Přilby, chrániče, rukavice pro vaše dítě

01. září 2003, 00:00 - admin
01. září 2003, 00:00

DĚTI I TÉMĚŘ DOSPĚLÍ STŘEDOŠKOLÁCI JDOU DNES POPRVÉ DO ŠKOLY. MNOZÍ SI PŘES PRÁZDNINY VYZKOUŠELI SPORTY, KTERÉ DOSUD NIKDY NEDĚLALI, A TEĎ SE O NĚ BUDOU POKOUŠET.

Jestli chcete, aby je používal potomek, musíte je nosit sami

DĚTI I TÉMĚŘ DOSPĚLÍ STŘEDOŠKOLÁCI JDOU DNES POPRVÉ DO ŠKOLY. MNOZÍ SI PŘES PRÁZDNINY VYZKOUŠELI SPORTY, KTERÉ DOSUD NIKDY NEDĚLALI, A TEĎ SE O NĚ BUDOU POKOUŠET.

Při adrenalinových aktivitách by děti i dospělí měli používat všechno dostupné bezpečnostní vybavení. Co se jim může stát? „Sedmiletý vnouček spadl z kola na ulici před domem. Zátylkem dopadl na obrubník a zabil se přímo před očima své matky,“ ještě dnes se slzami v očích vzpomíná babička na událost starou pět let. Nechtěl totiž nosit cyklistickou přilbu. „Při lezení po skále jsem vytrhl volný kámen a padal hlavou dolů,“ popisoval otřesný zážitek osmnáctiletý mladík. „Kamarád mě na laně udržel, a tak jsem jen břinknul hlavou o kámen.“ Naštěstí měl přilbu, ale stejně dostal otřes mozku. Událost měla dohru v tom, že nasedl do auta a jel domů. Po cestě kvůli zpomaleným reakcím čelně narazil do protijedoucího auta a oba vozy byly napadrť. Přitom stačilo kromě sedací části horolezeckého úvazku použít ještě hrudní popruh, který by mu nedovolil spadnout hlavou dolů, ale otočil by ho za letu do vzpřímené polohy.

PŘÍKLADY TÁHNOU

Dětem se někdy zdá, že bezpečnostní pomůcky nejsou v módě nebo je zbytečné je vůbec nosit. V tom případě táhne příklad rodičů. Jestliže odmala potomci viděli, že jejich otec (i matka!) si berou na každou cyklistickou vyjížďku přilbu, nemají potřebu ji sami někde „zapomínat“ nebo odkládat. Prostě ji berou jakou součást vybavení na kolo stejně jako třeba cyklocomputer na řídítkách, láhev v rámu a nářadí v taštičce pod sedlem. Druhou podmínkou pro používání bezpečnostního vybavení je, aby se líbilo. Jděte ho tedy s dětmi vybrat do obchodu, ale nemluvte jim do designu ani barvy. I kdyby si vaše holčička vybrala chrániče loktů na inline bruslení růžové se zelenými kytičkami a chlapeček přilbu se svítící oranžovou lebkou. Můžete poradit s bezpečnostními prvky a nakonec rozhodnout o ceně, kterou jste ochotni zaplatit, ale do ničeho jiného je nenuťte. Proto není dobré dávat přilby a chrániče k svátku či narozeninám, nebo jako překvapení pod stromeček.

POHODLÍ NADE VŠE

Třetím důležitým bodem je pohodlí. Velikost i tvar musí přesně padnout. Nikomu se nechce oblékat chrániče, které tlačí, nebo přilbu, jež padá do čela. Nelze tedy říkat: Do toho dorosteš. Za čtvrté: Je dobré, aby dítě sportovalo pod dozorem nebo aspoň v místech, kde je běžným zvykem bezpečnostní vybavení používat. „Hele, do patnácti tady musíš mít blembák na hlavě,“ haleká na prcka se skateboardem v ruce správce skateparku v pražských Strašnicích. „Dneska ti ji pučim zadara, ale přiště si ji kup, nebo budeš v pučovně solit!“ Správce není o mnoho starší než zdejší skateři, a proto se nad tím nikdo nepozastavuje. Přilby zde často nosí i mládež, která vypadá, jakoby vypadla z divokého punkového večírku. Podobné je to v komerčních i oddílových horolezeckých školách, v nichž se nikdo nediví, že na skály se nosí kromě lana a karabin také přilba a celotělový úvaz. Vodáci nedají bez plovací vesty ani ránu. Cyklisté nosí přilby a někdy i chrániče páteře.

KDE SI ŘÍCI O POMOC

I s kompletním bezpečnostním vybavením se může přihodit nepříjemný úraz. Naučte proto děti přivolat pomoc. Volat mohou na tísňovou linku 112 z mobilu i z telefonní budky. Obě volání jsou zadarmo a není k nim potřeba karta, mince ani kredit. Důležité je operátorovi říci, co se stalo, kde to je, jestli je někdo zraněný a kdo volá. Napište dětem kartičku s adresou domů a telefony rodičů. Dejte ji na nějaké viditelné místo v batohu nebo sportovní tašce.

CO BY SE VAŠE DĚTI MĚLY NAUČIT NOSIT PRO VLASTNÍ BEZPEČNOST

Cyklistika - přilba, rukavice, reflexní pásky nebo odrazky, brýle, ve sjezdech a při akrobacii chrániče páteře, loktů a kolen

Inline brusle a skateboard - přilba, chrániče zápěstí, loktů a kolen, případně kalhoty vycpané v bocích

Horolezectví - přilba, hrudní a sedací úvazek, lano, karabiny, smyčky

Vodní sporty - plovací vesta, na divoké vodě přilba, neopren, házečka

Sjezdové lyžování a snowboard - přilba, brýle, rukavice

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu…
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Technologie
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperskyho. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít