Příležitosti jsou všude

12. prosince 2005, 00:00 - (pb)
12. prosince 2005, 00:00

SLOVENSKÝ REALITNÍ TRH Přestupní stanice - tak odborníci označují Slovensko, které dnes funguje jako spojnice mezi západo- a východoevropským realitním trhem. Dokládají to stoupající investice do nemovitostí. Najdete tu také unikátní příležitosti, například plán na privatizaci bratislavského letiště.

SLOVENSKÝ REALITNÍ TRH Přestupní stanice - tak odborníci označují Slovensko, které dnes funguje jako spojnice mezi západo- a východoevropským realitním trhem. Dokládají to stoupající investice do nemovitostí. Najdete tu také unikátní příležitosti, například plán na privatizaci bratislavského letiště.

Na Slovensko míří v poslední době developeři, banky, investoři i realitní poradci. Tamní trh je považován za perspektivní, byť v některých segmentech už obsazený. Potvrdila to i nedávná konference „Real Estate Market > Slovakia 2005 - Veletrh investičních příležitostí“. Například na trhu logistických a průmyslových objektů je několik milionů čtverečních metrů rozděleno mezi pár nejvýznamnějších developerů.

Je proto otázka, jaký prostor zůstává pro nové společnosti. Přitom v okolí Bratislavy je v tomto segmentu trhu již velmi těsno, podle znalců slovenských poměrů jsou ale určité možnosti ještě v okolí Žiliny nebo Košic. Investoři se tedy musejí poohlížet i po jiných příležitostech. Výnos komerčních realit na Slovensku (tedy zejména v Bratislavě) je dnes takřka nejvyšší v Evropě. V žebříčku rekordních výnosů figuruje hned za Tureckem s 15,5 procenta ročně, když v Česku je to 8,5 procenta a v Unii průměrně šest procent.

Pravděpodobně největší šance na dobrý obchod nabízejí kancelářské budovy. Aktuálně je v Bratislavě k dispozici zhruba jeden milion čtverečních metrů administrativních ploch, každým rokem jsou uzavřeny nové smlouvy na pronájem přibližně 50 tisíc čtverečních metrů (srovnání s Vídní a Prahou naleznete v tabulce). Průměrné nájemné dosahuje v Bratislavě 10 až 14 eur za metr a měsíc, za nejlepší kanceláře se platí maximálně 15 eur. Zatímco nájemci mohou z relativně nízkých cen těžit, investoři to v tomto segmentu nemají lehké. Vysoká poptávka, která je nezřídka označována za „euforickou“, zvyšuje ceny (zatímco výše nájmů je poměrně stabilní), a tím snižuje výnosnost.

V Bratislavě je výrazněji než například v Praze patrný trend přestaveb starších bytových domů v centru města na kanceláře. Na zmíněné konferenci zazněly názory, podle kterých je poptávka po takových objektech pouze krátkodobá. V nedaleké budoucnosti se totiž s nejvyšší pravděpodobností na trhu objeví další moderní kancelářské budovy. Podobně jako na českém trhu lze pak očekávat postupné přebudovávání kanceláří ve starších objektech zpět na byty.

Pokud je však na Slovensku nějaký segment skutečně žhavý, je jím trh s byty. Jen v Bratislavě a jejím nejbližším okolí by mohlo do roku 2010 vyrůst až 40 tisíc bytových jednotek. Ceny se mají pohybovat v rozmezí od 700 do 3500 eur za čtvereční metr. Vedle toho se ale paralelně rozvíjí výstavba luxusních bytů, kde se ceny mohou vyšplhat až na 5000 a někdy dokonce až 10 tisíc eur za metr. To je srovnatelné s nejdražšími ulicemi v centru Vídně.

KANCELÁŘSKÉ PROSTORY

(cena v eurech za m2/měsíc)

Městocelková plocharoční přírůstekcena
 Bratislava 1,00 mil.50 tisíc 10-14
 Vídeň10 mil. 200 tisíc  20 
 Praha 1,75 mil. 170 tisíc  13-17

Pramen: realitní kanceláře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku…
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít