Přijde Praha o víc než miliardu ročně?

23. března 2011, 17:14 - Zina Plchová
23. března 2011, 17:14

Města Praha, Brno, Plzeň i Ostrava by mohla přijít o miliardu a půl korun ročně. Podle sociálních demokratů s tím počítá novela zákona o rozpočtovém určení daní, kterou připravuje Ministerstvo financí. Pro hlavní město by to znamenalo ročně 1,1 miliardy korun.

Foto: Jakub Stadler

Zatím jde pouze o pracovní materiál, ke kterému své připomínky posílají města, obce i dotčené organizace. Velká města jako je Praha, Brno, Plzeň a Ostrava už ale bijí na poplach. Obávají se toho, že přijdou o citelnou část svých příjmů. „Pro Prahu je to zvlášť citlivé. Přišla už nyní o 165 milionů, kvůli tomu, že je z rozpočtového hlediska posuzována jako město a ne jako kraj. Přitom krajské povinnosti má,“ říká k předchozímu poklesu příjmů předseda finančního výboru Magistrátu Petr Hulinský. Dalších zhruba 272 milionů korun Praha na rozdíl od ostatních krajů nedostala ani na letošní dofinancování grantů EU.

Snížení příjmů o miliardu by podle Hulinského znamenalo nutnost přehodnocení investic. Šlo by například o zpomalení prací na dostavbě metra A a projektu trasy D. „Pokud by ke změně určení daní skutečně mělo dojít, pro rozvoj Prahy by to mělo zásadní negativní význam,“ říká k tomu primátor Bohuslav Svoboda.

Kvůli daním se sejde mimořádně zastupitelstvo

Právě debata o chystané novele zákona o rozpočtovém určení daní má být jedním z témat středečního mimořádného jednání Zastupitelstva Prahy. „Doufáme, že náš nesouhlas ČSSD s tímto materiálem podpoří i zastupitelé z dalších stran,“ dodává 1. náměstek primátora Karel Březina.

Město prý o příjmy nepřijde

Ministerstvo financí tuto interpretaci odmítá. Tvrdí, že aktuálně diskutovaná verze novely je pouze pracovním materiálem a ne finální verzi zákona. „Není možné vytrhávat jedno opatření z kontextu dalších. V souhrnu chystaných změn by příjmy Prahy neměly poklesnout,“ dodává Jakub Haas z tiskového odboru Ministerstva financí.

Už ve středu večer by měli primátoři dotčených měst v Praze jednat o společném postupu. „Je třeba sjednotit postoje a vydat společnou nótu, která se vůči chystané změně ostře ohradí. Kromě toho využijeme veškerých legislativních možností, jak případně novelu korigovat ve sněmovně,“ přibližuje plány ČSSD Petr Hulinský.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít