Přijde pevná měna, nebo měnová reforma?

18. dubna 2006, 00:00 - Milan Maršálek
18. dubna 2006, 00:00

PSALI JSME PŘED 15 LETY V dubnu dochází k prvnímu velkému bilancování dohod mezi vládou ČSFR a Mezinárodním měnovým fondem. Ve zprávách z tzv. dobře informovaných kruhů se hovoří jak o upevňování koruny vůči volným měnám, tak i o možnosti měnové reformy. Kde je pravda?

PSALI JSME PŘED 15 LETY

V dubnu dochází k prvnímu velkému bilancování dohod mezi vládou ČSFR a Mezinárodním měnovým fondem. Ve zprávách z tzv. dobře informovaných kruhů se hovoří jak o upevňování koruny vůči volným měnám, tak i o možnosti měnové reformy. Kde je pravda?

Mezi nejčastěji frekventovaná slova v současném Československu patří peníze a cena. Peníze a ceny se stávají fenoménem, který ovlivňuje rozhodování každého z nás. Je to konkrétní nástup tržního hospodářství. V dubnu dojde spolu s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) k hodnocení měnových cílů, které ČSFR vytyčila, a které jsou druhou stranou našich závazků vůči fondu, který nám na určenou dobu poskytl prostředky.

LIMITY PŮJČEK

Jedním z hlavních limitů pro čerpání půjček z MMF je výše čistých domácích aktiv. Zjednodušeně řečeno jde o množství peněz v ekonomice. Určuje ji zadluženost vládního sektoru u bank. Dále poskytování úvěrů podnikům a obyvatelstvu. Pro letošní rok byl přijat jako nepřekročitelný limit vzrůst o 22,5 procenta. Z toho rozhodující podíl bude určen pro první pololetí, kdy dojde k největšímu vzestupu inflace. Třetím faktorem jsou vnější ekonomické vztahy.

CO ŘÍDÍ VLÁDA?

Úvahy z počátku roku - pokud jde o negativní vlivy - se vyplnily a překračují se, pozitiv je zatím tak málo, že ani premiér Marián Čalfa ve svém vystoupení ve Federálním shromáždění si je netroufl vyčíslit. Například vnější ekonomické vztahy ukazují, že do SSSR dodáme maximálně 50 procent loňských objemů, spolkové země bývalé NDR mají o naše zboží takový zájem, že loni jsme skončili schodkem miliardy dolarů. Výroba poklesla o 5,8 procenta a ve stavebnictví dokonce o 33 procent za pouhé dva měsíce, když za celý letošní rok by pokles neměl být větší než 10procentní. Nezaměstnanost by sice za rok neměla přesáhnout pět procent, ale již nyní je přes dvě procenta. Zde však jde jen o evidované žadatele, nikoliv o lidi, kteří jsou k dnešnímu dni již fakticky bez práce.

BANKY A LIDÉ

Většího prostoru se nedostalo bankám, které jsou ovšem pod větší kontrolou právě specialistů z MMF. Bankovní úřady mají poskytovat na 12měsíční vklady úroky vyšší než 14 procent. Zatím to ale běžně nedělají. Úroky z uložené koruny by měly být vyšší než z uložených volně směnitelných měn, a ten, kdo ukládá u nás volně směnitelné měny, by měl dostat více, než dostane v sousedním Rakousku či SRN. Banky ale zatím nevědí, kde by na to vzaly, a pak mají problémy i s vyřizováním docela běžných účetních operací. Zatím tedy nevydělávají ani občané, ani banky.

Politické třenice zjevné v parlamentu a přenášené i do ulic brzdí přijímání potřebných ekonomických zákonů, a tím odrazují i zahraniční investory. Při čtvrtletním bilancování tak budou chybět devizové prostředky, které jsme ze zahraničí mohli mít. Politikaření a pletichy sice zatím ještě nezpůsobily ekonomický rozvrat, ale zlikvidovaly mnohé vidiny pozitivních variant ekonomické reformy.

Milan Maršálek, Profit č.16/1991

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít