Příležitosti jsou všude

12. prosince 2005, 00:00 - (pb)
12. prosince 2005, 00:00

SLOVENSKÝ REALITNÍ TRH Přestupní stanice - tak odborníci označují Slovensko, které dnes funguje jako spojnice mezi západo- a východoevropským realitním trhem. Dokládají to stoupající investice do nemovitostí. Najdete tu také unikátní příležitosti, například plán na privatizaci bratislavského letiště.

SLOVENSKÝ REALITNÍ TRH Přestupní stanice - tak odborníci označují Slovensko, které dnes funguje jako spojnice mezi západo- a východoevropským realitním trhem. Dokládají to stoupající investice do nemovitostí. Najdete tu také unikátní příležitosti, například plán na privatizaci bratislavského letiště.

Na Slovensko míří v poslední době developeři, banky, investoři i realitní poradci. Tamní trh je považován za perspektivní, byť v některých segmentech už obsazený. Potvrdila to i nedávná konference „Real Estate Market > Slovakia 2005 - Veletrh investičních příležitostí“. Například na trhu logistických a průmyslových objektů je několik milionů čtverečních metrů rozděleno mezi pár nejvýznamnějších developerů.

Je proto otázka, jaký prostor zůstává pro nové společnosti. Přitom v okolí Bratislavy je v tomto segmentu trhu již velmi těsno, podle znalců slovenských poměrů jsou ale určité možnosti ještě v okolí Žiliny nebo Košic. Investoři se tedy musejí poohlížet i po jiných příležitostech. Výnos komerčních realit na Slovensku (tedy zejména v Bratislavě) je dnes takřka nejvyšší v Evropě. V žebříčku rekordních výnosů figuruje hned za Tureckem s 15,5 procenta ročně, když v Česku je to 8,5 procenta a v Unii průměrně šest procent.

Pravděpodobně největší šance na dobrý obchod nabízejí kancelářské budovy. Aktuálně je v Bratislavě k dispozici zhruba jeden milion čtverečních metrů administrativních ploch, každým rokem jsou uzavřeny nové smlouvy na pronájem přibližně 50 tisíc čtverečních metrů (srovnání s Vídní a Prahou naleznete v tabulce). Průměrné nájemné dosahuje v Bratislavě 10 až 14 eur za metr a měsíc, za nejlepší kanceláře se platí maximálně 15 eur. Zatímco nájemci mohou z relativně nízkých cen těžit, investoři to v tomto segmentu nemají lehké. Vysoká poptávka, která je nezřídka označována za „euforickou“, zvyšuje ceny (zatímco výše nájmů je poměrně stabilní), a tím snižuje výnosnost.

V Bratislavě je výrazněji než například v Praze patrný trend přestaveb starších bytových domů v centru města na kanceláře. Na zmíněné konferenci zazněly názory, podle kterých je poptávka po takových objektech pouze krátkodobá. V nedaleké budoucnosti se totiž s nejvyšší pravděpodobností na trhu objeví další moderní kancelářské budovy. Podobně jako na českém trhu lze pak očekávat postupné přebudovávání kanceláří ve starších objektech zpět na byty.

Pokud je však na Slovensku nějaký segment skutečně žhavý, je jím trh s byty. Jen v Bratislavě a jejím nejbližším okolí by mohlo do roku 2010 vyrůst až 40 tisíc bytových jednotek. Ceny se mají pohybovat v rozmezí od 700 do 3500 eur za čtvereční metr. Vedle toho se ale paralelně rozvíjí výstavba luxusních bytů, kde se ceny mohou vyšplhat až na 5000 a někdy dokonce až 10 tisíc eur za metr. To je srovnatelné s nejdražšími ulicemi v centru Vídně.

KANCELÁŘSKÉ PROSTORY

(cena v eurech za m2/měsíc)

Městocelková plocharoční přírůstekcena
 Bratislava 1,00 mil.50 tisíc 10-14
 Vídeň10 mil. 200 tisíc  20 
 Praha 1,75 mil. 170 tisíc  13-17

Pramen: realitní kanceláře

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít