Přijde pevná měna, nebo měnová reforma?

18. dubna 2006, 00:00 - Milan Maršálek
18. dubna 2006, 00:00

PSALI JSME PŘED 15 LETY V dubnu dochází k prvnímu velkému bilancování dohod mezi vládou ČSFR a Mezinárodním měnovým fondem. Ve zprávách z tzv. dobře informovaných kruhů se hovoří jak o upevňování koruny vůči volným měnám, tak i o možnosti měnové reformy. Kde je pravda?

PSALI JSME PŘED 15 LETY

V dubnu dochází k prvnímu velkému bilancování dohod mezi vládou ČSFR a Mezinárodním měnovým fondem. Ve zprávách z tzv. dobře informovaných kruhů se hovoří jak o upevňování koruny vůči volným měnám, tak i o možnosti měnové reformy. Kde je pravda?

Mezi nejčastěji frekventovaná slova v současném Československu patří peníze a cena. Peníze a ceny se stávají fenoménem, který ovlivňuje rozhodování každého z nás. Je to konkrétní nástup tržního hospodářství. V dubnu dojde spolu s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) k hodnocení měnových cílů, které ČSFR vytyčila, a které jsou druhou stranou našich závazků vůči fondu, který nám na určenou dobu poskytl prostředky.

LIMITY PŮJČEK

Jedním z hlavních limitů pro čerpání půjček z MMF je výše čistých domácích aktiv. Zjednodušeně řečeno jde o množství peněz v ekonomice. Určuje ji zadluženost vládního sektoru u bank. Dále poskytování úvěrů podnikům a obyvatelstvu. Pro letošní rok byl přijat jako nepřekročitelný limit vzrůst o 22,5 procenta. Z toho rozhodující podíl bude určen pro první pololetí, kdy dojde k největšímu vzestupu inflace. Třetím faktorem jsou vnější ekonomické vztahy.

CO ŘÍDÍ VLÁDA?

Úvahy z počátku roku - pokud jde o negativní vlivy - se vyplnily a překračují se, pozitiv je zatím tak málo, že ani premiér Marián Čalfa ve svém vystoupení ve Federálním shromáždění si je netroufl vyčíslit. Například vnější ekonomické vztahy ukazují, že do SSSR dodáme maximálně 50 procent loňských objemů, spolkové země bývalé NDR mají o naše zboží takový zájem, že loni jsme skončili schodkem miliardy dolarů. Výroba poklesla o 5,8 procenta a ve stavebnictví dokonce o 33 procent za pouhé dva měsíce, když za celý letošní rok by pokles neměl být větší než 10procentní. Nezaměstnanost by sice za rok neměla přesáhnout pět procent, ale již nyní je přes dvě procenta. Zde však jde jen o evidované žadatele, nikoliv o lidi, kteří jsou k dnešnímu dni již fakticky bez práce.

BANKY A LIDÉ

Většího prostoru se nedostalo bankám, které jsou ovšem pod větší kontrolou právě specialistů z MMF. Bankovní úřady mají poskytovat na 12měsíční vklady úroky vyšší než 14 procent. Zatím to ale běžně nedělají. Úroky z uložené koruny by měly být vyšší než z uložených volně směnitelných měn, a ten, kdo ukládá u nás volně směnitelné měny, by měl dostat více, než dostane v sousedním Rakousku či SRN. Banky ale zatím nevědí, kde by na to vzaly, a pak mají problémy i s vyřizováním docela běžných účetních operací. Zatím tedy nevydělávají ani občané, ani banky.

Politické třenice zjevné v parlamentu a přenášené i do ulic brzdí přijímání potřebných ekonomických zákonů, a tím odrazují i zahraniční investory. Při čtvrtletním bilancování tak budou chybět devizové prostředky, které jsme ze zahraničí mohli mít. Politikaření a pletichy sice zatím ještě nezpůsobily ekonomický rozvrat, ale zlikvidovaly mnohé vidiny pozitivních variant ekonomické reformy.

Milan Maršálek, Profit č.16/1991

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít