Přetáčení tachometrů pomůže odstranit novela zákona

27. října 2010, 13:07 - Tomáš Johánek
27. října 2010, 13:07

S jedním z největších nešvarů při prodeji či nákupu ojetého vozidla – s přetáčením tachometrů – bude bojovat nová legislativa.

Foto: ŠkodaAuto

Odborníci se shodli na nutnosti vypracovat zákonnou formu postihu přetáčení tachometrů u ojetých vozidel. Hlavními cestami by podle nich měla být novela zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a novela trestního zákoníku.

Přetáčením tachometrů se dlouhodobě zabývá Sdružení na ochranu vlastníků automobilů (SOVA), které na toto téma uspořádalo odborný seminář na půdě Poslanecké sněmovny. Předseda sdružení Zbyněk Veselý shrnul základní důvody pro nutnost zavedení tvrdších legislativních postihů za přetáčení tachometrů: „Stížnosti na manipulaci s počtem ujetých kilometrů v současné době tvoří více než 90 procent všech stížností, které registrujeme. Proto jsme se začali zabývat možností legislativního řešení tohoto problému.“

Jako inspirace prý posloužilo řešení problému v Německu, Belgii či USA, kde je přetáčení samostatně vymezeným trestným činem se sankcemi od peněžitých trestů až po tresty odnětí svobody. „Myslím, že dobrým základem by byla novelizace zákona 56. Na ni by bylo dobré navázat novelizací trestního zákoníku, protože jinak to nebude mít ten odstrašující účinek,“ zdůraznil poslanec Stanislav Huml.

Pokuta má být až pět milionů

Velkým průlomem by měla být připravovaná novela zákona č. 56/2001 Sb., ve které ministerstvo dopravy počítá s explicitním zákazem přetáčení tachometrů, které by se mělo stát přestupkem. „Počítáme s pokutou do výše až pěti milionů korun,“ uvedl Josef Pokorný z ministerstva dopravy.

Následovat by dále měla povinnost STK zapisovat stavy najetých kilometrů do velkých technických průkazů vozidel při změně majitele. „Také usilujeme o to, aby se zapisovala i výměna nebo oprava tachometru,“ dodal. Zákon by měl být ještě v říjnu rozeslán do mezirezortního připomínkového řízení. „Účinnost odhaduji na první polovinu roku 2012,“ uzavřel Pokorný s tím, že ministerstvo by podporovalo také změnu trestního zákoníku, která by nově vymezila přetáčení tachometru jako trestný čin. „Nemáme to ale v gesci a ministerstvo spravedlnosti je zatím proti,“ dodal.

Problém se týká stovek tisíc automobilů

Společnost Cebia, se kterou sdružení SOVA spolupracuje na monitoringu podvodů se stočenými tachometry, odhaduje, že za prvních devět měsíců roku 2010 již byly upraveny tachometry u přibližně 260 tisíc automobilů. „Každý měsíc odhalíme na základě dotazů našich zákazníků v databázích asi 3 900 nově stočených vozů. Je to přibližně 42 procent z celkového objemu prověřovaných vozů. Pokud vztáhneme tento poměr na celkový objem vozů, které v České republice ročně změní majitele, dá se říci, že jen za letošní rok bude nově stočeno přibližně 350 tisíc vozů. Je to mírný nárůst oproti minulému roku,“ uvedl ředitel Cebia Martin Pajer. Podle této společnosti, která se zabývá ověřováním historie vozidel, je velkým problémem velmi nízké zabezpečení počítačů osobních automobilů proti zásahům zvenčí, a to včetně manipulace se stavem tachometru. „Na internetu je možno sehnat již od tří tisíc korun zařízení, se kterým každý laik dokáže během 15 minut nastavit na tachometru libovolné číslo,“ řekl Pajer. Dodává, že zapisování stavu tachometru do technického průkazu se může vymstít, protože zejména v počáteční fázi či při dovozech automobilů ze zahraničí by mohlo docházet vlastně k legalizaci stočených tachometrů na STK. „Přijedete na STK s vozem z Německa, který před návštěvou STK stočíte. Následně STK zapíše již tento stočený stav a bude to vlastně úředně potvrzeno,“ varuje.

Podle zástupce Sdružení automobilového průmyslu Antonína Šípka by bylo možné tento problém odstranit tím, že by bylo k registracím vozů dovezených ze zahraničí nutno doložit potvrzení prodejce o stavu najetých kilometrů. „Nejvíce vozů se k nám vozí z Německa a Francie. V obou těchto zemích je přetáčení tachometrů trestné. Prodejci by tedy při uvádění nepravdivých údajů riskovali trestní stíhání,“ uvedl Šípek.

Speciál: Podnikatelská auta

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít