Přichází nový Cristal

09. září 2010, 16:33 - (red)
09. září 2010, 16:33

EURO light

V roce 1876 požádal car Alexandr II. svého dodavatele šampaňských vín, aby pro jeho osobní spotřebu vytvořil jedinečné šampaňské cuvée. Mimořádnost nápoje spočívala v použití nejlepších hroznů ze sedmi prestižních vinic a také v omezení výroby jen na velké ročníky, v nichž dokonalá kvalita odrůd Chardonnai i Pinot noir umožní dosažení precizní rovnováhy.
Výrobce Louis Roederer nechal pro víno zhotovit láhev z výjimečně čirého křišťálu a podle ní dostalo šampaňské název Cristal. Letos se milovníci šampaňského dočkají nové edice, ročníku 2004. Louis Roederer produkuje tradičně jen několik desítek tisíc lahví Cristalu, z toho jen 1500 lahví se dostane na český trh, a to v listopadu, kdy bude také oznámena cena.
O ročníku 2004 výrobce uvádí: „Klasický a ušlechtilý ročník, štědrý kvalitativně i kvantitativně. Nedosáhl dokonalosti ročníku 2002, ale provázely jej stejné klimatické podmínky: v průběhu celého roku byly příjemné mírné teploty bez výkyvů a málo srážek (okolo 30 %) v průběhu vegetativního cyklu, s výjimkou obzvláště chladného a deštivého srpna. Po něm ale naštěstí následovalo suché a prosluněné září, které úžasným způsobem prosušilo a zjemnilo hrozny, jež dokonale dozrály. Za cenu velmi intenzivních prací na vinicích Louis Roederer dosáhly hrozny 20. září perfektní ,ročníkové‘ rovnováhy, spojující zralost a svěžest navzdory občas vyššímu výnosu.“
Jak tomu u elitních limitovaných sérií bývá, Cristal se tradičně uplatňuje při mimořádných společenských akcích či ve světě populární kultury. Zpěvačka Mariah Carey údajně vyžaduje, aby po vystoupení měla ve své šatně připraveno několik lahví. Cristalem se připíjelo na svatbě Brada Pitta s Jennifer Anistonovou v srpnu 2000 či na svatbách Paula McCartneyho, Phila Collinse a dalších. Seznam osobností, které se netajily svým obdivem ke Cristalu, zahrnuje Lady Dianu, Jean-Paul Belmonda, Julii Robertsovou, Sharon Stoneovou, manžele Beckhamovy nebo Jacka Nicholsona. A například v oscarových Hodinách z roku 2002 můžete vidět Meryl Streepovou, jak nese plné dvě bedny tohoto šampaňského.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít