Přichází Berlingo, Ducato a Combo

03. října 2005, 00:00 - (vs)
03. října 2005, 00:00

AUTA S PLYNOVÝM POHONEM Továrně vyráběná auta na stlačený zemní plyn jsou tady. Tento týden se s nimi může poprvé seznámit česká motoristická veřejnost na domácím autosalonu. Na pražském Autoshow se představí hned tři automobilky s plynovými verzemi svých modelů, a to Citroen, který předvede Berlingo, Fiat s Ducatem a Opel představí Combo.

**AUTA S PLYNOVÝM POHONEM

Továrně vyráběná auta na stlačený zemní plyn jsou tady. Tento týden se s nimi může poprvé seznámit česká motoristická veřejnost na domácím autosalonu.

Na pražském Autoshow se představí hned tři automobilky s plynovými verzemi svých modelů, a to Citroen, který předvede Berlingo, Fiat s Ducatem a Opel představí Combo. Bude se jednat o obchodní nabídku, protože auta by se měla na českém trhu začít také prodávat. Jejich dovoz a prodej do České republiky nepředstavuje žádný problém, podobně jako pro ostatní vozy z EU platí i u nich evropská homologace.

„Chceme ukázat veřejnosti, že jsme schopni nabízet auta s plynovým pohonem,“ vyjádřil se pro Profit Jaromír Heřmanský ze společnosti Fiat. Upozornil, že tato automobilka má již dlouhou dobu ve svém výrobním programu celou modelovou řadu na plyn, a to od menších osobních vozů až po užitková auta.

Napříkad Ducato v plynové verzi má širokou řadu provedení, například dodávky pro přepravu zboží, případně jako minibus může převážet až 16 lidí. Ve třetí variantě má valník s kabinou pro dopravu materiálu. Za jedinou překážku většího prodeje těchto aut považuje zatím nedostatek čerpacích stanic na stlačený zemní plyn. V Německu, kde je těchto pump více, se fiaty na plyn velice dobře prodávají.

„Myslíme si, že to má perspektivu, počítáme s dalšími modely na plyn,“ vyjádřil se k záměrům Citroenu jeho obchodní ředitel pro Českou republiku František Neuman. Upozornil, že by se měl na českém trhu prodávat i model C3 s pohonem na zemní plyn, který automobilka letos na jaře představila v italském Bolzanu. Podle tehdejšího vyjádření zástupce firmy jich Citroen chce hned v prvním roce vyrobit 10 000 kusů.

Místo importéra představí plynovou verzi Opelu Combo na Autoshow firma BS auto Brno. „Všichni víme, jaké jsou vyhlídky s benzinem,“ zdůvodnil vedoucí prodejního oddělení firmy Jindřich Michalica, proč prodejce přichází s tímto modelem. Zdůraznil, že se jedná o továrně vyrobený vůz s plnou zárukou. Palivové nádrže jsou umístěny v podvozku, takže vnitřní prostor vozu je plně využitelný, nedochází ke ztrátě místa v interiéru. Vůz má například speciální písty vhodné pro pohon na zemní plyn. Plynových aut prodal Opel v Německu již hodně. Do České republiky chce firma dovážet další modely na plyn, jako je Zafira nebo nová Astra.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít