Příležitost k nalezení rovnováhy

23. září 2008, 20:14 - Michael Mandel
23. září 2008, 20:14

Zaměření na vzdělání, infrastrukturu, výzkum a vývoj by mohlo povzbudit ekonomický růst

Jsme už v bezpečí?
Krátkodobě nikoli. V USA i jinde ve světě zkrachuje ještě několik finančních institucí. Mnoho pracujících ztratí práci, spotřebitelé budou muset zmenšit své výdaje, a občas podstatně. I vláda bude muset odložit velké výdaje, aby udržela ekonomiku a finanční trhy funkční.
Ze střednědobého hlediska dvou až tří let vypadá ekonomická a finanční budoucnost mnohem lépe. Dlouhý rozvoj oblasti bydlení a spotřeby vysál zdroje z několika výrobních odvětví. Pokud se společnosti, investoři a pracovníci zcela nezaleknou, pak se tato krize může vyvinout spíše v příležitost než úplnou pohromu.
Současná krize se však zatím prohlubuje. Kam až? Základní problém jsme překonali – půjčování finančním institucím a domácnostem, které za posledních deset let zvýšilo jejich duhy (viz Kdo je ohrožen). Zmatek však neskončí, dokud tyto oblasti své dluhy nesníží.
Z hrubého propočtu vyplývá, že si domácnosti ve srovnání s minulostí vypůjčily o dva až tři biliony dolarů více, než měly. Většina z tohoto nadměrného dluhu vznikla kvůli domům, autům a jinému spotřebnímu zboží a nebude splacena, protože mnoho dlužníků nemá dostatečný příjem. Převis špatných dluhů zničil Bear Stearns, Lehman Brothers či AIG a pravděpodobně zasáhne ještě několik finančních institucí, než krize skončí.
Společně s odpisem špatných půjček finančního odvětví se snižuje břemeno dluhu domácností – dosud však nebylo zcela odstraněno. Američtí spotřebitelé si budou muset utáhnout opasky, aby zaplatili vše, co z nadměrného dluhu zbývá. To znamená pokles spotřebitelských výdajů, což povede k velkému poklesu pracovních míst.
Kde je tedy prostor k optimismu? USA mají zdeformovanou ekonomiku od roku 2000. Peníze plynuly do bydlení a spotřebního zboží a investice do podnikání a infrastruktury byly nedostatečné. Řečeno jinak, výrobní odvětví budou muset znovu získat přednost.
Dnes by se důraz mohl změnit. Firmy a státní a místní vlády dosud mají prostor k vypůjčování si, protože se nezadlužily stejně jako domácnosti a finanční instituce. Ústup od bydlení a spotřeby bude mít za následek více zdrojů k budování skutečného bohatství v budoucnosti včetně výdajů na vzdělávání, výzkum a vývoj.
Z krize se může stát příležitost k přehodnocení priorit USA. Měli bychom se zaměřit spíše na investice a inovace, které se dlouhodobě více vyplatí, než na vlastnictví domů a na spotřebu.
Tento pozitivní názor samozřejmě závisí na tom, zda se vládě podaří zajistit, aby se finanční systém úplně nezhroutil. Dobrou zprávou je, že v posledních deseti letech se federální vláda ve snaze nepodporovat inflaci výrazně nezadlužila. Proto si může půjčovat. A Fed je na tom podobně.
V mnoha ohledech se tato krize podobá lesnímu požáru. Pokud je oheň ponechán sám sobě, zničí tisíce metrů čtverečních půdy. Současně však odstraní stará křoviska a uvolní prostor pro nové porosty. Budeme-li mít štěstí, krize nastartuje náš nový růst.

Tabulka s. 50:
Kdo je ohrožen

Nárůst nesplaceného dluhu upraveného dle inflace (první čtvrtletí 1998 až první čtvrtletí 2008)

Finanční odvětví 128 %
Domácnosti 97 %
Firmy 65 %
Státní a místní vlády 61 %
Federální vláda 9 %

Pramen: Federal Reserve

Copyrighted 2008 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Marjánka Růžičková

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít