Prezident si s Pilcem kvůli odebrané prověrce „promluví“

 Hrbáček 03. prosince 2015, 14:49  -  Jan Hrbáček
03. prosince 2015, 14:49

Prezident Miloš Zeman si v nejbližší době pozve na pohovor šéfa hradní vojenské kanceláře Rostislava Pilce. Týdeník Euro včera informoval o tom, že Národní bezpečnostní úřad odebral Pilcovi prověrku na nejvyšší stupeň utajení - přísně tajné.

„Pan prezident bude s panem generálem v nejbližších dnech podrobněji o tématu prověrky hovořit, do té doby nelze očekávat žádné rozhodnutí nebo komentář,“ sdělil týdeníku Euro prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „V návaznosti na vaše otázky zastupuje generála Pilce mediálně Jiří Ovčáček a právně doktor Daniel Volák,“ zareagovala na otázky týdeníku Euro Pilcova podřízená Šárka Janková.

Rostislav Pilc je po kancléři Vratislavu Mynářovi už druhým vysoce postaveným mužem z Hradu, který přišel o prověrku. Na rozdíl od Mynáře představuje pro Pilce odebrání bezpečnostního certifikátu větší problém, ve vojenské kanceláři by musel skončit. Pilcův advokát Daniel Volák se už nechal slyšet, že se bude jeho klient bránit všemi dostupnými prostředky. Využije tedy možnosti rozkladu k řediteli NBÚ a popřípadě podá proti verdiktu správní žalobu.

Úřad musí mlčet

Národní bezpečnostní úřad nechce informace o odebrání prověrky Pilcovi potvrdit. „Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) není oprávněn, a tedy ani nemůže sdělovat informace o bezpečnostním řízení (prověrce) konkrétní osoby jiné osobě než účastníkovi bezpečnostního řízení, kterým je žadatel o vydání osvědčení fyzické osoby nebo držitel tohoto osvědčení, a v rozsahu stanoveném zákonem o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti,“ odvětil na otázky týdeníku Euro ohledně Pilcovy prověrky Radek Holý z Národního bezpečnostního úřadu. Tyto informace jsou podle něj v Pilcově bezpečnostním svazku a jejich poskytnutím za jiným účelem a jiným osobám by NBÚ podle Holého porušil zákon.

Odebrání prověrky významnému generálovi předcházelo jeho aktivní angažmá v takzvané kauze Nagyová a další prohřešky ve Vojenském zpravodajství, ve kterém jako náměstek působil před odchodem na Pražský hrad. Po vypuknutí takzvané kauzy Nagyová se Rostislav Pilc načas stal dokonce šéfem armádní tajné služby a aspiroval i na to, že se stane jejím oficiálním ředitelem. To se mu ale nepovedlo. Především kvůli jeho zmiňovanému aktivnímu angažmá ve takzvané kauze Nagyová, čilému kontaktu s šéfem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robertem Šlachtou, před kterým Pilc „mydlil schody“ svým kolegům, i svým osobním angažmá ve vyšetřování.

Nejen tato skutečnost ale Pilcovi činila potíže, měl problém i s dopravními přestupky a černými jízdami, také, když ještě působil v tajné službě. Kvůli tomu všemu s ním Vojenské zpravodajství před časem zahájilo proces odebrání bezpečnostní prověrky (Pilc má jako zpravodajský důstojník tu na nejvyšší stupeň – přísně tajné), jak týdeník Euro před časem informoval.

Pilc proto před svými kolegy ze služby na přelomu roku „utekl“ za svým letitým přítelem Vratislavem Mynářem na Pražský hrad. Tam se stal šéfem Vojenské kanceláře, kde mimo jiné rozhoduje o povyšování do generálských hodností. V postavení má tedy i velký vliv na armádní tajnou službu, což pocítil stávající šéf této instituce plukovník Jan Beroun – Pilcův nástupce, který měl být na generála povýšen, ale nakonec nebyl.

Kvůli odchodu ze služby už Pilc nemusel podstoupit vyšetření na polygrafu - detektoru lži – a spadl do gesce Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Vojenské zpravodajství si své příslušníky prověřuje samo, ale protože se Pilcovo nové angažmá armády úzce týkalo, pro NBÚ dělalo takzvané činnostní šetření – tj. prověrku loajality, bezpečnostních rizik a majetku – právě Vojenské zpravodajství.

Bez komentáře

Informace týdeníku Euro o zahájení odebrání prověrky, ověřené z několika zdrojů, nevyvrátil před časem šéf vojenských zpravodajců Jan Beroun. „Pokud jde o bezpečnostní řízení pana Pilce, nelze než konstatovat, že toto řízení je ze zákona neveřejné, při řízení musí být šetřena osobní čest a důstojnost všech osob řízením dotčených a materiály při tomto řízení shromážděné obsahují osobní údaje včetně citlivých, nelze proto poskytovat jakékoli údaje s tímto řízením související,“ konstatoval Beroun.

Týdeník Euro proto poslal souhrn závažných otázek i Rostislavu Pilcovi. Ten se jim ale po „mynářovsku“ vyhnul. „Panu generálmajorovi Rostislavu Pilcovi nechybí ochota odpovídat na otázky, pokud jsou založeny na smysluplném základě, nebo pokud na ně již neodpovídal v minulosti,“ odpálkovala týdeník Euro Šárka Janková ze sekretariátu Vojenské kanceláře prezidenta republiky.

Pilcův problém je víc, než závažný. Když podstupoval zákonnou kontrolu v rámci bezpečnostní prověrky, armádní zpravodajci zachytili jeho velmi čilý telefonický kontakt s Robertem Šlachtou (zejména v dubnu a květnu 2013), právě v době, když se rozjížděla kauza Nagyová. Dalším Pilcovým problémem je skutečnost, že pro vyšetřování kauzy Nagyová upravil dokument, popisující bezpečnostní rizika, týkající manželky někdejšího premiéra Petra Nečase Radky.


Čtěte také:

Po Mynářovi přišel o prověrku i druhý Zemanův muž, generál Pilc

Na Hradě začíná být nebezpečno. Potíže s prověrkou má i generál Pilc

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít