Přežijí české kampeličky Evropskou unii?

14. července 2003, 00:00 - Andrea Arnoulová
14. července 2003, 00:00

V některých zemích EU družstevní záložny zdomácnělyDružstevní záložny budou muset, v souladu s normami EU, v budoucnosti zvýšit kapitál ze současných půl milionu korun na 32 miliony. Názory na to, zda to české kampeličky přežijí, se různí.Novelu zákona harmonizující české družstevní peněžnictví s právem EU již schválila vláda.

V některých zemích EU družstevní záložny zdomácněly

Družstevní záložny budou muset, v souladu s normami EU, v budoucnosti zvýšit kapitál ze současných půl milionu korun na 32 miliony. Názory na to, zda to české kampeličky přežijí, se různí.

Novelu zákona harmonizující české družstevní peněžnictví s právem EU již schválila vláda. Člen bankovní rady ČNB Pavel Racocha má v této souvislosti strach o české kampeličky, jejichž vlna pádů začala v roce 1999. V poslední době se sektor poměrně stabilizoval a výše vkladů dokonce mírně roste. „Pokud bude schválena legislativa kompatibilní s EU, nebude v České republice pro stávající kampeličky místo,“ upozorňuje. Také Úřad pro dohled nad družstevními záložnami připouští, že některé kampeličky tlak nového zákona nevydrží. Přesto novelu vítá - přinese další stabilizaci záložen a jistotu vkladatelům.

Kampeličky mají své místo i u sousedů

Obavy ze zániku kampeliček nesdílí ekonomický expert KSČM, poslanec Jiří Dolejš: „Družstevní záložny a obdobné peněžní podniky jsou velice rozvinuté i ve státech EU, jako v Německu nebo Rakousku,“ říká. Vnímá, že EU samozřejmě legislativu v této otázce sjednocuje a české kampeličky budou muset reagovat. „Vědí to s předstihem a neměl by to být zásadní problém. Naopak - pokud se s tím dobře vypořádají, jejich perspektiva může být daleko dlouhodobější než doposud. Věřím, že zkušenost zemí EU nám umožní navázání na přerušenou historii družstevních záložen bez chyb, které se staly počátkem devadesátých let,“ doplňuje.

Hůř už být nemůže

Obdobný názor zastává také poslanec Michal Kraus (ČSSD): „Myslím si, že české kampeličky nejsou institucemi takového významu, aby nějakým způsobem ohrožovaly finanční trh EU. Pokud budou hodně solventní a seriozně hospodařící, nehrozí jim v rámci EU horší podmínky, než mají teď.“ Optimistou za všech okolností zůstává poslanec Vladimír Doležal (ODS): „Hůř než v minulých letech snad už s kampeličkami být nemůže. Pokud se ukáže, že jsou životaschopné, buď je někdo pohltí, nebo přežijí.“

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
Auta
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět…
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Galerie: Octavia s osmiválcem BMW a jiné škodovky se šílenými motory
Technologie
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Senátoři schválili posílení moci zákazníka na úkor operátorů. Teď je to na Zemanovi
Avast bude silnější. Kupuje tvůrce výborných programů CCleaner a Recuva
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít