Přežije eurozóna? Ekonomové odpovídají podle toho, pro koho pracují

03. července 2013, 17:10 - reuters, bru
03. července 2013, 17:10

Krize eurozóny trvá už tři roky a její definitivní konec je stále v nedohlednu. Pokud položíte ekonomům otázku, zda měnová unie přežije, pravděpodobně se nedohodnou. Jejich názory totiž silně ovlivňuje to, zda působí uvnitř nebo vně eurozóny, zjistila agentura Reuters po analýze svých anket.

Na otázku, zda se náklady na správu dluhu zemí jako Španělsko či Itálie brzy opět vyšplhají nebezpečně vysoko, odpověděly dvě třetiny ekonomů z institucí sídlících v eurozóně záporně. Ekonomové působící vně měnového bloku mají opačný názor. Více než polovina z nich soudí, že úroky státních dluhopisů na jihu eurozóny brzy opět dosáhnou nebezpečných výšin.

Rozuzlení otázky, kteří experti mají lepší odhad, může přijít už záhy. Portugalské náklady na správu dluhu vylétly tento týden prudce vzhůru v reakci na rezignaci ministra financí Vitora Gaspara, strůjce místního úsporného programu. Portugalské politické zemětřesení zamávalo i s výnosy italských a španělských dluhopisů. Situace se vymyká kontrole i v Řecku, Atény musí do pátku přesvědčit mezinárodní věřitele, že dokáží splnit podmínky spojené s čerpáním záchranné půjčky.

Ekonomové často podléhají tlakům svých zaměstnavatelů. Experti investičních bank obvykle předpovídají silný ekonomický růst. Nezávislé analytické společnosti se zase snaží získat pozornost neotřelými předpověďmi.

Podle agentury totiž obdobně dopadla i anketa z června loňského roku s otázkou, že eurozóna ve své současné podobě vydrží dalších 12 měsíců. 79 procent ekonomů z eurozóny odpovědělo kladně, mimo ni měla stejný názor necelá polovina dotázaných.

Stejná otázka padla už v lednu 2011. Žádný z 30 oslovených ekonomů pracujících pro německé a francouzské instituce tehdy nepředpověděl katastrofický scénář. Z deseti ekonomů, kteří věřili v rozpad eurozóny, jich sedm pracovalo mimo ni.

Podobný přístup se netýká jen eurozóny. Když se Reuters v roce 2010 dotázala ekonomů, jakou sumu podle nich americká centrální banka Fed ve výsledku utratí během druhého kola nakupování dluhopisů, nejvyšší částky předpovídali odborníci z firem, které se na dluhopisových transakcích Fed přímo podílely. Žádný z britských ekonomů oslovených reuters také nepředpověděl, že Velkou Británii čeká nejhorší recese od konce Druhé světové války, dokud tato recese nepropukla.


Čtěte také:

Dluhová krize snížila zájem o euro. Je nejslabší od roku 2000

Jsou mladí a bez práce. Evropa řeší, co nabídnout ztracené generaci

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít