Princezny v klášteře

15. prosince 2008, 19:14 - Martin Rychlík
15. prosince 2008, 19:14

Krátké zprávy

Výstava
Princezny v klášteře
Záběry z filmů, fotografie z natáčení, které nebyly nikdy zveřejněny, dekorace, rekvizity, ale především kostýmy z českých filmových pohádek soustřeďuje výstava v románských sálech Strahovského kláštera u Pražského hradu. Pod názvem Jak se oblékají pohádky představuje sbírku kostýmů z patnácti nejznámějších pohádkových filmů, například ze snímků Tři oříšky pro Popelku, Pyšná princezna, Princezna se zlatou hvězdou, Byl jednou jeden král, Obušku z pytle ven, Šíleně smutná princezna, Hrátky s čertem nebo Princ a Večernice „Naším záměrem bylo zpříjemnit divákům všech generací sváteční čas a alespoň na pár chvil jim otevřít dveře do kouzelné říše pohádek. Věřím, že si najdou cestu ke klidnému zastavení a zavzpomínání na hezké zážitky z dětství (bez ohledu na věk), kdy nás, zejména v době Vánoc, tyto pohádky vždy pohladily po duši,“ říká autorka a kurátorka výstavy Jana Sommerová. Mezi vystavenými kostýmy hrají prim šaty princezen. Nabídce vyzkoušet tyto kostýmy z pohádek, které byly natočeny i před více než půlstoletím, neodolaly současné hvězdy českého filmu. Zleva se představují Aňa Geislerová jako princezna Dišperanda z Hrátek s čertem (1956), Linda Rybová v kostýmu princezny Slavěny z pohádky Princ Bajaja (1971) a Martha Issová coby princezna Zpěvanka z Werichova slavného snímku Byl jednou jeden král (1954). Vybaví se vám ještě, které herečky tyto kostýmy oblékly kdysi před filmovými kamerami? Kdo si vzpomněl na jména Alena Vránová, Magda Vášáryová a Stella Májová, zaslouží uznání.
Ve všední dny je výstava otevřená od devíti do sedmnácti hodin, stejně jako o druhém svátku vánočním na Štěpána. Na Silvestra je přístupná od devíti do dvanácti a na Nový rok naopak od dvanácti do šestnácti hodin. Zavřeno je 24. a 25. prosince. Martin Mašek

Prstýnky v růžovém
Ženevská společnost Piaget již zdaleka není známá jen díky své produkci hodinek, prosazuje se také unikátními šperky. Nyní přichází s novou kolekcí svatebních prstenů s názvem Possession wedding. Po kolekcích z bílého a žlutého zlata je vyvedena z osmnáctikarátového zlata růžového. Kolekce zahrnuje jednoduchý prsten (20 500 Kč), prsten s jedním diamantem (23 000 Kč), se sedmi diamanty (34 750 Kč) a nejexkluzivnější prsten s řadou diamantů po celém obvodu (na snímku) za 83 000 korun.

Ďábel ve vzácných kovech
Podobizna satana z 290. listu věhlasné Ďáblovy bible, která vznikla kolem roku 1230 v benediktinském klášteře v Podlažicích, se nyní objevuje i na medailích. Společnost Zlaté Mince – Numismatika vydala dvě sady medailí Codexu Gigas, a to ve zlatém a stříbrném provedení. Tři zlaté pamětní medaile s rozdílnými líci i ruby přijdou (v dárkové etuji) na 39 500 korun. Průměr každé z nich je 28 milimetrů, hmotnost 15,56 gramu. Vydáno bylo jen 750 sad. Shodná vyobrazení jsou také na stříbrných medailích, které mají průměr 37 milimetrů a váží 31,1 gramu. Za etuji (je jich připraveno 3500 kusů) s nimi zájemce zaplatí 3495 korun.

S notebookem za sluncem
Nepotřebujete tašku na svůj přenosný počítač? A dali byste za ni 500 dolarů? Ťukáte-li si nad tím nápadem na hlavu, posečkejte… Krok k ekologickému programování v přírodě učinila firma Voltaic Systems, když vyvinula a prodává kufřík, na jehož horní straně je umístěn solární panel. Pokud firma dostojí svým slibům, vyrobený proud by měl vystačit na celodenní provoz v terénu! Zabudovaná baterie se má plně dobít během pěti hodin díky patnáctiwattovým panelům. Zbývá počkat na slunce, anebo se přestěhovat na španělské pláže.

Temná zima
Tmavé barvy s akcenty fialové, růžové a rudé, které doplňuje kostka esterházy a tvídy, charakterizují kolekci módní návrhářky Taťány Kováříkové pro podzim-zimu 2008/2009. Od toho se také odvíjí název kolekce Black Diamond. Autorka si zakládá na jednoduchých čistých tvarech, které nechávají vyniknout ženskost. Black Diamond obsahuje pouzdrové šaty, kostýmy, úpletové šaty, sukně s pásky, volné i přiléhavé topy a také venkovní svrchní oblečení. U Taťány Kováříkové, která je například autorkou firemních oděvů pro Pražskou Plynárenskou, Radisson SAS, vídeňský hotel Im Palais Schwarzenberg či uniforem pro Letiště Praha, se oblékají mimo jiných Gabriela Demeterová, Barbora Nesvadbová, Vendula Svobodová či Helena Vondráčková. Pro tu, stejně jako pro Leonu Machálkovou a Hanu Zagorovou, připravila Kováříková i koncertní kostýmy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít