Příležitost pro Českou republiku

14. dubna 2011, 13:57 - Miroslav Křížek
14. dubna 2011, 13:57

Být japonským investorům co nejblíže zůstává hlavní podmínkou úspěchu

Být japonským investorům co nejblíže zůstává hlavní podmínkou úspěchu i po přírodní katastrofě

Po zemětřesení a následné vlně tsunami se mnohé přední firmy v Japonsku potýkají s řadou problémů. Ať už se jedná o zajišťování výroby, kterou ohrožuje nedostatek elektrické energie, poničenou infrastrukturu nebo o plynulost dodávek důležitých dílů od katastrofou postižených subdodavatelů. Za tím vším samozřejmě stojí velké lidské úsilí. Agentura CzechInvest již zaznamenala, že aktivita japonských investorů mírně klesla, nicméně neuvěřitelná rychlost a nasazení, s jakou japonský národ vždy byl a stále je schopen se vyrovnávat se všemi dopady obtížných situací, dávají příslib úspěšného zotavení.

Česko by mohlo táhnout

Z ekonomického pohledu je aktuální otázka, zda v České republice pocítíme pouze negativní dopady. Japonští investoři by totiž mohli začít hledat možnost, jak alternativně vyrábět v zahraničí, a to v hospodářsky stabilních zemích. Dá se tak usuzovat z čísel: přímé zahraniční investice, které do Česka přivedla naše agentura, pocházely hned po Německu nejčastěji právě z Japonska. Je třeba zdůraznit i fakt, že všechny japonské firmy u nás úspěšně fungují a k jejich úpadku či odchodu nikdy nedošlo kvůli české straně. V tomto ohledu má Česká republika v japonských průmyslových a obchodních kruzích dobré reference. S přihlédnutím k dosavadním pozitivním zkušenostem japonských investorů, kvalitním výsledkům zahraničního zastoupení a ekonomickým prognózám je proto reálné, že některé firmy vybudují nebo alespoň dočasně přemístí výrobu či zajišťování služeb právě do tuzemska.

Pomalejší růst

Citlivé mohou být prognózy, jaký dopad bude mít zemětřesení v Japonsku na světovou ekonomiku. Vyspělá hospodářství se naštěstí z katastrof zpravidla vzpamatovávají rychleji, než by se očekávalo. V případě Japonska navíc postižený region netvoří tak velkou část tamního HDP. Na druhé straně nesmíme zapomenout na výhled pro letošní rok, který nedávno zveřejnil Mezinárodní měnový fond. Podle něj světovou ekonomiku letos čeká zpomalení růstu na 4,4 procenta oproti loňským pěti procentům. MMF předpokládá, že v důsledku živelní pohromy poroste pomaleji právě Japonsko – fond snížil odhad z 1,6 na 1,4 procenta. Zároveň ovšem MMF dodává, že půjde pouze o přechodný jev.

Není nad přímý kontakt

Je zřejmé, že při zprostředkovávání investice se vždy vyplatí působit přímo v zemi potenciálního investora. Kromě znalosti jazyka musí zahraniční zástupce agentury CzechInvest rychle pochopit jinou kulturu, respektovat společenské zvyklosti i pravidla a ještě k tomu přesvědčovat, že se lidem s odlišnou historií a mentalitou vyplatí investovat v srdci Evropy.
Březnová přírodní katastrofa v Japonsku vyhnala z domova i našeho zástupce v Tokiu. Vrátí se hned, jakmile to podmínky dovolí. Přítomnost našich pracovníků ve světě je velice důležitá. Vždyť zhruba 60 procent investičních projektů, které v loňském roce CzechInvest zprostředkoval, pochází právě ze zahraničí.
Světové hospodářství se neustále mění, vznikají nová ekonomická centra. Trendu se přizpůsobujeme i my: přesunutím zahraničního zastoupení ze Singapuru do Šanghaje, z Mnichova do Düsseldorfu a také novým modelem „létajících zastoupení“ pro Skandinávii a Francii. Díky tomu agentura osobně propaguje Českou republiku od Kalifornie přes Londýn až po zmiňované Tokio.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít