Přestřelka

03. dubna 2006, 00:00 - (ac)
03. dubna 2006, 00:00

* Souhlasíte s návrhem ODS na zavedení ročních daňových prázdnin pro živnostníky?

Souhlasíte s návrhem ODS na zavedení ročních daňových prázdnin pro živnostníky? NE Jiří Dolejš, místopředseda KSČM

Tento způsob by přinesl nejen větší úřední agendu, ale zkomplikoval by celý daňový systém. Neztotožňují se s ním ani třeba pravicoví lidovci a hlavou kroutí i někteří ekonomičtí komentátoři, kteří názorově nalevo nemíří. Při způsobu, jakým by si drobní podnikatelé mohli daňové prázdniny sami sobě udělovat, by hrozilo nebezpečí, že by se daňové předpisy mohly předcházet tak, že by živnostníci nakonec neplatili daně skoro nikdy. To by znamenalo propad daňového inkasa do veřejných rozpočtů a přineslo by to i daňové úniky, což je záležitost nelegitimní. Pokud by chyběly peníze i ve veřejném rozpočtu, těžko by se pak našly na sociální kompenzace, které ODS slibuje v rámci tlusté peněženky .

Lenka Tomešová, ředitelka Agentury Hit Na první pohled to zní lákavě. Byla by to určitá satisfakce pro mnohé naše živnostníky, kteří léta vidí nerovné podmínky (například právě možnost daňových prázdnin) ve srovnání se zahraničními investory. Jenže podnikání potřebuje spíše stabilizovaný systém, na který se lze spolehnout a jenž by vedl ke zjednodušení života živnostníků -například snížení daňové zátěže, sjednocení podmínek pro domácí a zahraniční investory, omezení rozbujelé byrokracie a podobně. To by živnostníkům (a tím nejen jim) prospělo ze všeho nejvíce. ANO

Martin Říman, poslanec ODS**

Tento krok by vedl ke zlepšení postavení 900 tisíc živnostníků i ke zvýšení jejich počtu, rozvoji ekonomiky a poklesu nezaměstnanosti. Částka, o kterou by stát přišel, by byla v podstatě minimální - jednalo by se o 0,5 procenta veškerých veřejných výdajů. To je asi dvacet miliard korun, což je jeden roční zisk firmy ČEZ. Podle mého nejlepšího přesvědčení by navíc byla ona částka vykompenzována ostatními opatřeními ODS, která by činnost živnostníků povzbudila. Tím, že by mohli více investovat do podnikání či zaměstnat více lidí. A také tím, že by mohli méně přemýšlet o tom, jak vyplnit ten či onen formulář - a tak více energie věnovat především vlastní činnosti.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít