Příliš tučný žebrák

26. června 2009, 13:58 - Vadim Fojtík
26. června 2009, 13:58

ArcelorMittal Ostrava

Firma ArcelorMittal Ostrava požádala vládu o pomoc při financování náhrad mezd zhruba pro pět set svých zaměstnanců. Kvůli výraznému poklesu poptávky po oceli pro ně totiž nemá dostatek práce a již půl roku je za sedmdesát procent platu nechává doma. Udržování umělé zaměstnanosti vyjde firmu na 27 milionů korun měsíčně.
Krize postihla i další české hutnické firmy, třeba Třinecké železárny či Evraz Vítkovice Steel. Ty ale zatím o krizový příspěvek nežádají. Možná se jim to zdá nemravné a chtějí se s krizí vypořádat samy, možná jen vyčkávají, jak úspěšný bude se svou žádostí ostravský koncern. Samozřejmě v době, kdy se stát chystá pomoci šrotovným českému autoprůmyslu, by bylo spravedlivé ulehčit ve špatných časech i dalším oborům. Podobně jako u výrobců automobilů vytvořit stimuly, které podpoří dnešní chatrnou poptávku. Zatím se tak neděje. Jenže přispívat na platy jediné konkrétní firmě za celoplošnou podporu považovat nelze. Navíc v případě společnosti ArcelorMittal Ostrava, s ohledem k jejím finančním rezervám, by to bylo poněkud nemravné. Státní správa by měla její požadavek ignorovat. Byť je klíčovým zaměstnavatelem v regionu. Proč? Na firemním účtu nerozděleného zisku se od privatizace společnosti v roce 2002 nahromadilo přes 33 miliard korun. Z loňského čistého zisku navíc k této částce přibude dalších 4,6 miliardy korun. Z miliardové rezervy přitom ostravský podnik úvěruje svou sesterskou společnost LNM Technologies z ostrova Mauritius a mateřský koncern ArcelorMittal, který pro změnu sídlí v Nizozemsku. Ke konci loňského roku jim dohromady půjčil 24,5 miliardy korun.
Před poklesem poptávky v hutnictví již před několika lety varovala většina odborníků a firemních manažerů. A zcela oprávněně, růst nemohl pokračovat věčně. Vždyť jedním z důvodů pro fúzi firem Mittal Steel a Arcelor do koncernu ArcelorMittal bylo vytvořit celek, který bude schopný odolávat očekávaným turbulencím na trhu. Součástí koncernu je i ostravský podnik. Otázkou zůstává, zda brát žádost o příspěvek na platy jako důkaz nenaplnění jednoho z cílů nadnárodní fúze, nebo jako neochotu majitelů podniku vypořádat se všemi podnikatelskými riziky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
iFixit rozebral nové iPhony 8 do posledního šroubku. Apple zmenšil akumulátor
Tip na VPN: Windscribe vám dá 10 GB zadarmo, další kapacitu získáte těžbou kryptoměny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít