Primátor Brna: Chci se podílet i na krajské politice

24. září 2015, 09:19 - Jan Novotný/Euro
24. září 2015, 09:19

Brněnský primátor Petr Vokřál je dnes zřejmě nejvýraznějším regionálním politikem hnutí ANO. I proto má jako jeho místopředseda na starosti přípravu strany pro krajské volby v příštím roce. Už vypracoval strategii a nyní finišuje s tvorbou programu i s angažováním nadějných lídrů.

Kandidaturu na hejtmana veřejně potvrdili středočeská poslankyně Jaroslava Jermanová nebo rektor ostravské Vysoké školy báňské Ivo Vondrák. Mezi nimi může být i sám Vokřál. Dosud nevyloučil, že by mohl hnutí vést do voleb na jižní Moravě. Poprvé však naznačil, že by rád byl na kandidátce případně i v jiné pozici. „Určitě bych se chtěl podílet na propojení komunální politiky s tou krajskou. Ať už to bude v nějaké jiné pozici než lídr či hejtman,” řekl v rozhovoru pro týdeník Euro.

Jakým způsobem budete financovat kampaň? V loňských komunálních volbách si regiony musely zajistit financování kampaní samy, získaly jen servis z centra. Bude to podobné?

Víceméně to zůstane na regionech. Samozřejmě budeme chtít po regionech vidět, jak mají poskládané rozpočty, aby nějak zásadně nezatížily celkové financování hnutí. Nebo naopak, aby si některý z regionů nerealizoval kampaň třeba za 50 tisíc, což by asi nebylo adekvátní vzhledem k tomu, čeho bychom rádi v těch volbách dosáhli.

Na regionech bude i zajistit podporu sympatizantů. A díky tomu, jak se hnutí rozrůstá, počítáme i s tím, že se do financování zapojí jak ti, kteří už mají nějaké funkce, tak řadoví členové.

Jak bude ta kampaň vypadat? Program bude vytvářen centrálně napříč regiony nebo si jednotlivé kraje zvolí své vlastní priority, kterými budou chtít samostatně oslovit voliče?

Budeme se chovat jako ostatní strany. Budeme mít nějaká centrální témata, ale určitě i ta regionálně zaměřená. Právě teď probíráme programové priority a do konce roku bychom si to měli ujasnit včetně hotových regionálních programů.

Kolik lídrů pro krajské volby už máte domluvených?

Je to zhruba půl na půl. V polovině krajů už lídry máme. Jména neprozradím.

Místopředsedkyně Sněmovny a hnutí ANO Jaroslava Jermanová už se přihlásila vlastně sama jako lídryně ve středních Čechách. Je paní Jermanová dobrá kandidátka na hejtmanku?

Já si myslím, že na to odpoví až voliči ve volbách, jestli je dobrou kandidátkou. Pokud opravdu bude kandidovat, budu jí určitě držet palce, aby uspěla, protože zrovna středočeský region není úplně jednoduchá oblast.

S paní Jermanovou osobně nemám žádný problém. Pokud jsem řekl, že jí budu držet palce, tak to míním v uvozovkách opravdu upřímně.

Asi sám dobře víte, že s paní místopředsedkyní Jermanovou máte v některých věcech rozdílné názory. Nejvíce se to projevilo v otázce přijímání uprchlíků. Vy jste pro, ona se k tomu staví spíše negativně. Jste oba místopředsedové hnutí a v takových zásadních věcech se neshodnete. Je to v pořádku?

Je normální, že ve vedení politických subjektů jsou lidé, kteří mají různé názory. Je to naopak dobře, protože jsme schopni se dívat na věci z různých pohledů. S paní Jermanovou osobně nemám žádný problém. Pokud jsem řekl, že jí budu držet palce, tak to míním v uvozovkách opravdu upřímně. (smích)

Vy sám jste nevyloučil vaši kandidaturu v krajských volbách. Ta možnost, že se stanete dokonce lídrem, stále existuje?

Ta možnost existuje. Chceme najít silné osobnosti pro krajské volby, ale zároveň chceme, aby tím neutrpělo dění v Brně. Tím nechci říct, že mým odchodem by se něco hroutilo, ale na druhou stranu jsem před rokem slíbil, že budu dělat vše pro to, aby v Brně bylo lépe, a tomu bych dál dostál.

To znamená, že pokud se objeví nějaká osobnost, o níž se domníváme, že by mohla zastávat pozici lídra, tak určitě dáme přednost tomu, abychom měli adekvátně obsazený jak krajský úřad, tak brněnskou radnici.

V případě uvažovaných lídrů kromě vás jde o nestranické osobnosti nebo straníky?

Tak i tak. Řekněme, že máme tři osobnosti, se kterými vyjednáváme na pozici lídra. Jde o lidi jak z členské základny, tak i mimo ni.

Pokud byste nakonec jako lídr kandidoval vy, odešel byste z pozice primátora Brna?

Ano. Bylo by velmi nedůvěryhodné kandidovat na hejtmana a tvrdit, že zůstanu na radnici. Ale od samého začátku preferuji splnění svých úkolů na brněnské radnici. Celé to bude mít nějaký vývoj a určitě bych se chtěl podílet na propojení komunální politiky s tou krajskou. Ať už to bude případně v nějaké jiné pozici než lídr či hejtman.


Čtěte také:

Antiislamista Konvička povede v přístích volbách společný blok s Úsvitem

V krajích a obcích se peníze zneužívají ve velkém, tvrdí zpráva BIS

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít