Princezna Koloběžka na Kypru

20. března 2013, 12:00 - Pavel Páral, Euro
20. března 2013, 12:00

Jak je v Evropě obvyklé, nikdo se nepokouší přimět akcionáře dotyčných bank, aby ze svého doložili prostředky, které chybějí.

Kypřané si na své úspory v bankách sáhnout nenechali. Je to trochu legrační, protože ve skutečnosti tam ty úspory už dávno nejsou. Kyperské banky jsou z velké části plajte a jsou udržovány při životě jen refinancováním Evropskou centrální bankou a nouzovým úvěrem od Rusů.

Jak je v Evropě obvyklé, nikdo se nepokouší přimět akcionáře dotyčných bank, aby ze svého doložili prostředky, které v bankách chybějí, nebo aby se zcela vzdali svého majetku. Třeba tak, jak se v Česku stalo Nomuře v případě Investiční a poštovní banky před dvanácti lety a deseti měsíci.

Jaksi samozřejmě se počítá s tím, že díru zalepí daňoví poplatníci v Německu. A Kypřané jsou pobouřeni skutečností, že se to Němcům nelíbí, nehodlají platit úplně všechno a dožadují se, aby něco přiložili i Kypřané ze svých účtů. Zvláště když jsou konáním kyperských bankéřů už tak jako tak vyluxované.

Kypru nikdo nepůjčí

Co teď s tím? Nechat Kypr zbankrotovat i s jeho bankami? Je to jen osm set tisíc lidí a pohledávky Evropské centrální banky za Kyprem nejsou dramatické. Téměř polovina vkladů v bankách patří ruským občanům, takže by to moc nebolelo ani Evropskou unii. Jenže by se to asi neobešlo bez návratu kyperské libry, protože platebně neschopnému Kypru eura nikdo nepůjčí a nějaký peněžní oběh by tam asi fungovat měl.

Právě návrat staré měny naše evropské politiky děsí ze všeho nejvíce. Vidí ho nad sebou jako přízrak krachu Lehman Brothers ze září roku 2008, který spustil lavinu bankovních bankrotů a odstartoval finanční krizi. Ani tentokrát by to nemuselo skončit obnovením libry, ale následovat by mohla drachma, peseta, lira… A tahle představa nakonec donutí i německé politiky zase vyměknout a hledat nové cesty, jak zaplatit účty za Kypr a nerozzlobit až příliš německé daňové poplatníky. Ti totiž mají současné podoby Evropské unie už docela plné zuby a mohli by to etablovaným stranám v podzimních volbách pořádně spočítat.

A tak budeme předstírat, že Kypr bude donucen k vlastním obětem a zaplatí se vše ze stejné kasy, jako se platilo dosud. Cesta ani pěšky, ani na voze funguje. Zatím. Ale co až princeznu Koloběžku přestane bavit být ani nahá, ani oblečená?


Čtěte další komentáře Pavla Párala:

Barák od střechy

Do rajčat

Drahý Brusele


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít