Příležitosti jsou všude

13. září 2004, 00:00 - (paš)
13. září 2004, 00:00

ZAHRANIČNÍ POPTÁVKY České stavební firmy mohou využít příležitosti v různých zemích světa. Nejvíce informací o zahraničních poptávkách má agentura CzechTrade. Z informací státní agentury na podporu obchodu CzechTrade jsme vybrali aktuální tipy na spolupráci se zahraničními partnery.

ZAHRANIČNÍ POPTÁVKY

České stavební firmy mohou využít příležitosti v různých zemích světa. Nejvíce informací o zahraničních poptávkách má agentura CzechTrade.

Z informací státní agentury na podporu obchodu CzechTrade jsme vybrali aktuální tipy na spolupráci se zahraničními partnery.

V Rusku je zájem o technologie. Po Moskvě a Petrohradě, kam se dosud soustředila naprostá většina moderních technologií, zažívá velký stavební boom i Sverdlovská oblast. Zájem je například o sanitární techniku, doplňky do koupelen, tepelněizolační materiály, kanalizace, potrubní systémy, klimatizace, furnitury ke dveřím a oknům, o kotle či radiátory. Poptávka je také po modernizaci stávajících staveb, včetně průmyslových. Perspektivně jde rovněž o stavební směsi, izolační materiály či potrubní systémy. Rusové se hodně zajímají i o kompletní stavby na klíč, technologicky náročné části stavby a činnosti vyžadující nadstandardní kvalitu: Stále trvá poptávka po kvalitních a technologicky náročnějších stavebních pracích s přihlédnutím k nutnosti kooperace s místními stavebními firmami. Velkou výhodou je, že Rusové znají naše výrobky už z minulosti. Česká republika má v oboru vysoké renomé. V platebních podmínkách a flexibilitě však ustupujeme zahraniční konkurenci. Je tedy nutné přijmout požadavky na trvalou přítomnost na trhu, sklad na místě nebo široký sortiment.

V Irsku mají zájem například o dřevěné podlahy - třívrstvé i klasický masiv (nejlépe dub, ale i buk). Pro výrobu nábytku je v Irsku nedostatek suroviny. Dovozy kryjí většinu domácí spotřeby. Poptávka je také v oboru „Do-It-Yourself“ - vše pro zkrášlování a vylepšování hodnoty obytných domů, zahrad a příslušenství (tedy sortiment pro profesionály a kutily). Další příležitost je v oblasti klimatizační a ventilační techniky.

Polsko má zájem zejména o stavební materiály: Podle statistik sice dochází k poklesu organizované výstavby, zejména družstevních bytů a bytů stavěných na prodej, ale naopak individuální stavebnictví zažívá boom.

Ve Španělsku se zajímají o dřevěné domky. Španělské firmy poptávají dovoz dřevěných domků z České republiky, protože hledají alternativy k finským a kanadským dovozům.

V Dánsku roste poptávka po kovových a betonových konstrukcích (konstrukční práce, výroba, instalace). Dánsko nebude uplatňovat omezení zaměstnávání zahraničních pracovníků, což usnadní montážní práce. Uplatní se tam i stavební materiály (dřevo, obkladové materiály, sanitární technika, střešní krytina). Vysoká konkurence a tlak na cenu nutí dánské firmy hledat nové dodavatele. Několik dánských výrobců stavebních materiálů již přesunulo produkci do České republiky.

V USA je velká poptávka po všem, co se týká stavebnictví, včetně doplňkových výrobků jako dlaždice, okna, dveře, vybavení kuchyní. Potřeba obnovy a nové výstavby bude také po množství tornád v poslední době.

Ve Velké Británii mají zájem o plovoucí podlahy. V Británii jsou dřevěné podlahy populární, ale domácí suroviny je nedostatek.

V Chorvatsku chtějí především betonové a železné výrobky: V zemi probíhá investiční výstavba především v oblasti dopravní infrastruktury - zejména dálnice a opravy železničních koridorů.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít