Při práci jsem často v mobilní síti

25. listopadu 2002, 00:00 - Aleš Vokál
25. listopadu 2002, 00:00

Jaké služby nabízejí operátoři svým firemním zákazníkům Všichni tři naši mobilní operátoři oplývají možností tzv. business služeb pro své firemní zákazníky. Jejich nabídka je vcelku konzistentní, žádný z nich nenabízí výrazně víc než ti ostatní. Podmínky pro získání se liší Např.

Jaké služby nabízejí operátoři svým firemním zákazníkům

Všichni tři naši mobilní operátoři oplývají možností tzv. business služeb pro své firemní zákazníky. Jejich nabídka je vcelku konzistentní, žádný z nich nenabízí výrazně víc než ti ostatní.

Podmínky pro získání se liší

Např. u Oskara můžete získat většinu výhod již při objednání tří SIM karet, zatímco u T-Mobile jich je pět a u Eurotelu se počítá především výše účtu - tam se může business zákazníkem stát každý, kdo protelefonuje alespoň 10 000 Kč měsíčně a je v podstatě jedno, jestli to je na dvou SIM kartách, nebo na deseti.

Co vám operátoři nabídnou

Škála je vcelku velká a u Oskara začíná na speciálních firemních tarifech, které jsou nazývány „Na jistotu“ a „Na zisk“. Rozdíl oproti klasickým tarifům je především v nízkém měsíčním paušálu (100 Kč, resp. 250 Kč) a také v absenci volných minut. Pokud ovšem voláte opravdu hodně do Oskarovy sítě, tak vám přijde vhod snižování ceny s přibývajícími minutami hovorů. Na druhou stranu, toto se děje pouze při hovorech do Oskarovy sítě, takže se hodí skutečně pouze pro volání na Oskara. Do ostatních sítí je volání za 3 Kč, takže celkový přínos při všeobecném používání není tak výrazný. Dva zbývající operátoři v základní nabídce pro business zákazníky nenabízejí žádné takovéto speciální tarify.

Virtuální privátní síť

Jednou ze služeb, na které se shodnou všichni tři, je VPN neboli Virtuální privátní síť. Jde o služby, kdy jednotlivé firemní telefony jsou brány, jako by byly součástí samotné firemní sítě, podobně jako je tomu u pobočkových ústředen. Jednotlivá telefonní čísla mají své zkrácené volby a volání v rámci VPN je zvýhodněno lepší minutovou sazbou. Získání služeb VPN je u všech operátorů vázáno na větší počet SIM karet, typicky deset.

Datové vyúčtování

Další službou, kterou nabízejí všichni operátoři, je datové vyúčtování. Jedná se o službu podrobného výpisu hovorů, který si lze stáhnout ze zaheslované stránky na webu operátora a následně importovat např. do Excelu nebo jiného tabulkového procesoru, podrobit jej zkoumání a následně podle něho třeba optimalizovat provoz jednotlivých čísel podle toho, kam kdo telefonuje nejčastěji.

Správa účtu přes internet

Správa účtu přes internet se již před časem stala samozřejmostí, v některých případech i pro „obyčejné“ zákazníky. Máte možnost si nastavovat jednotlivé služby, aktivovat či deaktivovat si je, nastavovat jejich parametry apod.

Datové přenosy

Mezi další hojně využívané služby patří bezesporu datové přenosy. Ať už se jedná o přístup na internet, WAP či prostřednictvím VPN do firemní sítě k podnikovému informačnímu systému, všichni tři operátoři vám jej nabídnou bez jakýchkoliv problémů a jistě vás ještě budou přesvědčovat, abyste využili některé z dalších navazujících či rozšiřujících služeb - například u Eurotelu je to nazváno Eurotel Mobilní Kancelář Profi. Služba je postavena na technologii MIS (Mobile Information Server) společnosti Microsoft a umožňuje přístup k informacím v systému Microsoft Exchange 2000. Naopak v síti T-Mobile je tato služba nazvána Office Management a pod tímto jednotným názvem zahrnuje několik služeb určených do jednotlivých prostředí - od jednoduchého vyřizování e-mailů až po kompletní přístup do firemního informačního systému založeného, stejně jako u Eurotelu, na Microsoft MIS. Oskar sice přímo nenabízí podobnou službu jako ucelený marketingový balíček, ale s použitím dostupných technologií je možné si přístup do firemní sítě vybudovat vlastními silami. Ve všech třech sítích můžete využít službu GPRS (General Packet Radio Service), ale „rychlá data“, jak je technologie HSCSD občas nazývána, můžete využít pouze v síti Eurotelu.

Polohovací služby

Jednou ze služeb, které sice nevyužije asi každá firma, ale pokud ano, tak jim bude rozhodně nápomocná, patří například polohovací služby. Pomocí speciální aplikace nahrané na SIM kartu lze jednoduše zjistit aktuální polohu telefonu s přesností na desítky metrů ve městech a řádově stovek metrů až kilometrů ve volném prostoru, kde není taková hustota základnových stanic. K určení polohy je třeba třech vysílačů, pomocí nichž se zaměří oblast, kde se daný telefon s takovou SIM kartou nachází. Čistě teoreticky by to šlo určit i podle dvou vysílačů, ale pak je výsledek značně nepřesný a mohl by se od skutečnosti lišit až o desítky kilometrů, což je již příliš mnoho pro komerční využití. Tuto službu pod názvy T-Mobile Locator a Eurotel Mapa Profi nabízejí pouze dva starší operátoři. Náš nejmladší přírůstek do mobilní rodiny ho zatím nepodporuje (v této formě), ale dle vyjádření zástupce společnosti je tato služba ve fázi příprav. Takováto služba je vhodná především pro firmy zabývající se logistickými službami nebo například restaurace, které mají vlastní rozvážkovou službu.

Přímé propojení ústředen

Mezi hojně využívané služby, které poskytují všichni operátoři, patří přímé propojení firemní pobočkové ústředny přímo na ústřednu operátora. Takovéto uspořádání má řadu výhod, protože při volání do připojené sítě se na takové hovory aplikují sazby volání v rámci sítě a lze tak ušetřit v závislosti na struktuře volání až 30 % výdajů za telefon. Ovšem takovéto úspory přicházejí až s desítkami tisíců provolaných minut do mobilní sítě. Pokud tedy máte telefonní účty, na kterých opravdu nejsou desetitisíce minut volání na mobily, tak vám určitě lepší službu prokáží GSM brány připojené pouze na vaši místní pobočkovou ústřednu, přes kterou půjdou veškerá volání do sítí mobilních operátorů.

Dvě čísla na jedné kartě

V našich krajích je zcela jedinečnou službou KombiKarta od Eurotelu, která umožňuje mít dvě čísla na jedné SIM kartě, každou s jiným cenovým tarifem a rozsahem služeb. Lze takto mít také na jedné SIM kartě například služební číslo s některým vyšším tarifem a jako soukromé číslo mít předplacené služby Go.

Přímé odesílání textových zpráv

Operátoři nabízejí také možnost připojit se pronajatým okruhem přímo na své SMS centrum a mít možnost odesílat krátké textové zprávy přímo. Tento typ služby je určen zejména společnostem zabývajícím se například rozesíláním log a melodií na mobilní telefony nebo reklamním agenturám, které mohou nabídnout svým klientům oslovování jejich potenciálních zákazníků takovýmto způsobem. Ovšem specializované řešení tohoto typu je velice nákladné, proto je určeno společnostem, které měsíčně rozesílají až desetitisíce zpráv.

(Podrobnější informace o jednotlivých službách naleznete na webových stránkách jednotlivých operátorů nebo na jejich infolinkách.)

Jeden z nejnovějších typů vysílačů pro GSM sítě.

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít