Prezident Klaus vetoval zákoník práce

11. května 2006, 00:00 - admin
11. května 2006, 00:00

Prezident republiky Václav Klaus vetoval nový zákoník práce. Krátce před volbami tak prezident poslal zpět do sněmovny další ze zákonů, které prosadili i přes odpor Senátu poslanci sociální demokracie spolu s komunisty.

Prezident republiky Václav Klaus vetoval nový zákoník práce. Krátce před volbami tak prezident poslal zpět do sněmovny další ze zákonů, které prosadili i přes odpor Senátu poslanci sociální demokracie spolu s komunisty.

Klaus zdůvodnil své veto tím, že je to nemoderní zákon, který není liberální a není zárukou potřebných změn. Tvrdí, že zákoník posiluje nerovnost mezi zaměstnavateli a zaměstnanci ve prospěch zaměstnanců. Prezident rovněž upozornil na to, že Zákoník práce nebyl výsledkem konsensu mezi sociálními partnery, koalicí a také oběma parlamentními komorami.

„V této své podobě Zákoník práce nepředstavuje tolik potřebnou moderní úpravu pracovněprávních vztahů a vládou slibovanou liberalizaci pracovního

práva jako podmínku zvýšení konkurenceschopnosti našich firem a snížení vysoké nezaměstnanosti. Svým obsahem je v podstatě pouhou novelizací stávající právní úpravy a její nedostatky v některých oblastech ještě prohlubuje. Zásadní pozitivní změny nepřináší, což je v rozporu s celosvětovými tendencemi současné éry,“ napsal prezident ve zdůvodnění.

Podle Klause nejde ani o přehlednou a srozumitelnou normu, která by jasně a jednoduše formulovala práva a povinnosti zaměstnanců a zaměstnavatelů, ale o komplikovanou úpravu, zahrnující řadu ustanovení dosud obsažených v několika zvláštních zákonech a podzákonných právních předpisech. Přestože zákon verbálně deklaruje princip „co není zakázáno, je dovoleno“, smluvní volnost účastníků de facto omezuje, a tím zvyšuje nepružnost pracovního trhu. Ta bude přispívat k dalšímu zvyšování nezaměstnanosti, soudí prezident, podle něhož je norma i v rozporu s ústavním pořádkem České republiky.

Podle předsedy Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka je nyní nutné prezidenta přehlasovat, neboť ČSSD považuje za rozhodující zastat se zaměstnanců. „Pan prezident se bohužel tři týdny před volbami zapojuje do politického zápasu jako pravicový politik a čestný předseda ODS,“ uvedl Zaorálek.

Komunisté i sociální demokraté mají dohromady 111 hlasů, což stačí na to, aby prezidentské veto přehlasovali. Na to je zapotřebí 101 hlasů.

Kvůli prezidentským vetům a zákonům vráceným Senátem se ještě 23. května naposledy sejde sněmovna na řádné schůzi. Kromě zákoníku práce budou

poslanci hlasovat mimo jiné o neziskových nemocnicích a o omezení provozní doby zastaváren. Tento zákon také prezident vetoval, podle Práva je ale

pravděpodobné, že poslanci Klause přehlasují a zákon začne platit.

Zastánci nového zákoníku práce tvrdí, že jde o moderní předpis, který umožňuje větší smluvní volnost, ale zároveň zachovává nezbytnou úroveň ochrany zaměstnanců. Kritici z řad pravicových politiků a podnikatelů tvrdí, že mimo jiné snižuje konkurenceschopnost firem a zvyšuje náklady zaměstnavatelů. 

(čtk)

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít