Přilby, chrániče, rukavice pro vaše dítě

01. září 2003, 00:00 - admin
01. září 2003, 00:00

DĚTI I TÉMĚŘ DOSPĚLÍ STŘEDOŠKOLÁCI JDOU DNES POPRVÉ DO ŠKOLY. MNOZÍ SI PŘES PRÁZDNINY VYZKOUŠELI SPORTY, KTERÉ DOSUD NIKDY NEDĚLALI, A TEĎ SE O NĚ BUDOU POKOUŠET.

Jestli chcete, aby je používal potomek, musíte je nosit sami

DĚTI I TÉMĚŘ DOSPĚLÍ STŘEDOŠKOLÁCI JDOU DNES POPRVÉ DO ŠKOLY. MNOZÍ SI PŘES PRÁZDNINY VYZKOUŠELI SPORTY, KTERÉ DOSUD NIKDY NEDĚLALI, A TEĎ SE O NĚ BUDOU POKOUŠET.

Při adrenalinových aktivitách by děti i dospělí měli používat všechno dostupné bezpečnostní vybavení. Co se jim může stát? „Sedmiletý vnouček spadl z kola na ulici před domem. Zátylkem dopadl na obrubník a zabil se přímo před očima své matky,“ ještě dnes se slzami v očích vzpomíná babička na událost starou pět let. Nechtěl totiž nosit cyklistickou přilbu. „Při lezení po skále jsem vytrhl volný kámen a padal hlavou dolů,“ popisoval otřesný zážitek osmnáctiletý mladík. „Kamarád mě na laně udržel, a tak jsem jen břinknul hlavou o kámen.“ Naštěstí měl přilbu, ale stejně dostal otřes mozku. Událost měla dohru v tom, že nasedl do auta a jel domů. Po cestě kvůli zpomaleným reakcím čelně narazil do protijedoucího auta a oba vozy byly napadrť. Přitom stačilo kromě sedací části horolezeckého úvazku použít ještě hrudní popruh, který by mu nedovolil spadnout hlavou dolů, ale otočil by ho za letu do vzpřímené polohy.

PŘÍKLADY TÁHNOU

Dětem se někdy zdá, že bezpečnostní pomůcky nejsou v módě nebo je zbytečné je vůbec nosit. V tom případě táhne příklad rodičů. Jestliže odmala potomci viděli, že jejich otec (i matka!) si berou na každou cyklistickou vyjížďku přilbu, nemají potřebu ji sami někde „zapomínat“ nebo odkládat. Prostě ji berou jakou součást vybavení na kolo stejně jako třeba cyklocomputer na řídítkách, láhev v rámu a nářadí v taštičce pod sedlem. Druhou podmínkou pro používání bezpečnostního vybavení je, aby se líbilo. Jděte ho tedy s dětmi vybrat do obchodu, ale nemluvte jim do designu ani barvy. I kdyby si vaše holčička vybrala chrániče loktů na inline bruslení růžové se zelenými kytičkami a chlapeček přilbu se svítící oranžovou lebkou. Můžete poradit s bezpečnostními prvky a nakonec rozhodnout o ceně, kterou jste ochotni zaplatit, ale do ničeho jiného je nenuťte. Proto není dobré dávat přilby a chrániče k svátku či narozeninám, nebo jako překvapení pod stromeček.

POHODLÍ NADE VŠE

Třetím důležitým bodem je pohodlí. Velikost i tvar musí přesně padnout. Nikomu se nechce oblékat chrániče, které tlačí, nebo přilbu, jež padá do čela. Nelze tedy říkat: Do toho dorosteš. Za čtvrté: Je dobré, aby dítě sportovalo pod dozorem nebo aspoň v místech, kde je běžným zvykem bezpečnostní vybavení používat. „Hele, do patnácti tady musíš mít blembák na hlavě,“ haleká na prcka se skateboardem v ruce správce skateparku v pražských Strašnicích. „Dneska ti ji pučim zadara, ale přiště si ji kup, nebo budeš v pučovně solit!“ Správce není o mnoho starší než zdejší skateři, a proto se nad tím nikdo nepozastavuje. Přilby zde často nosí i mládež, která vypadá, jakoby vypadla z divokého punkového večírku. Podobné je to v komerčních i oddílových horolezeckých školách, v nichž se nikdo nediví, že na skály se nosí kromě lana a karabin také přilba a celotělový úvaz. Vodáci nedají bez plovací vesty ani ránu. Cyklisté nosí přilby a někdy i chrániče páteře.

KDE SI ŘÍCI O POMOC

I s kompletním bezpečnostním vybavením se může přihodit nepříjemný úraz. Naučte proto děti přivolat pomoc. Volat mohou na tísňovou linku 112 z mobilu i z telefonní budky. Obě volání jsou zadarmo a není k nim potřeba karta, mince ani kredit. Důležité je operátorovi říci, co se stalo, kde to je, jestli je někdo zraněný a kdo volá. Napište dětem kartičku s adresou domů a telefony rodičů. Dejte ji na nějaké viditelné místo v batohu nebo sportovní tašce.

CO BY SE VAŠE DĚTI MĚLY NAUČIT NOSIT PRO VLASTNÍ BEZPEČNOST

Cyklistika - přilba, rukavice, reflexní pásky nebo odrazky, brýle, ve sjezdech a při akrobacii chrániče páteře, loktů a kolen

Inline brusle a skateboard - přilba, chrániče zápěstí, loktů a kolen, případně kalhoty vycpané v bocích

Horolezectví - přilba, hrudní a sedací úvazek, lano, karabiny, smyčky

Vodní sporty - plovací vesta, na divoké vodě přilba, neopren, házečka

Sjezdové lyžování a snowboard - přilba, brýle, rukavice

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít