Přetáčení tachometrů pomůže odstranit novela zákona

27. října 2010, 13:07 - Tomáš Johánek
27. října 2010, 13:07

S jedním z největších nešvarů při prodeji či nákupu ojetého vozidla – s přetáčením tachometrů – bude bojovat nová legislativa.

Foto: ŠkodaAuto

Odborníci se shodli na nutnosti vypracovat zákonnou formu postihu přetáčení tachometrů u ojetých vozidel. Hlavními cestami by podle nich měla být novela zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a novela trestního zákoníku.

Přetáčením tachometrů se dlouhodobě zabývá Sdružení na ochranu vlastníků automobilů (SOVA), které na toto téma uspořádalo odborný seminář na půdě Poslanecké sněmovny. Předseda sdružení Zbyněk Veselý shrnul základní důvody pro nutnost zavedení tvrdších legislativních postihů za přetáčení tachometrů: „Stížnosti na manipulaci s počtem ujetých kilometrů v současné době tvoří více než 90 procent všech stížností, které registrujeme. Proto jsme se začali zabývat možností legislativního řešení tohoto problému.“

Jako inspirace prý posloužilo řešení problému v Německu, Belgii či USA, kde je přetáčení samostatně vymezeným trestným činem se sankcemi od peněžitých trestů až po tresty odnětí svobody. „Myslím, že dobrým základem by byla novelizace zákona 56. Na ni by bylo dobré navázat novelizací trestního zákoníku, protože jinak to nebude mít ten odstrašující účinek,“ zdůraznil poslanec Stanislav Huml.

Pokuta má být až pět milionů

Velkým průlomem by měla být připravovaná novela zákona č. 56/2001 Sb., ve které ministerstvo dopravy počítá s explicitním zákazem přetáčení tachometrů, které by se mělo stát přestupkem. „Počítáme s pokutou do výše až pěti milionů korun,“ uvedl Josef Pokorný z ministerstva dopravy.

Následovat by dále měla povinnost STK zapisovat stavy najetých kilometrů do velkých technických průkazů vozidel při změně majitele. „Také usilujeme o to, aby se zapisovala i výměna nebo oprava tachometru,“ dodal. Zákon by měl být ještě v říjnu rozeslán do mezirezortního připomínkového řízení. „Účinnost odhaduji na první polovinu roku 2012,“ uzavřel Pokorný s tím, že ministerstvo by podporovalo také změnu trestního zákoníku, která by nově vymezila přetáčení tachometru jako trestný čin. „Nemáme to ale v gesci a ministerstvo spravedlnosti je zatím proti,“ dodal.

Problém se týká stovek tisíc automobilů

Společnost Cebia, se kterou sdružení SOVA spolupracuje na monitoringu podvodů se stočenými tachometry, odhaduje, že za prvních devět měsíců roku 2010 již byly upraveny tachometry u přibližně 260 tisíc automobilů. „Každý měsíc odhalíme na základě dotazů našich zákazníků v databázích asi 3 900 nově stočených vozů. Je to přibližně 42 procent z celkového objemu prověřovaných vozů. Pokud vztáhneme tento poměr na celkový objem vozů, které v České republice ročně změní majitele, dá se říci, že jen za letošní rok bude nově stočeno přibližně 350 tisíc vozů. Je to mírný nárůst oproti minulému roku,“ uvedl ředitel Cebia Martin Pajer. Podle této společnosti, která se zabývá ověřováním historie vozidel, je velkým problémem velmi nízké zabezpečení počítačů osobních automobilů proti zásahům zvenčí, a to včetně manipulace se stavem tachometru. „Na internetu je možno sehnat již od tří tisíc korun zařízení, se kterým každý laik dokáže během 15 minut nastavit na tachometru libovolné číslo,“ řekl Pajer. Dodává, že zapisování stavu tachometru do technického průkazu se může vymstít, protože zejména v počáteční fázi či při dovozech automobilů ze zahraničí by mohlo docházet vlastně k legalizaci stočených tachometrů na STK. „Přijedete na STK s vozem z Německa, který před návštěvou STK stočíte. Následně STK zapíše již tento stočený stav a bude to vlastně úředně potvrzeno,“ varuje.

Podle zástupce Sdružení automobilového průmyslu Antonína Šípka by bylo možné tento problém odstranit tím, že by bylo k registracím vozů dovezených ze zahraničí nutno doložit potvrzení prodejce o stavu najetých kilometrů. „Nejvíce vozů se k nám vozí z Německa a Francie. V obou těchto zemích je přetáčení tachometrů trestné. Prodejci by tedy při uvádění nepravdivých údajů riskovali trestní stíhání,“ uvedl Šípek.

Speciál: Podnikatelská auta

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít