Přijde pevná měna, nebo měnová reforma?

18. dubna 2006, 00:00 - Milan Maršálek
18. dubna 2006, 00:00

PSALI JSME PŘED 15 LETY V dubnu dochází k prvnímu velkému bilancování dohod mezi vládou ČSFR a Mezinárodním měnovým fondem. Ve zprávách z tzv. dobře informovaných kruhů se hovoří jak o upevňování koruny vůči volným měnám, tak i o možnosti měnové reformy. Kde je pravda?

PSALI JSME PŘED 15 LETY

V dubnu dochází k prvnímu velkému bilancování dohod mezi vládou ČSFR a Mezinárodním měnovým fondem. Ve zprávách z tzv. dobře informovaných kruhů se hovoří jak o upevňování koruny vůči volným měnám, tak i o možnosti měnové reformy. Kde je pravda?

Mezi nejčastěji frekventovaná slova v současném Československu patří peníze a cena. Peníze a ceny se stávají fenoménem, který ovlivňuje rozhodování každého z nás. Je to konkrétní nástup tržního hospodářství. V dubnu dojde spolu s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) k hodnocení měnových cílů, které ČSFR vytyčila, a které jsou druhou stranou našich závazků vůči fondu, který nám na určenou dobu poskytl prostředky.

LIMITY PŮJČEK

Jedním z hlavních limitů pro čerpání půjček z MMF je výše čistých domácích aktiv. Zjednodušeně řečeno jde o množství peněz v ekonomice. Určuje ji zadluženost vládního sektoru u bank. Dále poskytování úvěrů podnikům a obyvatelstvu. Pro letošní rok byl přijat jako nepřekročitelný limit vzrůst o 22,5 procenta. Z toho rozhodující podíl bude určen pro první pololetí, kdy dojde k největšímu vzestupu inflace. Třetím faktorem jsou vnější ekonomické vztahy.

CO ŘÍDÍ VLÁDA?

Úvahy z počátku roku - pokud jde o negativní vlivy - se vyplnily a překračují se, pozitiv je zatím tak málo, že ani premiér Marián Čalfa ve svém vystoupení ve Federálním shromáždění si je netroufl vyčíslit. Například vnější ekonomické vztahy ukazují, že do SSSR dodáme maximálně 50 procent loňských objemů, spolkové země bývalé NDR mají o naše zboží takový zájem, že loni jsme skončili schodkem miliardy dolarů. Výroba poklesla o 5,8 procenta a ve stavebnictví dokonce o 33 procent za pouhé dva měsíce, když za celý letošní rok by pokles neměl být větší než 10procentní. Nezaměstnanost by sice za rok neměla přesáhnout pět procent, ale již nyní je přes dvě procenta. Zde však jde jen o evidované žadatele, nikoliv o lidi, kteří jsou k dnešnímu dni již fakticky bez práce.

BANKY A LIDÉ

Většího prostoru se nedostalo bankám, které jsou ovšem pod větší kontrolou právě specialistů z MMF. Bankovní úřady mají poskytovat na 12měsíční vklady úroky vyšší než 14 procent. Zatím to ale běžně nedělají. Úroky z uložené koruny by měly být vyšší než z uložených volně směnitelných měn, a ten, kdo ukládá u nás volně směnitelné měny, by měl dostat více, než dostane v sousedním Rakousku či SRN. Banky ale zatím nevědí, kde by na to vzaly, a pak mají problémy i s vyřizováním docela běžných účetních operací. Zatím tedy nevydělávají ani občané, ani banky.

Politické třenice zjevné v parlamentu a přenášené i do ulic brzdí přijímání potřebných ekonomických zákonů, a tím odrazují i zahraniční investory. Při čtvrtletním bilancování tak budou chybět devizové prostředky, které jsme ze zahraničí mohli mít. Politikaření a pletichy sice zatím ještě nezpůsobily ekonomický rozvrat, ale zlikvidovaly mnohé vidiny pozitivních variant ekonomické reformy.

Milan Maršálek, Profit č.16/1991

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít