Prezident ocenil i podnikatele

04. listopadu 2008, 00:00 - Marcela Honsová
04. listopadu 2008, 00:00

Josef Podzimek a Jan Petrof dokázali obnovit tradici starých českých rodinných firem a dostat je na špičkovou úroveň.

Jeden v oblasti stavitelství a druhý ve výrobě hudebních nástrojů. Minulý týden je oba za podnikatelské úspěchy vyznamenal prezident Václav Klaus.

Poprvé za šest let, kdy uděluje prezident Klaus státní vyznamenání u příležitosti vzniku samostatného československého státu, došlo i na podnikatele. Minulý týden se mezi vojenskými veterány, odbojáři, vědci, sportovci či umělci objevili také dva muži, kteří získali Medaili za zásluhy o stát v oblasti hospodářské – Josef Podzimek a Jan Petrof. „Vůbec jsem to nečekal. Nikdo mi nechtěl říct, že si jedu pro vyznamenání, prý aby to bylo překvapení. Ani nevím, kdo mě navrhoval,“ glosuje radost z ocenění Jan Petrof, pravnuk zakladatele firmy v Hradci Králové.

Oba podnikatele doporučila na vyznamenání Poslanecká sněmovna právě proto, že se jim úspěšně podařilo obnovit významné tuzemské společnosti, které založili jejich předci. „Už dříve jsme navrhovali podnikatele třeba ze zemědělství, ale neuspěli. S těmito pány jsme přišli až nyní, možná je to chyba. Nevzpomínám si, že bychom navrhovali podnikatele tohoto typu. Svým způsobem je to úspěšná premiéra,“ míní místopředseda sněmovny Jan Kasal.

Klavír Petrof měl i Paul McCartney

O historii značky Petrof staré 144 let nejlépe vypovídá fakt, že klavír s tímto jménem vlastnili František Ferdinand dEste na Konopišti i Paul McCartney z legendárních Beatles. V dobách komunistické záliby v obřích podnicích firma spadla pod kolos Československé hudební nástroje, což neprospělo ani její kvalitě, ani exportu. Osm let bojoval Jan Petrof o rodinný podnik, nakonec získal v restituci jen čtyři procenta, zbytek musel dokoupit za 280 milionů korun. I tato cílevědomost vypovídá o neuvěřitelně velké touze obnovit rodinnou tradici.

„Myslíme si, že takoví lidé si zaslouží ocenění, protože svým nasazením jdou příkladem. Navíc dávají lidem práci a tvoří hodnoty. Je to dobrý vzor pro všechny ostatní, stejně jako ocenění za hrdinství, kde jsou chrabří vojáci také povzbuzením pro jiné,“ míní Kasal s tím, že jeho příměr platí pro oba podnikatele. Mottem jejich snažení je kvalitní firma, která budí v zákazníkovi důvěru už při vyslovení jména.

Josef Podzimek je úspěšný stavař a podnikatel. Rodinnou firmu v Třešti, která vznikla před 112 roky a je prý nejstarší existující tuzemskou stavební společností, převzal v roce 1993. Je autorem mnoha patentů v oblasti vodohospodářských staveb, malých vodních elektráren a speciálních plavidel. „Je příkladem moderního podnikatele, jehož aktivity vyrůstají z hluboké české průmyslové tradice a úspěšně ji rozvíjejí v oblasti podnikání i ve veřejně prospěšných činnostech,“ cituje odůvodnění vyznamenání ředitel tiskového odboru Pražského hradu Radim Ochvat.

Ostudu předkům nedělají

Továrna na hudební nástroje Petrof představuje jednu z mála tradičních značek, kterou se potomkům majitelů podařilo udržet ve vlastních rukách. Společnost dnes vedená dcerou Jana Petrofa, tedy pátou generací rodiny, je největším evropským výrobcem klavírů. Má okolo 450 zaměstnanců a dodává nástroje do více než šedesáti zemí v Evropě, Americe, Asii a Oceánii. Letos otevřela dceřinou firmu v USA.

Firma Podzimek a synové obdržela letos v kategorii do 200 pracovníků už pátý titul Stavba roku za Park Holiday v Praze. Ty předcházející má za realizaci hotelu Šiškův mlýn ve Vanově, Domu s pečovatelskou službou v Dejvicích, Krajského úřadu v Jihlavě a areálu Ladronka v Praze. „Uznání za stavby chápu jako profesní vyznamenání, ovšem Medaile za zásluhy o stát je bez nadsázky oceněním celé naší rodiny i našeho pracovního kolektivu od manažerů po dělníky. Podařilo se nám totiž vytvořit kolektiv, který se vzájemně podrží,“ míní Podzimek.

Mohlo by vás zajímat

Syrské vládní síly ve spolupráci s Ruskem bombardovaly i Aleppo.

Z bombardovaného Halabu mohou odejít civilisté. Asad otevřel humanitární koridor

Praha Budova Národní galerie v pražském Veletržním paláci

Veletržní palác čeká přestavba. Soutěž láká velká jména

Ropné pole Juganskněftěgaz v Západní Sibiři, kde spolu těží Rosněfť a Exxon Mobil

Nový ropný rekord: Rusové plánují napřesrok těžit nejvíc od rozpadu SSSR

Praha  Milíčovský rybník

Sedm milionů za ochranu obojživelníků. Praha koupila Milíčovský rybník

Bývalý výkonný ředitel Central Group Aleš Novotný u soudu

Soud snížil tresty za daňové úniky v kauze Central Group

Výlov největšího českého rybníka Rožmberk

Zelená nafta i pro rybníkáře. Novela zákona o spotřebních daních míří do Senátu

  • Anastázie Harris: Anglii zbývá už jen královna

  • Vratislav Strašil: Auta sice milujeme a žijeme z nich,…

  • Vladimír Beneš: Jediný neurochirurg, po kterém…

  • Jan Vančura: krejčí miliardářů

  • Lenka Vejválková: Jak funguje zákulisí fashion byznysu

  • Euro Business Express

  • Josef Bernard: Stát Škodovce hodně pomohl

  • James Cusumano: Pochybuji, že Elvis žije

  • Vlastimil Harapes: Nemám rád cyklostezky a nejraději bych…

Hry pro příležitostné hráče