Prezident Klaus vetoval zákoník práce

11. května 2006, 00:00 - admin
11. května 2006, 00:00

Prezident republiky Václav Klaus vetoval nový zákoník práce. Krátce před volbami tak prezident poslal zpět do sněmovny další ze zákonů, které prosadili i přes odpor Senátu poslanci sociální demokracie spolu s komunisty.

Prezident republiky Václav Klaus vetoval nový zákoník práce. Krátce před volbami tak prezident poslal zpět do sněmovny další ze zákonů, které prosadili i přes odpor Senátu poslanci sociální demokracie spolu s komunisty.

Klaus zdůvodnil své veto tím, že je to nemoderní zákon, který není liberální a není zárukou potřebných změn. Tvrdí, že zákoník posiluje nerovnost mezi zaměstnavateli a zaměstnanci ve prospěch zaměstnanců. Prezident rovněž upozornil na to, že Zákoník práce nebyl výsledkem konsensu mezi sociálními partnery, koalicí a také oběma parlamentními komorami.

„V této své podobě Zákoník práce nepředstavuje tolik potřebnou moderní úpravu pracovněprávních vztahů a vládou slibovanou liberalizaci pracovního

práva jako podmínku zvýšení konkurenceschopnosti našich firem a snížení vysoké nezaměstnanosti. Svým obsahem je v podstatě pouhou novelizací stávající právní úpravy a její nedostatky v některých oblastech ještě prohlubuje. Zásadní pozitivní změny nepřináší, což je v rozporu s celosvětovými tendencemi současné éry,“ napsal prezident ve zdůvodnění.

Podle Klause nejde ani o přehlednou a srozumitelnou normu, která by jasně a jednoduše formulovala práva a povinnosti zaměstnanců a zaměstnavatelů, ale o komplikovanou úpravu, zahrnující řadu ustanovení dosud obsažených v několika zvláštních zákonech a podzákonných právních předpisech. Přestože zákon verbálně deklaruje princip „co není zakázáno, je dovoleno“, smluvní volnost účastníků de facto omezuje, a tím zvyšuje nepružnost pracovního trhu. Ta bude přispívat k dalšímu zvyšování nezaměstnanosti, soudí prezident, podle něhož je norma i v rozporu s ústavním pořádkem České republiky.

Podle předsedy Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka je nyní nutné prezidenta přehlasovat, neboť ČSSD považuje za rozhodující zastat se zaměstnanců. „Pan prezident se bohužel tři týdny před volbami zapojuje do politického zápasu jako pravicový politik a čestný předseda ODS,“ uvedl Zaorálek.

Komunisté i sociální demokraté mají dohromady 111 hlasů, což stačí na to, aby prezidentské veto přehlasovali. Na to je zapotřebí 101 hlasů.

Kvůli prezidentským vetům a zákonům vráceným Senátem se ještě 23. května naposledy sejde sněmovna na řádné schůzi. Kromě zákoníku práce budou

poslanci hlasovat mimo jiné o neziskových nemocnicích a o omezení provozní doby zastaváren. Tento zákon také prezident vetoval, podle Práva je ale

pravděpodobné, že poslanci Klause přehlasují a zákon začne platit.

Zastánci nového zákoníku práce tvrdí, že jde o moderní předpis, který umožňuje větší smluvní volnost, ale zároveň zachovává nezbytnou úroveň ochrany zaměstnanců. Kritici z řad pravicových politiků a podnikatelů tvrdí, že mimo jiné snižuje konkurenceschopnost firem a zvyšuje náklady zaměstnavatelů. 

(čtk)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít