Při přezouvání pneumatik nešetřete na kontrole geometrie a vyvážení, říká majitel autoservisu

24. března 2003, 00:00 - Karel Nový
24. března 2003, 00:00

Pohled servismana Doba na přezutí automobilu zpátky do letních pneumatik je tady. Riskoval ten, kdo vyměnil pneumatiky dřív, a rychle sjíždí vzorek ten řidič, který bude zbytečně dlouho s výměnou čekat, tvrdí majitel sítě autoservisů Jiří Papoušek. Správná doba na přezouvání se řídí přesně datem?

Pohled servismana

Doba na přezutí automobilu zpátky do letních pneumatik je tady. Riskoval ten, kdo vyměnil pneumatiky dřív, a rychle sjíždí vzorek ten řidič, který bude zbytečně dlouho s výměnou čekat, tvrdí majitel sítě autoservisů Jiří Papoušek.

Správná doba na přezouvání se řídí přesně datem?

Rozhodující je teplota. Na zimní pneumatice by se nemělo jezdit, pokud je teplota vyšší než 7 stupňů Celsia. To se začne víc sjíždět vzorek. Právě proto je v průměru ten správný čas na výměnu přelom března a dubna. To je sice přes den už celkem teplo, i když pozor na noční mrazík.

Tak to třeba raději ještě týden vydržet?

Určitě! Ale delší čas asi už ne. To ovšem neplatí pro ty, kteří budou ještě v dubnu jezdit na lyže nebo na horskou chalupu. Ti určitě zimní pneumatiky ještě ocení. Ale ti ostatní… Pro běžného šoféra znamená tato doba objednat se do servisu k přezutí už teď. Nedoporučuji přetahovat jenom gumy na tytéž ráfky. Při každém převlékání pneumatiky ocelový kord uvnitř moc trpí, natahuje se. Časem by praskl. Myslím, že už je i u nás běžné, že slušný motorista má dvě sady ráfků. T o je asi trochu investice… Nemusí být. Na letní ježdění samozřejmě budou hezčí litá kola. Ale na zimní provoz - všimněte si toho i u dražších vozů - postačí obyčejné ocelové ráfky.

Na co bych měl při výměně pneumatik dbát?

Tytam jsou doby, kdy se kvůli stejnoměrnému sjíždění gumy přehazovaly mezi sebou. Teď doporučuji maximálně vyměnit přední za zadní. Ale na té samé straně! Jinak samozřejmě nechám provést i kontrolu geometrie řízení a kola znova převážit. Moc to nestojí a na trvanlivost vzorku gumy a jízdní vlastnosti to má vliv podstatný.

Ceny některých nových pneumatik jsou až podezřele nízké. Doporučil byste je?

Jak které. Já osobně jsem plně spokojen s domácím výrobcem, který je v kvalitě už na úrovni světového standardu, ale ceny o tolik nahoru nedotlačil.

FOTO: ARCHIV

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít