Příběh bible: od svitků k nejprodávanější knize

28. srpna 2010, 14:02 - Jan Zajíc
28. srpna 2010, 14:02

Žádná kniha nedrží tolik „nej“. Bible je nejčtenější, nejdéle vznikající, nejčastěji překládaná, nejprodávanější, nejcitovanější, nejzkoumanější, ale také nejtajemnější. Právem se jí říká Kniha knih. Jak vznikla? A proč je úspěšná?

Autor: Inkandblood.com

Už samotný název knihy je tak trochu záhadou. Starověcí Řekové ji označovali jako Ta Biblia, což můžeme přeložit jako svitky, knihy. Výraz pochází od řeckých Židů, kteří tak říkali svým svatým knihám a textům ještě před vstupem Ježíše Nazaretského do světových dějin. Termín Ta Biblia se však na začátku 3. století ujal i pro křesťanské Písmo svaté.

Převzala ho i latina, která se stala nejdůležitějším jazykem středověku. A právě v té době bylo původně řecké množné číslo biblia v latině změněno na jednotné číslo ženského rodu. Z několika svitků se stal svitek, z knih se stala kniha. Kniha knih, Písmo svaté.

Jenže původní řecký výraz charakteru bible odpovídá mnohem lépe. Křesťanská bible, kterou tvoří dvě hlavní části, Starý zákon a Nový zákon, je totiž souborem několika knih. Většinou se jich uvádí 66, ale například bible Etiopské ortodoxní církve jich má 81. Podobné odlišnosti přetrvávají dodnes, různé křesťanské proudy mají „tak trochu jinou“ bibli.

Trvalo to staletí

Bible vznikala minimálně 1 600 let. Nejprve to byl Starý zákon, označovaný dnes také jako Hebrejská bible (Židé používají termín Tanach), jehož obsah je všeobecně znám: Najdeme v něm soubor posvátných knih judaismu. Nejstarší texty mohou pocházet z doby kolem roku 1500 před naším letopočtem a byly původně napsány v hebrejštině, zčásti v aramejštině.

Nový zákon pak navazuje na Starý, ale je už specificky křesťanský. Obsahuje totiž texty o působení Ježíše Krista a o prvních křesťanech. Vznikal zřejmě od roku 50 do roku 150 a původně byl napsán řecky.

Dlouhé období vzniku samozřejmě předpokládá vysoký počet tvůrců. Mluví se o čtyřiceti autorech z různých míst, různého vzdělání či různého společenského postavení.

Máme tak před sebou skutečně unikátní dílo: čtyřicet autorů, minimálně 1 600 let vzniku, tři jazyky a navíc tři místa původu – Asie, Afrika a Evropa.

Co je psáno, to je dáno |BESTSELLEREM I V ČESKU|
| I když mezi Čechy výrazně převládají ateisté, bible na prodejních pultech našich knihkupectví také slaví úspěch. Komerčně se nejvíce dařilo Bibli 21, která se vyznačuje překladem do modernějšího českého jazyka. Podle sdružení Biblion se jí v roce 2009 prodalo přes 73 700 výtisků, což by z ní mělo činit nejúspěšnější knihu loňska. To se však v Česku špatně ověřuje. Nicméně pro srovnání: Jednou z nejprodávanějších knih roku 2009 se stala kuchařka Jiřího Babici – prodalo se jí 65 050 kusů.| Úloha bible se v průběhu dějin samozřejmě měnila, a to i ve vztahu ke křesťanům všech proudů. Ve středověku, zvlášť tom raném, byla nejen hlavním zdrojem víry, ale i poznání. Například scholastici v Písmu svatém hledali argumenty pro a proti určitému názoru. Nevycházeli z vlastní zkušenosti, platilo prostě to, co (ne)bylo napsáno v bibli. Ta v té době byla knihou pro úzkou skupinu lidí, kterou bychom dnes zřejmě nazvali kulturní elitou – učence, teology, filozofy, zástupce církve. Skutečně masovému rozšíření bránily technologické (ruční přepisy) i vzdělanostní (negramotnost) překážky. Většina křesťanstva se s jejím poselstvím seznamovala především během kázání. Možná tak není přehnané tvrdit, že lidé uctívali něco, co vlastně až tak úplně neznali. Zásadním mezníkem v příběhu Knihy knih se stal vynález knihtisku v polovině 15. století. Jeho zakladatel Johannes Gutenberg se přirozeně brzy zaměřil i na Písmo svaté, takzvaná Gutenbergova bible se pak stala jeho nejznámějším projektem. Rozšíření knihtisku ale samo o sobě nestačilo. Aby se z bible stal skutečně předmět zájmu mas (a tedy i obchodu), musela přijít německá reformace. Ta totiž v 16. století volala po dostupnosti Písma pro široké vrstvy věřících. Mimo jiné to znamenalo co nejsrozumitelněji přeložit biblické texty do jazyků, kterými se v konkrétních zemích mluvilo. A díky již zmíněnému knihtisku překlady šířit. Nejznámějším příkladem těchto snah v českých zemích je Bible kralická. Z originálních biblických jazyků ji přeložili zástupci Jednoty bratrské. Snahy reformačních protestantských hnutí se nakonec setkaly s úspěchem. Číst v Písmu svatém mohlo stále více lidí a bible se stala masovou záležitostí. Svůj vlastní výtisk toužil mít snad každý řádný křesťan – bez ohledu na příslušnost k různým křesťanským proudům.
Lukrativní byznys Za dobu své existence se z bible stala jednoznačně nejprodávanější kniha všech dob. Přesná čísla samozřejmě nikdo nezná, ale odhady se rovnají až šesti miliardám prodaných výtisků. Jen pro srovnání, v případě koránu se hovoří o 800 milionech, Pána Prstenů J. R. R. Tolkiena se prodalo asi 150 milionů kusů. V roce 2003 proběhl ve Spojených státech průzkum, který ukázal, že průměrná americká domácnost vlastní téměř čtyři bible a že se na tamním trhu prodá 20 milionů nových výtisků Písma ročně. Není divu, že existují společnosti a organizace zabývající se prodejem a vydáváním bible ve velkém. Jednou z nejznámějších a největších je Biblica, která sídlí v americkém Coloradu. Vznikla už v roce 1809 jako New York Bible Society a od té doby (používala i název International Bible Society) vydala bibli ve více než šesti stech překladech. Ještě starší je americká společnost Thomas Nelson, jež svůj vznik datuje rokem 1798. Tehdy začal muž jménem Thomas Nelson ve Skotsku vydávat texty puritánských autorů. Po rozšíření působnosti do Spojených států se z tohoto podniku stal největší vydavatel křesťanských knih současnosti. Pomohla mu jistě skutečnost, že dlouhá léta držel autorská práva na americkou standardizovanou verzi bible. V únoru 2006 koupila společnost za 473 milionů dolarů firma Inter Media Partners a v tom samém roce činil obrat Thomas Nelson, Inc. 252,7 milionu dolarů. Bible v mobilu**

I když si většina z nás při vyslovení slova bible poněkud staromilsky představí konzervativně vázanou bichli, existují i jiné způsoby, jak se s texty Písma seznámit. Bible je totiž úspěšná i na poli moderní techniky. Dnes tak není problém sehnat ji například kreslenou a zjednodušenou pro děti, pustit si ji namluvenou na CD nebo stáhnout do mobilního telefonu.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít