany Vlastě Parkanové (EURO 31/2008).
Náčelník generálního štábu se v ní pokouší své nadřízené připomenout, že je třeba dodržovat platné právní předpisy a vyzývá ji k vypsání veřejné soutěže.
„Pan generál na vaše otázky nebude odpovídat,“ sdělila mluvčí generálního štábu Mira Třebická zhruba měsíc po odeslání dvou dotazů k danému tématu (viz box).
Generálu Pickovi není co závidět. V zapřené informační zprávě pro ministryni obrany totiž v úvodu zmiňuje, že jde o reakci na zadání zpracovat technické a finanční specifikace přímo na letoun CASA C-295. „Při takto zadaném úkolu musela Armáda ČR ustoupit ze svých původních požadavků, a to zejména v doletu a přepravní kapacitě,“ stojí ve zprávě. Přitlačen do kouta cítil generál Picek coby čestný muž morální povinnost, ačkoli věděl, že bitva je prohraná, připomenout politickým zaměstnancům resortu, že právo a pořádek by neměly platit jen v televizních seriálech. Vzal toho však na svá bedra příliš. V tentýž den, kdy článek o nákupu transportních letadel v týdeníku EURO vyšel, generál Picek na webu ministerstva obrany napsal, že zveřejněné informace se nezakládají na pravdě. „Ani další uváděné údajně mé výhrady k letounu nejsou součástí žádné mnou odeslané informační zprávy ministryni obrany. Proti tomuto tvrzení se důrazně ohrazuji.“ Pro týdeník EURO to však nezopakoval. Škoda. Slovům, která generál popřel, by daňový poplatník zatleskal. V Česku však o taktických letadlech nerozhodují vojáci, nýbrž politici.

BOX
Nezodpovězené otázky týdeníku EURO
31. 7. 2008
Vážený pane generále! 1. ČTK uvedla, že jste popřel existenci červnové informační zprávy ministryni obrany Vlastě Parkanové se svými výhradami k letounům Casa. Můžete také naší redakci potvrdit, že zprávu pro ministryni obrany ve věci memoranda o porozumění se společností EADS čj. 1312/2008-1618, kde uvádíte, z jakých požadavků musela AČR na základě úkolového listu č. 358/2008-8764 ze dne 21. května 2008 ustoupit, jste nikdy ministryni obrany nepředložil?
2/ V případě, že jste s uvedenou zprávou nebyl seznámen nebo o ní informován, můžete sdělit, zda taková informační zpráva, kterou zpracoval mjr. ing. Karel Daňhel a jako předkládající je uveden náčelník GŠ AČR generálporučík ing. Vlastimil Picek, pod zmíněným jednacím číslem existuje? 13. 8. 2008
Vážená paní Třebická,
můžete, prosím, odhadnout, kdy můžeme očekávat odpovědi na dvě otázky zaslané 31. července 2008?
15. 9. 2008
Stále bez odpovědi

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít