Příležitostí je v Česku více než dost

25. dubna 2005, 00:00 - PETR BÝM
25. dubna 2005, 00:00

"Očekáváme roční zhodnocení našich prostředků v úrovni nad 15 procent," říká Radim Bajgar ze společnosti Czech & Slovak Investment Advisor. Ta spravuje nedávno vzniklý realitní Czech and Slovak Property Fund.

RADIM BAJGAR, CZECH & SLOVAK INVESTMENT ADVISORS:

„Očekáváme roční zhodnocení našich prostředků v úrovni nad 15 procent,“ říká Radim Bajgar ze společnosti Czech & Slovak Investment Advisor. Ta spravuje nedávno vzniklý realitní Czech and Slovak Property Fund.

* Kdo stojí v pozadí nedávno vzniklého fondu, který vaše společnost spravuje? Jde o skupinu institucionálních investorů, mezi nimiž je také Česká spořitelna, která byla jeho iniciátorem. Naše společnost je správcem fondu. Jeho životnost je zatím plánována na sedm let. Během nich bychom rádi do nákupu realit v Česku i na Slovensku investovali zhruba 12 miliard korun. Investujeme jak do dokončených komerčních objektů včetně hotelů, tak do rezidenčních rozvojových projektů. * Investoři ovšem naříkají, že nabídka je u nás dnes slabá. Nepřicházíte pozdě? Realitní fondy z Německa a dalších zemí v Česku působí už několik let…

Z našeho hlediska je v Česku příležitostí více než dost. Jde ovšem o to, že my se zaměřujeme na středně velké projekty, tedy v hodnotě mezi 7 až 30 miliony eur. Navíc hodláme naše portfolio aktivně spravovat - změnit strukturu nájemníků, hledat dodatečné výnosy třeba v rozšíření pronajímatelných ploch nebo prodejem souvisejících pozemků, které jsou pro provoz objektu nadbytečné. Takřka vždy je co zlepšovat. To je úplně jiná strategie, než kterou sledují velké realitní fondy - ty chtějí jednak velké projekty, jednak už „hotové“. A máme ještě jednu výhodu: známe prostředí, nemáme jazykové bariéry, což je důležité zejména při obchodová ní s menšími developery. Ti s velkými institucionálními investory vlastně nedokáží jednat. Ale jak už jsem říkal, velké nemovitostní fondy pro nás konkurenci nepředstavují.

* A kdo vám tedy konkuruje? Soukromí investoři hlavně z Německa a Rakouska. Jejich konkurenční výhodou je „nižší cena“ peněz, s kterými disponují - nákupy kryjí obyčejně z vlastních zdrojů, takže příliš nepociťují tlak na rychlou návratnost vložených prostředků. A díky tomu také jsou ochotni více riskovat. Fondy našeho typu pracují s bankovním úvěrem, což samozřejmě ovlivňuje investiční strategii. Konkrétně zakladatelé našeho fondu mají na výnosy větší nároky: očekáváme roční zhodnocení našich prostředků nad 15 procent. * Jste na trhu od konce minulého roku. Uskutečnili jste už nějakou akvizici?

Za zhruba 17 milionů eur jsme koupili objekt AC Smíchov - jde o někdejší radlickou mlékárnu, kde jsou dnes administrativní prostory a wellness centrum. Celkem se jedná o 14 tisíc metrů čtverečních, k nimž zanedlouho přibude dalších osm tisíc metrů a plavecký bazén. Na celou transakci nám stačily tři měsíce. A v jednání máme dalších šest nákupů, včetně dvou na Slovensku.

*** Je na trhu prostor i pro další investory?

Nepochybně. Málo je „áčkových“ objektů, tedy úplně nových projektů v hodnotě nad 30 milionů eur, to jsem už nakonec říkal. Ale šancí ke koupi v kategorii B, kde se pohybujeme my, je více. A nesmíte zapomínat, že existují ještě kategorie kvalitou i velikostí nižší: C a D. Tady investice obyčejně nepřesahuje hodnotu pět milionů eur -typicky se jedná o činžovní domy či staré administrativní budovy. Tento segment trhu také není ani zdaleka obsazený.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít