Prezident ocenil i podnikatele

04. listopadu 2008, 00:00 - Marcela Honsová
04. listopadu 2008, 00:00

Josef Podzimek a Jan Petrof dokázali obnovit tradici starých českých rodinných firem a dostat je na špičkovou úroveň.

Jeden v oblasti stavitelství a druhý ve výrobě hudebních nástrojů. Minulý týden je oba za podnikatelské úspěchy vyznamenal prezident Václav Klaus.

Poprvé za šest let, kdy uděluje prezident Klaus státní vyznamenání u příležitosti vzniku samostatného československého státu, došlo i na podnikatele. Minulý týden se mezi vojenskými veterány, odbojáři, vědci, sportovci či umělci objevili také dva muži, kteří získali Medaili za zásluhy o stát v oblasti hospodářské – Josef Podzimek a Jan Petrof. „Vůbec jsem to nečekal. Nikdo mi nechtěl říct, že si jedu pro vyznamenání, prý aby to bylo překvapení. Ani nevím, kdo mě navrhoval,“ glosuje radost z ocenění Jan Petrof, pravnuk zakladatele firmy v Hradci Králové.

Oba podnikatele doporučila na vyznamenání Poslanecká sněmovna právě proto, že se jim úspěšně podařilo obnovit významné tuzemské společnosti, které založili jejich předci. „Už dříve jsme navrhovali podnikatele třeba ze zemědělství, ale neuspěli. S těmito pány jsme přišli až nyní, možná je to chyba. Nevzpomínám si, že bychom navrhovali podnikatele tohoto typu. Svým způsobem je to úspěšná premiéra,“ míní místopředseda sněmovny Jan Kasal.

Klavír Petrof měl i Paul McCartney

O historii značky Petrof staré 144 let nejlépe vypovídá fakt, že klavír s tímto jménem vlastnili František Ferdinand dEste na Konopišti i Paul McCartney z legendárních Beatles. V dobách komunistické záliby v obřích podnicích firma spadla pod kolos Československé hudební nástroje, což neprospělo ani její kvalitě, ani exportu. Osm let bojoval Jan Petrof o rodinný podnik, nakonec získal v restituci jen čtyři procenta, zbytek musel dokoupit za 280 milionů korun. I tato cílevědomost vypovídá o neuvěřitelně velké touze obnovit rodinnou tradici.

„Myslíme si, že takoví lidé si zaslouží ocenění, protože svým nasazením jdou příkladem. Navíc dávají lidem práci a tvoří hodnoty. Je to dobrý vzor pro všechny ostatní, stejně jako ocenění za hrdinství, kde jsou chrabří vojáci také povzbuzením pro jiné,“ míní Kasal s tím, že jeho příměr platí pro oba podnikatele. Mottem jejich snažení je kvalitní firma, která budí v zákazníkovi důvěru už při vyslovení jména.

Josef Podzimek je úspěšný stavař a podnikatel. Rodinnou firmu v Třešti, která vznikla před 112 roky a je prý nejstarší existující tuzemskou stavební společností, převzal v roce 1993. Je autorem mnoha patentů v oblasti vodohospodářských staveb, malých vodních elektráren a speciálních plavidel. „Je příkladem moderního podnikatele, jehož aktivity vyrůstají z hluboké české průmyslové tradice a úspěšně ji rozvíjejí v oblasti podnikání i ve veřejně prospěšných činnostech,“ cituje odůvodnění vyznamenání ředitel tiskového odboru Pražského hradu Radim Ochvat.

Ostudu předkům nedělají

Továrna na hudební nástroje Petrof představuje jednu z mála tradičních značek, kterou se potomkům majitelů podařilo udržet ve vlastních rukách. Společnost dnes vedená dcerou Jana Petrofa, tedy pátou generací rodiny, je největším evropským výrobcem klavírů. Má okolo 450 zaměstnanců a dodává nástroje do více než šedesáti zemí v Evropě, Americe, Asii a Oceánii. Letos otevřela dceřinou firmu v USA.

Firma Podzimek a synové obdržela letos v kategorii do 200 pracovníků už pátý titul Stavba roku za Park Holiday v Praze. Ty předcházející má za realizaci hotelu Šiškův mlýn ve Vanově, Domu s pečovatelskou službou v Dejvicích, Krajského úřadu v Jihlavě a areálu Ladronka v Praze. „Uznání za stavby chápu jako profesní vyznamenání, ovšem Medaile za zásluhy o stát je bez nadsázky oceněním celé naší rodiny i našeho pracovního kolektivu od manažerů po dělníky. Podařilo se nám totiž vytvořit kolektiv, který se vzájemně podrží,“ míní Podzimek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít