Přijde Praha o víc než miliardu ročně?

23. března 2011, 17:14 - Zina Plchová
23. března 2011, 17:14

Města Praha, Brno, Plzeň i Ostrava by mohla přijít o miliardu a půl korun ročně. Podle sociálních demokratů s tím počítá novela zákona o rozpočtovém určení daní, kterou připravuje Ministerstvo financí. Pro hlavní město by to znamenalo ročně 1,1 miliardy korun.

Foto: Jakub Stadler

Zatím jde pouze o pracovní materiál, ke kterému své připomínky posílají města, obce i dotčené organizace. Velká města jako je Praha, Brno, Plzeň a Ostrava už ale bijí na poplach. Obávají se toho, že přijdou o citelnou část svých příjmů. „Pro Prahu je to zvlášť citlivé. Přišla už nyní o 165 milionů, kvůli tomu, že je z rozpočtového hlediska posuzována jako město a ne jako kraj. Přitom krajské povinnosti má,“ říká k předchozímu poklesu příjmů předseda finančního výboru Magistrátu Petr Hulinský. Dalších zhruba 272 milionů korun Praha na rozdíl od ostatních krajů nedostala ani na letošní dofinancování grantů EU.

Snížení příjmů o miliardu by podle Hulinského znamenalo nutnost přehodnocení investic. Šlo by například o zpomalení prací na dostavbě metra A a projektu trasy D. „Pokud by ke změně určení daní skutečně mělo dojít, pro rozvoj Prahy by to mělo zásadní negativní význam,“ říká k tomu primátor Bohuslav Svoboda.

Kvůli daním se sejde mimořádně zastupitelstvo

Právě debata o chystané novele zákona o rozpočtovém určení daní má být jedním z témat středečního mimořádného jednání Zastupitelstva Prahy. „Doufáme, že náš nesouhlas ČSSD s tímto materiálem podpoří i zastupitelé z dalších stran,“ dodává 1. náměstek primátora Karel Březina.

Město prý o příjmy nepřijde

Ministerstvo financí tuto interpretaci odmítá. Tvrdí, že aktuálně diskutovaná verze novely je pouze pracovním materiálem a ne finální verzi zákona. „Není možné vytrhávat jedno opatření z kontextu dalších. V souhrnu chystaných změn by příjmy Prahy neměly poklesnout,“ dodává Jakub Haas z tiskového odboru Ministerstva financí.

Už ve středu večer by měli primátoři dotčených měst v Praze jednat o společném postupu. „Je třeba sjednotit postoje a vydat společnou nótu, která se vůči chystané změně ostře ohradí. Kromě toho využijeme veškerých legislativních možností, jak případně novelu korigovat ve sněmovně,“ přibližuje plány ČSSD Petr Hulinský.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít