Princezna Koloběžka na Kypru

20. března 2013, 12:00 - Pavel Páral, Euro
20. března 2013, 12:00

Jak je v Evropě obvyklé, nikdo se nepokouší přimět akcionáře dotyčných bank, aby ze svého doložili prostředky, které chybějí.

Kypřané si na své úspory v bankách sáhnout nenechali. Je to trochu legrační, protože ve skutečnosti tam ty úspory už dávno nejsou. Kyperské banky jsou z velké části plajte a jsou udržovány při životě jen refinancováním Evropskou centrální bankou a nouzovým úvěrem od Rusů.

Jak je v Evropě obvyklé, nikdo se nepokouší přimět akcionáře dotyčných bank, aby ze svého doložili prostředky, které v bankách chybějí, nebo aby se zcela vzdali svého majetku. Třeba tak, jak se v Česku stalo Nomuře v případě Investiční a poštovní banky před dvanácti lety a deseti měsíci.

Jaksi samozřejmě se počítá s tím, že díru zalepí daňoví poplatníci v Německu. A Kypřané jsou pobouřeni skutečností, že se to Němcům nelíbí, nehodlají platit úplně všechno a dožadují se, aby něco přiložili i Kypřané ze svých účtů. Zvláště když jsou konáním kyperských bankéřů už tak jako tak vyluxované.

Kypru nikdo nepůjčí

Co teď s tím? Nechat Kypr zbankrotovat i s jeho bankami? Je to jen osm set tisíc lidí a pohledávky Evropské centrální banky za Kyprem nejsou dramatické. Téměř polovina vkladů v bankách patří ruským občanům, takže by to moc nebolelo ani Evropskou unii. Jenže by se to asi neobešlo bez návratu kyperské libry, protože platebně neschopnému Kypru eura nikdo nepůjčí a nějaký peněžní oběh by tam asi fungovat měl.

Právě návrat staré měny naše evropské politiky děsí ze všeho nejvíce. Vidí ho nad sebou jako přízrak krachu Lehman Brothers ze září roku 2008, který spustil lavinu bankovních bankrotů a odstartoval finanční krizi. Ani tentokrát by to nemuselo skončit obnovením libry, ale následovat by mohla drachma, peseta, lira… A tahle představa nakonec donutí i německé politiky zase vyměknout a hledat nové cesty, jak zaplatit účty za Kypr a nerozzlobit až příliš německé daňové poplatníky. Ti totiž mají současné podoby Evropské unie už docela plné zuby a mohli by to etablovaným stranám v podzimních volbách pořádně spočítat.

A tak budeme předstírat, že Kypr bude donucen k vlastním obětem a zaplatí se vše ze stejné kasy, jako se platilo dosud. Cesta ani pěšky, ani na voze funguje. Zatím. Ale co až princeznu Koloběžku přestane bavit být ani nahá, ani oblečená?


Čtěte další komentáře Pavla Párala:

Barák od střechy

Do rajčat

Drahý Brusele


Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít