Přežijí české kampeličky Evropskou unii?

14. července 2003, 00:00 - Andrea Arnoulová
14. července 2003, 00:00

V některých zemích EU družstevní záložny zdomácnělyDružstevní záložny budou muset, v souladu s normami EU, v budoucnosti zvýšit kapitál ze současných půl milionu korun na 32 miliony. Názory na to, zda to české kampeličky přežijí, se různí.Novelu zákona harmonizující české družstevní peněžnictví s právem EU již schválila vláda.

V některých zemích EU družstevní záložny zdomácněly

Družstevní záložny budou muset, v souladu s normami EU, v budoucnosti zvýšit kapitál ze současných půl milionu korun na 32 miliony. Názory na to, zda to české kampeličky přežijí, se různí.

Novelu zákona harmonizující české družstevní peněžnictví s právem EU již schválila vláda. Člen bankovní rady ČNB Pavel Racocha má v této souvislosti strach o české kampeličky, jejichž vlna pádů začala v roce 1999. V poslední době se sektor poměrně stabilizoval a výše vkladů dokonce mírně roste. „Pokud bude schválena legislativa kompatibilní s EU, nebude v České republice pro stávající kampeličky místo,“ upozorňuje. Také Úřad pro dohled nad družstevními záložnami připouští, že některé kampeličky tlak nového zákona nevydrží. Přesto novelu vítá - přinese další stabilizaci záložen a jistotu vkladatelům.

Kampeličky mají své místo i u sousedů

Obavy ze zániku kampeliček nesdílí ekonomický expert KSČM, poslanec Jiří Dolejš: „Družstevní záložny a obdobné peněžní podniky jsou velice rozvinuté i ve státech EU, jako v Německu nebo Rakousku,“ říká. Vnímá, že EU samozřejmě legislativu v této otázce sjednocuje a české kampeličky budou muset reagovat. „Vědí to s předstihem a neměl by to být zásadní problém. Naopak - pokud se s tím dobře vypořádají, jejich perspektiva může být daleko dlouhodobější než doposud. Věřím, že zkušenost zemí EU nám umožní navázání na přerušenou historii družstevních záložen bez chyb, které se staly počátkem devadesátých let,“ doplňuje.

Hůř už být nemůže

Obdobný názor zastává také poslanec Michal Kraus (ČSSD): „Myslím si, že české kampeličky nejsou institucemi takového významu, aby nějakým způsobem ohrožovaly finanční trh EU. Pokud budou hodně solventní a seriozně hospodařící, nehrozí jim v rámci EU horší podmínky, než mají teď.“ Optimistou za všech okolností zůstává poslanec Vladimír Doležal (ODS): „Hůř než v minulých letech snad už s kampeličkami být nemůže. Pokud se ukáže, že jsou životaschopné, buď je někdo pohltí, nebo přežijí.“

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít