Příležitosti jsou všude

12. prosince 2005, 00:00 - (pb)
12. prosince 2005, 00:00

SLOVENSKÝ REALITNÍ TRH Přestupní stanice - tak odborníci označují Slovensko, které dnes funguje jako spojnice mezi západo- a východoevropským realitním trhem. Dokládají to stoupající investice do nemovitostí. Najdete tu také unikátní příležitosti, například plán na privatizaci bratislavského letiště.

SLOVENSKÝ REALITNÍ TRH Přestupní stanice - tak odborníci označují Slovensko, které dnes funguje jako spojnice mezi západo- a východoevropským realitním trhem. Dokládají to stoupající investice do nemovitostí. Najdete tu také unikátní příležitosti, například plán na privatizaci bratislavského letiště.

Na Slovensko míří v poslední době developeři, banky, investoři i realitní poradci. Tamní trh je považován za perspektivní, byť v některých segmentech už obsazený. Potvrdila to i nedávná konference „Real Estate Market > Slovakia 2005 - Veletrh investičních příležitostí“. Například na trhu logistických a průmyslových objektů je několik milionů čtverečních metrů rozděleno mezi pár nejvýznamnějších developerů.

Je proto otázka, jaký prostor zůstává pro nové společnosti. Přitom v okolí Bratislavy je v tomto segmentu trhu již velmi těsno, podle znalců slovenských poměrů jsou ale určité možnosti ještě v okolí Žiliny nebo Košic. Investoři se tedy musejí poohlížet i po jiných příležitostech. Výnos komerčních realit na Slovensku (tedy zejména v Bratislavě) je dnes takřka nejvyšší v Evropě. V žebříčku rekordních výnosů figuruje hned za Tureckem s 15,5 procenta ročně, když v Česku je to 8,5 procenta a v Unii průměrně šest procent.

Pravděpodobně největší šance na dobrý obchod nabízejí kancelářské budovy. Aktuálně je v Bratislavě k dispozici zhruba jeden milion čtverečních metrů administrativních ploch, každým rokem jsou uzavřeny nové smlouvy na pronájem přibližně 50 tisíc čtverečních metrů (srovnání s Vídní a Prahou naleznete v tabulce). Průměrné nájemné dosahuje v Bratislavě 10 až 14 eur za metr a měsíc, za nejlepší kanceláře se platí maximálně 15 eur. Zatímco nájemci mohou z relativně nízkých cen těžit, investoři to v tomto segmentu nemají lehké. Vysoká poptávka, která je nezřídka označována za „euforickou“, zvyšuje ceny (zatímco výše nájmů je poměrně stabilní), a tím snižuje výnosnost.

V Bratislavě je výrazněji než například v Praze patrný trend přestaveb starších bytových domů v centru města na kanceláře. Na zmíněné konferenci zazněly názory, podle kterých je poptávka po takových objektech pouze krátkodobá. V nedaleké budoucnosti se totiž s nejvyšší pravděpodobností na trhu objeví další moderní kancelářské budovy. Podobně jako na českém trhu lze pak očekávat postupné přebudovávání kanceláří ve starších objektech zpět na byty.

Pokud je však na Slovensku nějaký segment skutečně žhavý, je jím trh s byty. Jen v Bratislavě a jejím nejbližším okolí by mohlo do roku 2010 vyrůst až 40 tisíc bytových jednotek. Ceny se mají pohybovat v rozmezí od 700 do 3500 eur za čtvereční metr. Vedle toho se ale paralelně rozvíjí výstavba luxusních bytů, kde se ceny mohou vyšplhat až na 5000 a někdy dokonce až 10 tisíc eur za metr. To je srovnatelné s nejdražšími ulicemi v centru Vídně.

KANCELÁŘSKÉ PROSTORY

(cena v eurech za m2/měsíc)

Městocelková plocharoční přírůstekcena
 Bratislava 1,00 mil.50 tisíc 10-14
 Vídeň10 mil. 200 tisíc  20 
 Praha 1,75 mil. 170 tisíc  13-17

Pramen: realitní kanceláře

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít