Příležitost pro Českou republiku

14. dubna 2011, 13:57 - Miroslav Křížek
14. dubna 2011, 13:57

Být japonským investorům co nejblíže zůstává hlavní podmínkou úspěchu

Být japonským investorům co nejblíže zůstává hlavní podmínkou úspěchu i po přírodní katastrofě

Po zemětřesení a následné vlně tsunami se mnohé přední firmy v Japonsku potýkají s řadou problémů. Ať už se jedná o zajišťování výroby, kterou ohrožuje nedostatek elektrické energie, poničenou infrastrukturu nebo o plynulost dodávek důležitých dílů od katastrofou postižených subdodavatelů. Za tím vším samozřejmě stojí velké lidské úsilí. Agentura CzechInvest již zaznamenala, že aktivita japonských investorů mírně klesla, nicméně neuvěřitelná rychlost a nasazení, s jakou japonský národ vždy byl a stále je schopen se vyrovnávat se všemi dopady obtížných situací, dávají příslib úspěšného zotavení.

Česko by mohlo táhnout

Z ekonomického pohledu je aktuální otázka, zda v České republice pocítíme pouze negativní dopady. Japonští investoři by totiž mohli začít hledat možnost, jak alternativně vyrábět v zahraničí, a to v hospodářsky stabilních zemích. Dá se tak usuzovat z čísel: přímé zahraniční investice, které do Česka přivedla naše agentura, pocházely hned po Německu nejčastěji právě z Japonska. Je třeba zdůraznit i fakt, že všechny japonské firmy u nás úspěšně fungují a k jejich úpadku či odchodu nikdy nedošlo kvůli české straně. V tomto ohledu má Česká republika v japonských průmyslových a obchodních kruzích dobré reference. S přihlédnutím k dosavadním pozitivním zkušenostem japonských investorů, kvalitním výsledkům zahraničního zastoupení a ekonomickým prognózám je proto reálné, že některé firmy vybudují nebo alespoň dočasně přemístí výrobu či zajišťování služeb právě do tuzemska.

Pomalejší růst

Citlivé mohou být prognózy, jaký dopad bude mít zemětřesení v Japonsku na světovou ekonomiku. Vyspělá hospodářství se naštěstí z katastrof zpravidla vzpamatovávají rychleji, než by se očekávalo. V případě Japonska navíc postižený region netvoří tak velkou část tamního HDP. Na druhé straně nesmíme zapomenout na výhled pro letošní rok, který nedávno zveřejnil Mezinárodní měnový fond. Podle něj světovou ekonomiku letos čeká zpomalení růstu na 4,4 procenta oproti loňským pěti procentům. MMF předpokládá, že v důsledku živelní pohromy poroste pomaleji právě Japonsko – fond snížil odhad z 1,6 na 1,4 procenta. Zároveň ovšem MMF dodává, že půjde pouze o přechodný jev.

Není nad přímý kontakt

Je zřejmé, že při zprostředkovávání investice se vždy vyplatí působit přímo v zemi potenciálního investora. Kromě znalosti jazyka musí zahraniční zástupce agentury CzechInvest rychle pochopit jinou kulturu, respektovat společenské zvyklosti i pravidla a ještě k tomu přesvědčovat, že se lidem s odlišnou historií a mentalitou vyplatí investovat v srdci Evropy.
Březnová přírodní katastrofa v Japonsku vyhnala z domova i našeho zástupce v Tokiu. Vrátí se hned, jakmile to podmínky dovolí. Přítomnost našich pracovníků ve světě je velice důležitá. Vždyť zhruba 60 procent investičních projektů, které v loňském roce CzechInvest zprostředkoval, pochází právě ze zahraničí.
Světové hospodářství se neustále mění, vznikají nová ekonomická centra. Trendu se přizpůsobujeme i my: přesunutím zahraničního zastoupení ze Singapuru do Šanghaje, z Mnichova do Düsseldorfu a také novým modelem „létajících zastoupení“ pro Skandinávii a Francii. Díky tomu agentura osobně propaguje Českou republiku od Kalifornie přes Londýn až po zmiňované Tokio.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít